Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Primitív reflexek

Kisanna
Létrehozva: 2009. szeptember 18. 22:24

Sziasztok!

 

A lányom most kezdett oviba járni, ahol az egyik ovónéni - amikor meghallotta, hogy a lányom vszínűleg oxigénhiányos állapotba került szülés közben - ajánlotta ezt a "primitív reflexek" nevű dolgot. Ha jól értettem, ez egy torna (még nem mélyültünk el a témában, összeszedi hozzá az anyagokat, utána megbeszéljük a dolgot. Az interneten is most kezdtem el nézelődni.)

 

Na, szóval azt szeretném kérdezni, hogy van-e valakinek tapasztalata ezzel a tornával kapcsolatban.

Milyen a torna? Mennyi ideig kell csinálni? Milyen eredményt lehet vele elérni?

 

Köszi, ha tudtok segíteni!

  1. 2015. május 24. 13:5322.

    Szia,


     


    olvastam a hozzászólásodat, amelyet jó pár évvel ezelőtt. Három és fél éves a kislányom, kis születési oxigénhiánya volt. Budapesten lakunk, talán Ti is erre laktok. Azt szeretném kérdezni, hova vitted lovagolni, illetve balettra?


    Előre köszönöm.


     


     

    előzmény:
    gipsy (16)
    2009-09-19  06:16
  2. 2009. szeptember 19. 16:0321.

    Mi is folyamtaos neurológiai kontroll alatt állunk, de emellett meghallgatom mások véleményét is.

    Petőben kontroll? Hát, amikor elköszöntünk, azt mondták, hogy 1 év múlva behívnak majd kontrollra, azóta sem tették meg... Én pedig őszintén szólva nem dörömböltem az ajatjukon, hogy mennék, mert elég messzire költöztünk, elég körülményes lenne eljutni.

    Tavaly lovagoltunk, aztán a nyár kimaradt, most ősztől szeretném folytatni.

    előzmény:
    gipsy (16)
    2009-09-19  06:16
  3. 2009. szeptember 19. 16:0020.
    Köszönöm, ezt már csináltuk/csináljuk.
    előzmény:
    nok_apja (17)
    2009-09-19  07:20
  4. 2009. szeptember 19. 15:5919.

    Szia!

    Köszi szépen, a tsmt-t hónapokig csináltuk, de már nem tudom megemelni a lányt, itthon már nem tudok vele tornázni. Ezért csoportosra fogunk menni okt. elejétől.

    Mindenesetre ezt az alapozó terápiát észben tartom, ha kell, jövőre elkezdjük.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_528081 (18)
    2009-09-19  10:20
  5. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. szeptember 19. 10:2018.

    Szia Kisanna!

    Én Alapozó terápiával foglalkozom, de azért figyelem a többi mozgásterápiát is, egy kis betekintésem van a dolgokba.

    Az Alapozó terápiát nagycsoportos ovisokkal szoktuk kezdeni.

    Amit Granatvira írt neked, az teljesen helytálló.

    A kisebbeknek leginkább az Ayres terápia, vagy a TSMT, illetve BHRG javasolt.

    Ha megírod az emailcímedet, akkor tudok neked küldeni egy olyan mozgássort, ami felhasználja a TSMT torna elemeit, és otthon tudod csinálni a lánykáddal.

    Természetesen ez nem pótolja a szakember által, egyénre szabottan összeállított gyakorlatokat, csak kiegészíti.

     

    előzmény:
    Kisanna (1)
    2009-09-18  22:24
  6. 2009. szeptember 19. 07:2017.

    www.bhrg.hu

    A lányom dolgozik ott, innen ismerem.

    előzmény:
    Kisanna (1)
    2009-09-18  22:24
  7. 2009. szeptember 19. 06:1616.

    Szia!

    Nálunk is hasolnó volt a helyzet, Dévénnyel kezdtünk, aztán Pető volt a folytatás. Folyamatos neurológiai kontroll alatt állunk, minden évben elviszem legalább egyszer, és vele beszélem meg a további teendőket, nem az óvónővel. Azért a neurológus mégiscsak egy orvos!

    Próbáltuk még a Bhrg-t is, de idő hiányában felhagytunk vele. Most maradt a lovaglás, és a balett, ja és ettől az évtől az úszás. Minden szakember szerint ez elég.

    Mi a Petőbe is évente járunk kontrollra? Ti nem? Ott mit javasolnak? Vagy vidd el egy másik korai fejlesztőbe, hátha ott tudnak valamit ajánlani!

    A fejlődés belendítésére pedig leginkább a lovaglást ajánlanám. Nálunk 3,5 évesen a gyereknél nem indult be a rajz, csak firkált, meg köröket rajzolgatott, a nála kisebbek is különbeket rajzoltak az ovis faliújságra. Két hét lovaglás után már látszott, hogy segít, és villámgyorsan "megtanult" rajzolni.

    Priviben még tudok segíteni, mert a fórumot nem sokszor van időm követni, de a privit általában megnézem, ha felkeveredek a honlapra.

    Sok sikert!

    előzmény:
    Kisanna (1)
    2009-09-18  22:24
  8. 2009. szeptember 18. 23:4415.
    ööö, igen, bennem is ez motoszkál... Az anyagok összeszedésénél én arra gondoltam, hogy a feladatok leírását, vagy valami ismertetőt adna. De az konkrétan elhangzott, hogy ő csinál ilyet. Mindenesetre remélem, hogy jövő héten meg tudjuk beszélni, mert most már nagon kíváncsi vagyok. No meg türelmetlen is, mert szeretném, ha minél hamarabb tudnánk lendíteni egy nagyot a csajszi fejlődésén!
    előzmény:
    granatvira (13)
    2009-09-18  23:30
  9. 2009. szeptember 18. 23:3914.

    Mégis belepislantottam... :-)

    Meg tudnád nekem mondani, hogy van-e különbség az ayres-terápia és a tsmt között? Nekem (laikus szemmel) így elsőre úgy tűnik, hogy egyforma.

    előzmény:
    Kisanna (12)
    2009-09-18  23:29
  10. 2009. szeptember 18. 23:3013.
    Ezek szerint az óvónéni INPP terapeuta? Erre valahogy finoman kérdezz rá, mert ha nincs hozzá képesítése, akkor nem igazán tud ilyesmit jól csinálni. Vagy lehet, hogy nem INPP-tornát csinál, hanem valami mást, csak én erre tippeltem így első hallásra, de azért minden ilyenfajta tornához-fejlesztéshez komoly szaktudás kell. Csak azt furcsállom, amit a fórumnyitóban írtál, hogy még összeszedi hozzá az anyagokat, ebből nekem valami olyasmi jött le, hogy nincs egészen otthon a témában. Vagy csak félreértettem valamit...:) Szóval mindenesetre alaposan beszéld át vele ezt a dolgot, tényleg szívesen megbeszélem veled msn-en, ha szeretnéd, elküldöm priviben a címem.
    előzmény:
    Kisanna (10)
    2009-09-18  23:22
  11. 2009. szeptember 18. 23:2912.

    Köszi szépen! holnap átnézem, ma már alig látok...

     

    előzmény:
    granatvira (11)
    2009-09-18  23:25
  12. 2009. szeptember 18. 23:2511.

    Itt van két honlap, mindkettőben írnak az ayres-terápiáról, az első a kolléganőim honlapja, akiket említettem, a cikkarchívumban találod meg az ayresről szóló írást. Az elérhetőségeiket meg az elérhetőség címszó alatt...A másik honlap meg röviden bemutat néhány terápiát, ami téged érdekelhet.

     

    http://fejlesztohaz.hu/fejlesztohaz

     

    http://sites.google.com/site/okositotorna/terapiak/ayres-t erapia

     

    Igen, jól emlékszel, a Petőben dolgozom. :) Vagyis még babázom, majd november közepétől megyek újra dolgozni. 

     

     

    előzmény:
    Kisanna (9)
    2009-09-18  23:17
  13. 2009. szeptember 18. 23:2210.

    Köszi! Közben találtam az interneten is 1-2 cikket, olvasom, hogy hónapogik kell csinálni, és lassan lesz érezhető a javulás.

    Most kicsit elbizonytalanodtam, mert az ovónéni nem említett semmi felmérést. VAgy lehet, hogy azt meg tudná csinálni napközben az oviban? Azt mondta, hogy ő csinálja ezt a "tornát".

    Hú, na látom, hogy tényleg le kell vele ülni megbeszélni a részleteket, mert egyenlőre csak kombinálok...

     

    Mindenesetre köszi az észrevételeidet, így legalább tudom, hogy mire kell nála rákérdeznem.

    előzmény:
    granatvira (8)
    2009-09-18  23:11
  14. 2009. szeptember 18. 23:179.

    Hát, a mozgása nincs igazán rendben (kissé darabos, egyensúlya sincs rendben szerintem, finommotorika is problémás). Megkésett beszédfejlődéssel most küzdünk.

    Egyébként sni-s a lány, integrált oviba járunk, logopédia+ mozgásfejlesztés lesz, de konkrétumokat még nem tudok.

     

    Az msn-es lehetőséggel lehet hogy élnék, köszi!  De megvárnám, hogy az ovónéni mit mond erről a tornáról, ok?

     

    A kolléganőid elérhetőségét is elkérném, köszi!

    Az ayres terápiáról írnál pár szót?

    Ja, egyébként bennem felmerült még az alapozó terápia gondolata is, de arról azt mondták, hogy csak 5 éves kor felett csinálják.

     

    Jól emlékszem, hogy te a petőben dolgoztál? Még babázol, vagy már visszmentél dolgozni?

    előzmény:
    granatvira (7)
    2009-09-18  23:05
  15. 2009. szeptember 18. 23:118.

    Ennek a primitív reflexekre épülő tornának egyébként az a lényege, hogy tulajdonképpen újratanultatja a gyerekekkel azokat a mozgásformákat, amiket a babák kb. 9 hónapos korukig megtanulnak (tehát a fejemeléstől kezdve kb. a mászásig), de iszonyatosan lassan és apró elemekre lebontva. Egy állapotfelmérő teszttel kiszűrik, hogy milyen kóros primitív, azaz csecsemőkori reflexek és mozgásminták maradtak meg a gyereknél, és ezzel a tornával leépítik a kóros dolgokat és tulajdonképpen az agyban építenek ki ezáltal új idegi összeköttetéseket (magyarul megtanítják arra az agyat, amit babakorban kellett volna megtanulnia).

    De ahogy már írtam is neked, úgy tudom, hogy ezt iskoláskorú gyerekekkel csinálják, kisebbekkel nem.

    előzmény:
    Kisanna (1)
    2009-09-18  22:24
  16. 2009. szeptember 18. 23:057.

    És most megvan még valami a régebbi problémákból valamilyen szinten (spaszticitás, beszéddel kapcsolatos probléma, stb.)? Ha jól értem, akkor normál oviba jár a kislányod, tehát ebből arra következtetek, hogy komoly gond most már nincs, igaz?

     

    Sajnos így látatlanban, pár információ alapján nagyon nehéz segíteni, de ha gondolod, msn-en beszélhetünk és megpróbálok valami irányvonalat mutatni, hogy mi lenne hasznos a kicsilánynak. Vagy ami még eszembe jutott, és szerintem ez lenne a jobb, hogy van 2 kolléganőm, akik pont azzal foglalkoznak, hogy komplex állapotfelmérést csinálnak a gyerekeknek és az alapján javasolnak nekik fejlesztést (Ayres-terápia, stb). Priviben meg tudom adni az elérhetőségüket, ha érdekel. 

    előzmény:
    Kisanna (6)
    2009-09-18  22:57
  17. 2009. szeptember 18. 22:576.

    4 éves múlt. Már nem dévényezünk, és a petőbe sem járunk, bár most felmerült hogy el kellene menni egy dévényeshez az arcát megkezelni.

     

    A dévény és a pető után a korai fejlesztőbe jártunk, de ott már a beszédindításra koncentráltunk, + tsmt-t csináltunk. Ezt vszínűleg most is fogjuk csinálni, ezúttal csoportosan, most várom, hogy mikor lesz időpont.

    előzmény:
    granatvira (5)
    2009-09-18  22:51
  18. 2009. szeptember 18. 22:515.
    Hány éves a kislányod? Jártok még Petőbe vagy Dévényezni?
    előzmény:
    Kisanna (3)
    2009-09-18  22:47
  19. 2009. szeptember 18. 22:504.
    Tudtommal egyébként ezt a primitív refelexekre épülő tornát (INPP-módszer) nagyobb gyerekeknél alkalmazzák, inkább iskoláskortól kezdve. A kisebbeknek, ha gond merül fel, pl. az ayres-módszer használható, az összes többi ilyen jellegű torna és fejlesztés 5-6 éves kortól ajánlott, akkortól tudják mérni a tesztek azokat a problémákat, amelyekre ezek a módszerek megoldást jelenthetnek.
    előzmény:
    Kisanna (1)
    2009-09-18  22:24
  20. 2009. szeptember 18. 22:473.
    Igen, voltak/vannak problémák. Spasztikus izomzat, problémás mozgásfejlődés (dévény + pető segítséggel), megkésett beszédfejlődés.
    előzmény:
    granatvira (2)
    2009-09-18  22:33
  21. 2009. szeptember 18. 22:332.

    Nem egészen értem, hogy az óvónéni mi alapján javasolta nektek ezt a tornát? Van a kislányodnak bármilyen problémája, ami az esetleges oxigénhiány következménye?

    Ez a torna olyan gyerekeknek van, akiknek megkésett az idegrendszeri fejlődésük, de azért kicsit furcsállnám, ha ezt pont az óvónéni fedezné fel nála pár nap után...:)

    előzmény:
    Kisanna (1)
    2009-09-18  22:24

Címlap

top