Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Gumizás 80-as évek játéka

Torolt_felhasznalo_715800
Torolt_felhasznalo_715800
Létrehozva: 2010. március 5. 09:20

Olyan embereket keresek, akik gyerekkorukban játszottak "gumizósat. Nem tudom pontosabban megmondani a nevét, a játék lényege az volt, hogy egy kb. 3 m-es gumiszalagot összekötöttünk, abba beleállt 2 emberke, a 3. pedig különböző figurákat csinálva rá, illetve a gumi mellé ugrott.

Vannak emlékképeim a figurákrók, de nincs meg mindegyik.

Szóval, aki emlékszik a figurákra, kérem meséljen, ő mire emlékszik, hogyan csináltuk annak idején, most a gyerekeimre szeretném ráragasztani ezt az őrületet :-)))))))))))))

  1. 2015. május 16. 12:40109.

    Oh de jó kis nosztalgia topik 


    Én Hegyeshalomban nöttem fel és igen, mi is gumiztunk és nagyon imádtuk. Az iskolai szünetekben és otthon is sokat játszottuk.


    Már egy ideje Hollandiában élek. Pár évvel ezelött a kávészünetben megkérdezte az egyik férfi kollégám (harmincon túli mütös fiú), hogy ismeri-e valaki a gumizást? Mire én sikítva felugrottam: Igeeeen! Én igen! Mondanom se kell mindenki hülyén nézett ránk, sokan nem értették miröl beszélünk, föleg mikor a különbözö ugrásokról beszéltünk. Elég vicces is lehetett, ahogy próbáltam elmagyarázni hogy kell a magyart meg az óvárit járni 

  2. 2015. május 14. 20:34108.

    De jó! Én most kerestem rá a gumizásra, mert a 10 éves lányom teljesen rá van kattanva:) a suliban játszák:) Úgy emlékszem mi sokkal bonyolultabb figurákat  is csináltunk, persze lehet, hogy most már keverem a kézen játszott cérnással...
    már azon is meglepődtem, hogy még vannak akik "ickáznak" (ugróiskoláznak), vagy ugrálóköteleznek, hullahoppoznak...

    nem láttam, hogy említette volna valaki, de mi papírból hajtogattunk "csőrt" négy ujjunkat dugtuk bele: két nagyujj és két mutatóujj. Kétféleképpen lehetett széthúzni, ezt mondókázás közben váltogattuk. A "csőr" belsejében 4 kihajtható fül volt, amire kívülre számokat, belülre neveket írtunk, és egy előre feltett kérdésre (X kibe szerelmes?) megkaptuk a választ, úgy hogy a megnéztük mi van a választott szám mögött.

  3. 2013. augusztus 31. 07:42107.
    ománe-ománe-o neo-tititi o neo-neo tititi ó ben-dzó fix
    idézet:
    Torolt_felhasznalo_743270 (40)
    2010-03-05 10:36:36

    Nem is úgy van! :)

     

    Ántáká tészó flóóre, ománe, ománe, ománeo-neo, tititi, o neo-neo tititi, ó-mán-dzsó fix.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_743270 (40)
    2010-03-05  10:36
  4. 2013. augusztus 31. 07:36106.

    "45 fokban kifelé a lábfej"

     

    Megfigyeltétek, hogy manapság milyen sok gyereknek áll befelé a lába? Attól lehet, hogy nem ismerik ezt a játékot! 

    előzmény:
    Marharépa (33)
    2010-03-05  10:30
  5. 2012. szeptember 5. 13:01105.

    A gumizós játék nálunk Budán a XII.-ben (70-es évek, Kiss Jancsi) a következőképpen zajlott:

    I/1. fokozat: a gumik a bokán: be, ki, be, ki,  be, rá, be, ki, csiviri-csavari kiugrás, áthúzás 2 ugrás merőlegesen a gumira és ki ugrás

    I/2. ugyanez kettőzve (bebe, kiki, bebe, rárá ... stb :-)) )

    I/3. ugyanez fél-lábbal

    I/4. ollózva

     A II. fokozat ugyanez úgy, hogy a gumi a lábszáron van, a III, úgy, hogy a térden, és a IV. fokozat a comb, ezt már csak ollózva lehetett megcsinálni.


     

     

  6. 2010. augusztus 17. 01:19104.

    Jaj, de jó ez a topik!

    Jelentem Bp. 4. ker.-ben is volt gumizás, meg körben áll egy kislányka, ugróiskola, színcápa.

     

    Volt még egy olyan körjáték aminek csak az első sora jut eszembe: "erdő szélén réce tojás, node récetojás..." Valaki állt a a körben és a végére valami olyan nevet kellett mondani szerelmesnek, aki gusztustalan vagy ciki volt. Abban az időben , mikor ezt játszottuk: Mátyás a házimanó "az kell néki"

     

    A másik: voltak ezek a kézcsapkodós játékok:pa-pap-papa-paprika jancsi a zöld erdőbe....stb

    Volt egy eléggé hosszú és nem tudom halandzsa volt-e, vagy angolból átvett bénán magyarított szöveg?

     Ne röhögjetek, néhol fonetikusan írom, mert nem tudom, mi az eredeti:

    Dzsini dzsini jaguár dzsini dzsini á

    susu bébi a mexikói

    I love baby I love usa...

     

    Felismeri valaki?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  7. 2010. augusztus 16. 18:09103.

    Jó ez a topik Bár én nem olyan rég voltam gyerek, a kilencvenes évek közepén is pont ugyanezeket játszottuk (Budán, hogy ez is számítson) Nálunk a szöcskézés nyuszi, hopp! névre hallgatott (nemrég előkerült újra, hát, vicces volt ), volt színcápa, meg most, ahogy visszaolvastam, a kelj fel jancsi is elkezdett derengeni :) De bevallom, a gumizást nem különösebben szerettem, mert nem tudok ugrálni

    Volt még valami manó-manó is, ami kb. úgy zajlott, hogy körben álltunk, valaki feldobott egy labdát, szétszaladtunk, és gyorsan mondott egy nevet ("manó-manó x.y."), akinek el kellett kapnia. Ha elkapta, megint egy ilyen kör jött; ha nem, akkor meg kellett állnia egy helyben, hogy megdobjuk a labdával, és választhatott, hogy "hideg vagy meleg" - ha a hideget választotta, akkor "élével" állt, ha a meleget, akkor "lapjával", ha eltalálták, kiesett, ha nem, akkor játszhatott tovább... úúúúú de hülye játék volt

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  8. 2010. augusztus 16. 18:03102.
    A börtön ablakába szövegét itt megtalálod :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_587624 (101)
    2010-08-16  17:51
  9. Torolt_felhasznalo_587624
    Torolt_felhasznalo_587624
    2010. augusztus 16. 17:51101.

    A Börtön ablakában szövegét leírnátok? Nagyon szerettem, de már elfelejtettem a szövegét sajnos.

     

    Anno mi is gumiztunk itt Komárom-Esztergom megyében. Azt hiszem veszek a lányomnak is egyet, hátha kedvet kapnak hozzá szünetben. Ők mostanában inkább ugrókötelezni szoktak.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_715800 (1)
    2010-03-05  09:20
  10. 2010. Április 28. 22:20100.

    De jóó topik!Régi gyerekkorom idéztem fel hírtelen!

     

    Gumi,szöcske,kelj fel jancsi és társai itt Kerekharaszton és Hatvanban is volt!

     

    Amit mi még játszottunk!1,5 literes üveg teli  töltve vízzel,2ember egymással szemben áll,és labdával kell felborítani a másik üvegét!Aki borít,sz odaszalad a másik üvegéhez és öntheti a vizet(gyorsabban elfogyjon)addig,míg a másik a labdát nem fogja meg és kiabál,hogy Álj!

     

    Ez rémlik valakinek???De jó volt!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_715800 (1)
    2010-03-05  09:20
  11. 2010. Április 28. 22:1999.

    Zala -megye szintén...

    De szép is volt...

    Off:

    Pont a napokban gondolkodtam, hogy nem látom a gyerekeket körjátékokat játszani...

    Pedig az is jó volt...sok szép dallal.

    Pl: Körben áll egy kislányka...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  12. 2010. Április 28. 22:0698.
    Én az ország észak-keleti részén élek és nálunk még mai napig is divat leányaink között a gumizás, nagyon szeretik játszani
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  13. 2010. március 14. 12:0097.

    De jó volt végigolvasni a topikot! Köszönöm.

     

    Gumizás megvolt, imádtuk, meg a kézre tekert madzag, és eszembe juttattátok a omane, omane... de rég volt. Szép volt. Szerintem nekünk még nagyon szép gyerekkorunk volt. Van mire emlékeznünk. A mai gyerekek többségének mi lesz??? Nintendo, PS, Xbox, számítógép, Cartoon Network....  Egy osztálykiránduláson végig énekeltük az utat oda-vissza a buszon. A gyerekeink meg hallgatják az mp3-at, játszanak a telefonnal... kár...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  14. 2010. március 5. 13:2696.

    Ez a játék a színcápa volt nálunk.

    Akin volt olyan szin amit mondott a háttal álló "cápa" az simán átsétálhatott a cápa térfelére minden gond nélkül. Akin, akiken nem volt olyan szín, annak úgy kellett egyik térfélről a másikra futnia, cseleskednie, hogy  a cápa ne fogja meg. Akit megfogott, cápa lett, és ő mondta a színt.

    előzmény:
    mokus74 (91)
    2010-03-05  12:35
  15. 2010. március 5. 13:1895.

    Ország-várost most is szoktam játszani a lányommal, nagyon szereti.

    Amerikából jöttemet mindig az örsi foglalkozásokon játszottunk:) Kisebb korunkban meg az ,,ákombákom, én már látom" volt porondon. Valaki eldugott, mondjuk egy sálat, és azt kellett megtalálni hideg-langyos-meleg-forró irányítással. Ha megláttuk, nem volt szabad mondani, hogy ott van, hanem ezt az ákombákomos szöveget kellett elsütni:)

    A kavicsosat nem játszottuk, nem emlékszem. Helyette biztos gumiztunk (csak hogy on is legyek, ne csak off)

    előzmény:
    bettere (94)
    2010-03-05  13:06
  16. 2010. március 5. 13:0694.

    Igaz. Utoljára akkor játszottam olyat, amikor egy lány lábfejébe állt a bicska, amit ő maga dobott. Tetanuszt és kötést kapott.  :(

     

    És amik még eszembe jutottak: ország-város (fiú, lány...) és akasztófa-játék, na meg az Amerikából jöttem.

    Ickából meg volt másik féle is, téglalapot rajzoltunk krétával, hat felé osztottunk és a kavicsot egy lábon ugrálva rugdostuk haladva sorban a számozott "kockákban", nem mehetett ki belőle, se a vonalra. Dereng valakinek ez? Szuper volt ez is.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_336401 (93)
    2010-03-05  12:51
  17. Torolt_felhasznalo_336401
    Torolt_felhasznalo_336401
    2010. március 5. 12:5193.

    Mai cipőárak mellett lehet én is rosszul lennék, ha a gyerekem ezt játszaná:)

    A bicskadobósat mi is játszotuk, de csak suli után - gondolom oda nem mert senki bicskát vinni.

    előzmény:
    bettere (89)
    2010-03-05  12:28
  18. 2010. március 5. 12:4492.

    Hú, Donald rágó... de szerettem.

     

    Mi játszottunk valami olyat, hogy egy kört kellett rajzolni, azt annyi cikkre szeltük, ahányan voltunk és az lett az országunk, mondjuk Német, Lengyel stb. És voltak valamilyen feladatok, de ezekre nem emlékszem és le lehetett keríteni a másik országából. Erre emlékszik valaki?

    előzmény:
    bettere (90)
    2010-03-05  12:33
  19. 2010. március 5. 12:3591.

    Tényleg, köszi. Ezt teljesen elfelejtettem már, de most visszajött. Szóról szóra ezt mondtuk mi is:)

    Bettere: a gatyarepesztőset is játszottuk, de nem hívtuk így szerintem!

    Meg volt a bablevesbe mártottam, de már nem emlékszem pontosan, hogyan játszottuk. Valaki háttal állt, és mondott egy színt, és akinek a ruháján volt az a szín... azzal nem tudom mi történt Segítsetek!!

    előzmény:
    Ischia (88)
    2010-03-05  12:25
  20. 2010. március 5. 12:3390.

    Amúgy jó tudni, hogy a dunántúliak is gumiztak, sőt, még a

    pestiek is!!!

    Ha lenne egy időgépem, visszamennék abba az időbe, csóróság ide vagy oda, szerettem azt a kort!!!  Egy nyamvadt Donald vagy Turbo rágónak is úgy tudtunk örülni... most meg...  

    előzmény:
    Ischia (87)
    2010-03-05  12:24
  21. 2010. március 5. 12:2889.
    Na ez a szöcskézés nekem is új... de asszem nem szerettem volna, ha egymás lábára kell lépni hozzá. :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_336401 (80)
    2010-03-05  11:57
  22. 2010. március 5. 12:2588.
    Ismerem. Volt benne olyan is, hogy "maradj az ágyban, cumi a szádban" - akkor nem lehetett lépni.
    előzmény:
    mokus74 (84)
    2010-03-05  12:03
  23. 2010. március 5. 12:2487.

    Gumizás: BP. V. és XV. kerület :)

     

    Nálunk a fiúk csináltak olyat, ez lehetett a gördeszka elôdje, hogy két lécet összeszögeltek, kereszt alakban és a végeire golyóscsapágyat szereltek. Erre a lécre rátérdeltek egyik lábbal, a másikkal meg hajtották magukat. 

    előzmény:
    bettere (76)
    2010-03-05  11:54
  24. 2010. március 5. 12:1686.

    Na mi jutott még eszembe!!

    Gatyarepesztő!!  Sárosabb földbe dobtunk hegyes botot (rosszabb esetben kést) és a másiknak oda kellett lépnie és aztán ő dobott, hogy a másik is léphessen. Persze egyre messzebb, közelítve terpeszállásból a spárga felé...  agyament játék volt! :)

    Na és "adj király katonát!!" , de azt csak suliban...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_715800 (1)
    2010-03-05  09:20

Címlap

top