Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Dúlával szülni

CutiPie
Létrehozva: 2008. november 5. 06:44

Sziasztok,

 

egész éjjel nem tudtam aludni...

Ma töltöm be a 28.terhességi hetet, egy kislányt hordok a szívem alatt, és ahogyan közeledik az idő, egyre inkább foglalkoztat a szülés, az, hogy teljesen rá tudjak hangolódni. Ráadásul ma megyünk kórházlátogatásra is.

 

A lényeg, a férjem nem szeretne bent lenni velem a szülés alatt. Semmi baj nincs a hozzáállásával, nagyon sokat törődik velünk, de valamiért ódzkodik tőle, én pedig tiszteletben szeretném tartani a döntését.

 

De aggódom, hogy akkor nem lesz bent velem egy ember, aki csak velem törődne, nyilván lesz szülésznőm, aki feltételezhetőleg mindenben segítségemre lesz, de egyre többet hallok a dúlákról.

 

Olyan nők tapasztalatait keresem, akik szültek már férj nélkül vagy férjjel, de dúla segítségével. Valóban megnyugtató-e, tud-e segíteni, ha igen miben?

 

Vagy Ti szülnétek-e dúlával??? Még talán annyit, hogy szegedi vagyok...

 

Köszönöm szépen a válaszokat előre is!

 

Cuti

  1. 2016. november 25. 10:0270.

    Sziasztok! Reagálnék annyit, hogy én is, mint dula dolgozom, van több kismamám, igaz nem Magyarországon. Azt látom, hogy nagyon nagy segítség a kismamáknak, hogy vagyunk nekik, én személy szerint elkísérem az orvoshoz, ultrahangra, genetikára, szülésznőhöz, stb. Elviszem őket szülőszoba látogatásra, átbeszéljük a szülés, szülési tervet írunk, mint barátnő meghallgatom a félelmeit, aggodalmait, együtt átbeszéljük. Teljesen nyugodtak, kiegyensúlyozottak. Hollandiában élek, itt nincs nőgyógyász a terhesség alatt, csak ha probléma van, amúgy szülésznőhöz járnak a kismamák a terhesgondozásra. Nincs fogadott orvos, itt nincs semmilyen magánrendelés, mint otthon.  Tehát a terhességet a szülésznő követi, ha a szüléskor komplikáció lenne, átadja a korházi orvosnak. Itt egy fontos pont, én akkor is a kismamával maradok. Én egy biztos pont vagyok a terhességében és szülésében, és ez biztonságot ad neki. Természetesen velem együtt az apuka is jelen van, nem helyette kellek, jó esetben :).  Én nem 2 napos képzésen veszek részt, tart már 3 hónapja, kicsit bővebben tanulunk, így még több segítséget tudunk nyújtani. Örülök, ha ti, mint kismamák dulát választotok magatoknak, felér egy jó fájdalomcsillapítással is. Csak ajánlani tudom mindenkinek, a dula ismer, tudja mikor mire van szükség, nem lesz soha lekezelő. Jó babavárást mindenkinek 

    előzmény:
    arcencil (64)
    2008-11-05  15:15
  2. 2009. március 20. 10:1169.

    Szia,

     

    az én választott dúlám nem kért pénzt, pedig megkérdeztük és végül mi utólag döntöttük el, hogy mennyit adunk neki. De megérdemelte, irtó jó volt, hogy ott volt, örülök, hogy nem hagytam magam lebeszélni róla!

     

    Kérdezz rá szerintem a dóládnál! Ma már semmi ciki nincs ebben!

    előzmény:
    katy27 (68)
    2009-03-17  12:59
  3. 2009. március 17. 12:5968.

    Sziasztok!

     

    Hátha erre téved még valaki, és nem kell emiatt új topicot nyitnom

    Mennyibe kerül egy dúla? Órabére van? Vagy egy komplett terhességet + szülést vállal fix árért? Gondolom eltérő árakon dolgoznak, csak a nagyságrend érdekelne.

     

    Köszi a válaszokat!

     

    Katy

     

    ui: Valószínűleg Budapesten fogok szülni, ha ez számít.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. Torolt_felhasznalo_592466
    Torolt_felhasznalo_592466
    2008. november 6. 20:5567.

    Sziasztok!

     

    7 éve vagyok dúla és nagyon örülök ennek a topicnak.

     

    Azonban úgy gondolom "arcenil" 34-es hozzászólására reagálnom kell.

     

    A dúlának nem lehet feladata az, hogy eldöntse, mikor kell bemenni a kórházba. Az a dúla aki ilyent felvállal és javasol, vét a szabályok ellen.  A dúla nem szakmai segítő, ennél fogva felelősséget sem vállalhat a szülésért.

    Viszont valóban van a repertoárjában sok olyan praktika, ami megkönnyítheti a vajúdás óráit és felejthetetlen ,szép élménnyé válhat a szülés. 

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. Torolt_felhasznalo_898202
    Torolt_felhasznalo_898202
    2008. november 6. 07:2466.
    CutiPie, örülök, hogy jól alakult az intézménylátogatás és remélem, minden úgy sikerül, ahogy szeretnéd!! akár dúlával, akár nélküle, könnyű és gyors szülést és gyönyörű egészséges babákat kívánok mindegyikőtöknek!
    előzmény:
    CutiPie (65)
    2008-11-05  20:49
  6. 2008. november 5. 20:4965.

    Sziasztok,

     

    csak gondoltam, beszámolok az intézménylátogatás tapasztalatairól. No, hát nem annyira rossz a helyzet, elégggé emberiek a körülmények, de a férjem édesen a fülembe súgta, hogy ő azért ötül, hogy itt lesz a dúla, mert lehet, hogy nem tudnék rá számítani, sajnos az aggasztotta, hogy a büfé 4-kor bezár...

     

    Amúgy tök jó, hogy van 4 db egyszemélyes szoba is, gyorsan fel is íratkoztam.

     

    arcencil, tökre egyet értek veled, mindenben, amit írtál, a szülésznő végzi a dolgát, teszi, amit tennie kell, mint ahogy ma is, tök lelkesen, a dúla meg melletem lesz, ha bejön a férjem, ha nem és legfeljebb nem velem, hanem a férjemmel foglalkozik. ennyi...

     

    Jó Éjt mindenkinek!

    előzmény:
    arcencil (64)
    2008-11-05  15:15
  7. 2008. november 5. 15:1564.

    Most én a "normál" szülésről írtam és a saját leendő esetemről. Ami valószínű - mint első baba - nem 1 óra alatt fog megszületni. Egyébként vagyok olyan felvilágosult, és szerintem képzett is, hogyha látom, hogy kritikus és kérdéses dolgok történnek akkor irány a klinika, ami kocsival 5 perc.

    Persze én ezt most így gondolom, aztán közbeszólhat a nagybetűs élet, bent fognak, vagy hajnalban elfolyik a magzatvíz, miegyéb, akkor nem a lakásra jön a dúla, vagy egyáltalán nem is jön el. De pl. egy császárnál akár a szülésznő is teljesen felesleges tud lenni, mert ott lesz az ügyeteletes szülésznő, nekem ő is megfelel.

    Én úgy gondolom, hogy a FOGADOTT szülésznő és a dúla mást-mást nyújt, és épp ez a sokszinűség segíti a szülő nőket, hogy mindenki megtalálja azt amit keres. Nekem megfelel az ügyeletes szülésznő, amit kell gondolom ő is megcsinál, legyünk bent akár 10-en is egyszerre. Emellett legyen bent velem a dúla. Ilyen értelemben akár férj/apa helyettesítőjeként is felfogható, ha "gáz" van akkor a férj sem tud többet tenni, jobban segíteni mint egy dúla.

    És mint írtam nekem fontos a szülés előtti, illetve szülés utáni támogatás, nekem nincs nagy családom, tesó, hasonszőrű közeli ismerős akivel meg tudom beszélni a szoptatással, altatással stb... kapcsolatos kérdéseket. Itt a dúla szerepe túlnyúlik a szülésznő szerepén.

    Egyébként én is buta vagyok, mert nem kellene őket hasonlítgatni, lévén, hogy teljesen más feladatuk, pozíciójuk van.....

    Ez a körte és alma esete :-)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_898202 (62)
    2008-11-05  11:10
  8. 2008. november 5. 12:3963.
    magamat elnézve nekem az a jó, ha nem kell indulni. a trendet tekintve a harmadik 13 perc alatt fog megszületni, és 4,6 kilós lesz. hihi
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_898202 (62)
    2008-11-05  11:10
  9. Torolt_felhasznalo_898202
    Torolt_felhasznalo_898202
    2008. november 5. 11:1062.

    hááát ez a mikor kell indulni érdekes dolog, annyira függ mindentől, hol tartasz a tágulásban, hány perces fájások vannak, folyik-e a magzatvíz, meg egyáltalán hogy érzed magad... persze, jó lehet a jelenléte szülés előtt, egy percig sem vitatom  csak a túl sokáig várakozás veszélyéről írtam!

     

    kívánom, hogy dokira minél kevesebbet legyen szükség

    előzmény:
    CutiPie (61)
    2008-11-05  10:59
  10. 2008. november 5. 10:5961.

    Azért azt csak meg tudja állapítani jobban, mint én, hogy most már indulni kell, ugyanis ha még nincsenek 5 perces fájások, úgyis hazaküldenek a kórházból...

    Ráadásul azért részt vett tanfolyamon, van 4-5 gyereke, tuti jobban tud nyugtatni, mint én magam, pláne a férjem engem...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_898202 (57)
    2008-11-05  10:43
  11. 2008. november 5. 10:5760.
    Igen, úgy értetem, hogy nagyon nem lesz rá többször szükség, mint az alap dolgok, nem lesz komplikáció vagy bármi gáz... Nyilván nem akarom kitiltani, sőt, csak ezeken felül ne legyen neki semmi dolga.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_898202 (59)
    2008-11-05  10:52
  12. Torolt_felhasznalo_898202
    Torolt_felhasznalo_898202
    2008. november 5. 10:5259.

    de én bízom benne, hogy őrá nagyon szükség sem lesz...

     

    mármint a dokira?? hát azért az nem jellemző... csak vizsgálni kell közben, ott van legtöbb esetben a gátmetszés és hát a lepényi szak sem megy felügyelet nélkül...

    előzmény:
    CutiPie (53)
    2008-11-05  10:33
  13. Torolt_felhasznalo_898202
    Torolt_felhasznalo_898202
    2008. november 5. 10:4958.
    na nekem is ilyen típusú hozzáállással közreműködött a szülésznőm, ha kellett ott volt, megcsinált mindent, amire kértem, javasolt pozíciót satöbbi. A vajúdás végén, amikor már átjutottam a rosszulléten meg a majdhogynem önkívületi állapoton (de jó olvasni, hogy másnakis volt ilyen!) emlékszem végig dumáltunk meg röhögcséltünk :) a kitolásnál is nagy segítség volt!
    előzmény:
    Viki_27 (44)
    2008-11-05  09:36
  14. Torolt_felhasznalo_898202
    Torolt_felhasznalo_898202
    2008. november 5. 10:4357.

    Szerintem itt nem is cél, hogy meggyőzzük a másikat, mert mindenki abban hisz amiben szeretne és ha neki ez meggyőző támasz a szüléshez akkor jól döntött!!!! Szóval egy is egy választási lehetőség.

    Én az egész folyamatot természetes dolognak fogom fel, igyekszem szépen és harmonikusan megélni, és a dúla ebben tud segíteni. Szeretnék itthon tartózkodni, ameddig csak lehet (persze csak ha nincs komplikáció), nem berohanni a kórházba idő előtt, és nem 10 percenként hívogani az orvost vagy a szülésznőt, hogy akkor most mi is a szitu...

    A dúla ebben is segít, eljön a lakásra amikor elindul a folyamat és veled van, segít megállapítani, hogy mikor kell tényleg bemenni a kórházba.

    A természetes fájdalomcsillapítás a masszázs speciális olajos keverékkel, a gyógynövényes borogatás hasra, hátra, illóolajok alkalmazása stb.

    Én még nem hallottam, hogy itt Szegeden valamelyik szülésznő alkalmazta volna ezeket, de ettől még lehet.. Ők inkább a benti alternatív módszereket javasolják: menj próbáld ki a labdát, vagy tusolj, kérsz-e gázt, stb...

    Ezen felül elég sok jó szülésznő van itt, ha mázlija van az embernek akkor kifog valami jót aki épp ügyel. Barátnőm úgy járt, hogy az épp ügyeletes szülésznő sokkal szimpatikusabb volt, sokkal többet segített mint a fogadott. De persze ez bármikor megtörténhet, akár a dúlával is.

    Nekem még van hat hetem, de már többször találkoztunk, rendszeresen levelelezünk, és egy csomó mindent meg tudok tőle kérdezni amit mástól nem.

    Szerintem a szülésznő dolog is egy kicsit már az orvos választáshoz hasonló, annyi betegük van, hogy meg sem ismernek, azt sem tudják ki vagy. Nekem fontos a személyes kapcsolat kialakítása, mert a bizalmam ezen alapul. A dúlával ezt meg tudom tenni, mert annyira nem leterhelt.

    Egy szó mint száz: kinek a pap, kinek a papné, én így látom, ahogy leírtam, de tuti nem meggyőző, szóval mindenki válasszon a maga kedve szerint :-)))

    idézet:
    arcencil (34)
    2008-11-05 09:14:37

    Én az egész folyamatot természetes dolognak fogom fel, igyekszem szépen és harmonikusan megélni, és a dúla ebben tud segíteni. Szeretnék itthon tartózkodni, ameddig csak lehet (persze csak ha nincs komplikáció), nem berohanni a kórházba idő előtt

     

    na igen, az elképzelés jó, csak sajnos itt is közbe szólhatnak a körülmények, meg az ügyeletes orvosok én pl túlhordás miatt be kellett hogy feküdjek a kórházba, ott egy rossz NST miatt fogtak a szülőszobán, ahol egy túlbuzgó ügyeletes vizsgálat címén kézzel tágított és egy centis tágulásnál burkot repesztett, aminek eredményeként iszonyatos fájdalmaim lettek, órákig tartó 3 perces fájásokkal... na így legyen természetes egy szülés, mi? Ezen szerintem nincs az az illóolaj, ami segített volna... De nem panaszkodom, mert a végére jól alakultak a dolgok, csak az eleje volt rémisztő.

     

    A dúla ebben is segít, eljön a lakásra amikor elindul a folyamat és veled van, segít megállapítani, hogy mikor kell tényleg bemenni a kórházba.

     

    de gondolom, egy dúla nem vizsgál? tehát a tágulásban nem tudja hol tartasz... úgyhogy csak óvatosan az otthoni vajúdással, mint Juca is írta, nekem is egy barátnőm nemrég majdnem a kocsiban szült meg, mert alig fájt a hasa

    előzmény:
    arcencil (34)
    2008-11-05  09:14
  15. 2008. november 5. 10:3856.
    Igen, asszem, ezzel már mi is tisztában vagyunk, de azért köszi!
    előzmény:
    mocli (52)
    2008-11-05  10:24
  16. 2008. november 5. 10:3755.

    Ez egy tök jó szülésznő, bár gyanítom nem szegedi.

     

    Ami engem itt kicsit kiborított, hogy alapvetően Klinika ugyebár, azaz minden modern korhű dologot kellene, hogy kicsit alkalmazzanak, de legalábbis kipróbáljanak, ugyanakkor van a prof., aki tántoríthatalan sokmindenben, az ő szava dönt és kész... tehát nagyon minimális az, amit a dokik-szülésznők még be mernek vállani, kár, hogy a 2.-es kórházban megszűnt a szülészet, ott kevésbbé volt vágóhíd feeling, sokkal barátságosabb, emberközpontúbb volt. Plusz a dokim is oda tartozott...

    előzmény:
    Viki_27 (44)
    2008-11-05  09:36
  17. 2008. november 5. 10:3554.
    Tudom, hogy nem ugyanaz, nem is értem honnan vetted, hogy én ezt gondolom. Én csak azt mondtam, hogy mindenki maga dönti el, hogy melyikkel szül, akár lehet mind a kettő is, de szerintem ez baromira felesleges, révén, hogy plusz még egy ügyeletes szülésznő is ott lesz, meg a doki.
    előzmény:
    mocli (52)
    2008-11-05  10:24
  18. 2008. november 5. 10:3353.

    Erre már én is gondoltam, ezért megkérdeztem a múlt héten a dokit, neki így most nem volt ellene kifogása, de én bízom benne, hogy őrá nagyon szükség sem lesz...

     

    De ezt át is fogom azért beszélni majd a dúlával. köszi

    előzmény:
    Tjuca (51)
    2008-11-05  10:12
  19. 2008. november 5. 10:2452.

    A szülésznő meg a dúla nem ugyanaz. Nem kizárólag vagy-vagy. A dúla asszonytársi segítő a bába vagy szülésznő mellett. Többnyire asszonyok, de lehet férfi is kivételesen. Azért van ott hogy segítse az anyát, teljesítse a kívánságait, vagy ne csináljon semmit csak jelen legyen. Nem kell figyelnie a szívhangot, nem kell döntenie semmiben. Amire az anya megkéri, vagy jelzi hogy tegye meg azt megteszi.

    Egy személy ott lehet az anya mellett, nem tilthatja ki senki ehhez joga van. De hogy ki az az egy személy, dúla vagy a férj, vagy az anyukája azt ő dönti el.

    előzmény:
    arcencil (47)
    2008-11-05  09:42
  20. 2008. november 5. 10:1251.
    még valami, ami zuhanyzás közben megfogalmazódott bennem. ha a doki nem vevő a dúlára, akkor a feszültség mindent elronthat. sőt, ha dúla egy határozottabb, és akár olyat szól, amit nem kellene erőleteni (mondjuk egy levegőben lógó császár előtt mindenképp erőlteti az alternatív szülést) akkor szvsz az anya kerül a két szék közé. ezzel sem árt számolni, hogy az orvosok egy része nem veszi szívesen a dúla jelenlétét, és ha adott esetben dúla nélkül normálisan menne a szülés dúlával lehet lesz egy adag "csakazértis" hangulata a szülésnek. szóval a való világban ezzel is számolni kell.
    előzmény:
    CutiPie (1)
    2008-11-05  06:44
  21. 2008. november 5. 10:0650.
    az elsőt toxémia miatt indították, a másikat az én kérésemre, nagyon plátói, a dokim szabira ment, és nem akartam másnál szülni. látod nekem az ő személye volt fontos. és a harmadiknál is az lesz.
    előzmény:
    arcencil (45)
    2008-11-05  09:39
  22. 2008. november 5. 09:4549.
    Végre egy topik, ahol normális hangvételben lehet beszélgetni különböző álláspontokról, egymásnak esés és "anyázás" nélkül
    előzmény:
    arcencil (47)
    2008-11-05  09:42
  23. Torolt_felhasznalo_605781
    Torolt_felhasznalo_605781
    2008. november 5. 09:4348.
    Szia! Dúlával szültem a második babámat, nagyon jó volt! Az első császárral született, a másodikat szerettem volna természetes úton. Ha nincs ott a dúla, nem sikerült volna. A kritikus pillanatban annyi bátorítást, erőt kaptam tőle, amit más jelenlévő nem tudott volna megadni. Arról nem is beszélve, hogy a borogatás és a masszázs, amit vajúdás közben kaptam tőle, jelentősen csillapította a fájdalmat. Bent volt a férjem is, neki is jó volt a dúla jelenléte. Segített neki, hogy mit csináljon, amivel támogathat. Nagyon jó élmény volt így a szülés, minden nehézsége ellenére. Ha még egyszer szülnék, dúla nélkül nem mennék
    előzmény:
    CutiPie (1)
    2008-11-05  06:44
  24. 2008. november 5. 09:4247.

    Na akkor előlt a kérdés: mindenki a maga kénye-kedve / információi/ tapasztalatai/ baráti ajánlásai/ kórházi gyakorlat alapján választ, hogy szülésznője vagy dúlája legyen.

    Egyik sem jobb mint a másik. :-)

    előzmény:
    Viki_27 (44)
    2008-11-05  09:36

Címlap

top