Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Mozgásfejlődés

granatvira
Létrehozva: 2008. augusztus 7. 14:41

Sziasztok!Régebben indítottam már egy ilyen topikot, csak az végül beszélgetős fórummá alakult át...

 

Ha kérdésetek van a gyermek mozgásfejlődésével kapcsolatban, esetleg megkésett mozgásfejlődésű a baba, vagy oxigénhiánnyal, koraszülötten jött a világra, írjatok, igyekszem legjobb tudásom szerint válaszolni. A nagyobbacska gyerekek problémáival kapcsolatban is várom a kérdéseket! Konduktor-tanítóként dolgozom, főleg gyerekekkel, de a felnőttek betegségeiről is kérdezhettek nyugodtan (Parkinson, SM, stb.). 

 

  1. 2015. július 29. 13:34129.

    Sziasztok!


    Jó ideje nem írt senki új kommentet, de megpróbálkozok vele, hátha kapok választ.


    Kisfiam szeptember végé lesz 2 éves de még mindig nem megy egyedül.


    Járunk gyógytornászhoz, supinált szandit hordunk és a járássegítővel szépen megy, illetve szalad ha olyan kedve van.


    A gyerekorvosunk nem gondolja hogy bármi baja lenne a hipotón állapoton kívül ( gyenge az izomzata), mivel mindent időben kezdett el csinálni, és egy ideje egyedül villával eszik, a falatkákat is ügyesen a szájába rakja már régóta, pohárból is egyedül iszik ( egyedül a kanállal ügyetlen még). 


    De én így is aggódom, szinte rettegek.  


    Annyira szeretném ha végre elindulna.


    Időben született 40. héten császárral ( mind a 4 gyerekkel császároztak)  9/10-es apgar értékkel. 


    Nyaki hipotónia volt nála, de az egy hetes kontrolon nem volt semmi gond. Mindent a "nagy könyv szerint" csinált, csak az ülés volt kicsit nehezebb, azt eléggé görbe háttal csinálta, mára az is sokat javult. 


    Remélem tudtok nekem valami biztatót írni. 


    Sokan azt mondják hogy ne aggódjak, főleg a nagymamakorú emberek mondogatják hogy "ugyan a én gyerekem 2 évesen indult el".


    De ez engem valahogy nem vigasztal. 

  2. 2010. július 24. 12:58128.

    Sziasztok! Ujabban nem sokat vagyok neten, de pont tegnap este gondoltam ratok, es nini felkerult gy hozzaszolas. Remelem, hogy minden kicsi sokat fejlodott.

     

    Lanyom, Lillly keson kezdett jarni, de mostmar beerte a tobbit. Ugrani is kesobb kezdett, de most mar jol ugrik, amire nagyon buszke.

    előzmény:
    konduktorsegítő (127)
    2010-07-23  22:53
  3. 2010. július 23. 22:53127.
    A világhírű Mozgássérültek Pető András Nevelőképző és Nevelőintézete 2 féléves, konduktorsegítő szakirányú továbbképzést indít 2010. szeptemberében, részidős, esti képzésben!

    Jelentkezési határidő meghosszabbítva: 2010. július 30-ig !

    Jelentkezési díj: 5000 Ft.

    Felvétel feltételei:

    -egyetemi, illetve főiskolai szintű végzettség
    -sikeres alkalmassági vizsga

    További felvilágosítás kérhető:

    dr. Deák Adrienn: deak.adrienn@peto.hu">deak.adrienn@peto.hu (1) 224-1592
    Indri Józsefné: indri.jozsefne@peto.hu">indri.jozsefne@peto.hu (1) 224-1556

    A szakirányú továbbképzésről bővebben:

    A szakirányú továbbképzési szak megnevezése: KONDUKTORSEGÍTŐ

    A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése: konduktorsegítő

    Végzettségi szint: főiskolai szintű szakirányú továbbképzés

    Képzési terület: pedagógusképzés

    Megszerzendő kreditpontok száma: 60 kreditpont

    A szakirányú továbbképzés jó alapul szolgálhat a jövőben induló konduktor MA képzéshez.

     

    A Pető módszer az első és egyetlen Szellemi Hungarikum, amelyet világszerte elismernek!


    http://www.peto.hu

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  4. 2010. Április 19. 14:59126.

    Szia!

     

    Köszönöm a válaszodat! Mi is megpróbálunk mindent, hogy Barnabás mielőbb helyrejöjjön. Május közepére kaptunk időpontot a Pető Intézetbe.

    Múlt héten pedig voltunk a János kórházban egy gyógytornásznál. TSMT módszerrel dolgozik. Azt mondta, hogy a fiam azért nem jár még, mert rossz az egyensúlyérzék. Otthoni tornát kaptunk. Nagylabda, gördeszka kell hozzá. A gyakorlatok egy része játékos, így könnyen megy. Remélem jó úton haladunk a gyógyulás felé!

     

    Gizus

    előzmény:
    granatvira (122)
    2010-04-18  09:34
  5. 2010. Április 19. 11:36125.
    Jobbulást Neked és a kisfiadnak is!
    előzmény:
    granatvira (120)
    2010-04-18  09:24
  6. 2010. Április 19. 11:35124.

    Szia!

     

     

    Köszönöm a válaszodat! A kisfiam tegnap megtette első lépéseit (15 és félhónaposan) és egy ideje egyre többször és egyre hosszabb ideig áll kapaszkodás nélkül, így nem vittük el szakemberhez. Azt csak én gondoltam hogy gond van az egyensúlyérzékével, a Dévény tornán azt mondták nem ez a gond, a csipő környéki izmok enyhe lazasága miatt megy nehezen az ülés neki.

     

    A gurulást próbáltuk pótolni lepedőben való hengergetéssel és azóta is időnként játszunk vele az ágyon hempergőset. Amikor már mászott, előfordult hogy 2-3-at magától is gurult a földön.

    előzmény:
    granatvira (121)
    2010-04-18  09:27
  7. 2010. Április 18. 09:39123.

    Proki, a kisfiad esetében így látatlanban azt javasolnám, hogy keressetek egy konduktort vagy gyógytornászt, és masszírozással egybekötött tornát csináljatok. Esetleg a ti esetetekben is érdemes lenne elmenni a Petőbe vizsgálatra, de ezt nehéz megítélni így a leírás alapján. Az biztos, hogy izomlazításra van szüksége, és ortopéd orvoshoz sem ártana elmenni, bár gondolom oda jártok rendszeresen.

     

    A kislányod esetében is orvosi vizsgálatot javasolok (ortopédia), ők javasolhatják vagy ellenezhetik a balettot. 

    előzmény:
    proki (119)
    2010-03-17  13:57
  8. 2010. Április 18. 09:34122.
    Gizellac, sajnálom, hogy ilyen nehezen sikerül jó szakembert találnotok. :( Dévényes gyógytornászt sajnos nem tudok javasolni, nem nagyon ismerem őket, én konduktor vagyok, tehát főleg a konduktorok között vannak ismerőseim. Ha gondolod, abban tudok segíteni, hogy hogyan tudod elvinni a Pető Intézetbe a kisfiadat vizsgálatra, ott van korai fejlesztés is, járáselőkészítő csoporttal. Igazából így látatlanban nagyon nehéz bármit is mondanom, lehet, hogy egyéni fejlesztést javasolnának, vagy otthoni tornát, így nem tudom megmondani, ez a kisfiad állapotától függ. Emiatt azt sem tudom megmondani, hogy mennyi idő alatt indulna el a torna hatására, ezt még akkor is nehéz megmondani, ha az ember személyesen látja a gyereket, mivel az egyéni fejlődésmenet mindenkinél más és más. Ha érdekel a Pető, vagy javasoljak konduktort a környéketeken, priviben keress meg légyszíves.
    előzmény:
    gizellac (118)
    2010-03-17  13:57
  9. 2010. Április 18. 09:27121.
    Még annyi hogy anno a gurulással való közlekedés kimaradt a fiam életéből. Ez okozhat később problémát?
    idézet:
    Ginga01 (117)
    2010-03-17 13:37:30
    A gurulás kimaradása összefügghet az egyensúlyzavarral. A kisbaba mozgásfejlődésének állomásai egymásra épülnek és az agy fejlődése szempontjából fontosak, nem jó, ha bármelyik kimarad. Későbbi tornával ez valamennyire "pótolható", de persze nem mindegy, hogy ez mondjuk 2 évesen történik meg vagy iskoláskorban, minél korábban, annál jobb eredmény érhető el.
    előzmény:
    Ginga01 (117)
    2010-03-17  13:37
  10. 2010. Április 18. 09:24120.

    Sziasztok! Ne haragudjatok, hogy csak most válaszolok nektek, ritkán volt időm benézni mostanában, nagyon betegek voltunk a kisfiammal, most meg terápiára kell vele járnom a munka mellett. De köszönöm, hogy priviben szóltatok, hogy nézzek be!

     

    Ginga, neked azt javasolnám, hogy ne várjatok 16 hónapos koráig, hanem nézessétek meg már most szakemberrel a kisfiadat. Elvileg ugyan 18 hónapos koráig van ideje elindulni, addig tekintik a szakemberek normálisnak, de ha korábban már volt probléma és gyógytornászhoz jártatok, akkor mindenképpen azt javasolnám, hogy ne várjatok. A járássegítőt ne használjátok, az hibás mozgásmintát ad a gyerekeknek, különböző deformitásokat okozhat a csontokban, ízületekben, csak nagyon speciális esetekben szoktuk alkalmazni. Ha az egyensúlyérzéke sem jó, akkor azt is kellene fejlesztgetni, de ezt megintcsak szakember állapítja majd meg, hogy pontosan mire van szüksége a kicsinek.

    előzmény:
    Ginga01 (116)
    2010-03-17  13:33
  11. 2010. március 17. 13:57119.

    Szia,

    nekem 2 kérdésem is lenne.

    A kisfiam túlhordásból született császárral,spasztikus izomzata volt/van, 3 hónaposan kerültünk gyógytornászhoz, valamint borzasztó zárt volt a csípőizülete, terpeszpelust kellett hordani.

    Jártunk vele TSMT-re, és Dévény-tornára.

    Szépen fejlődött, mikor elköltöztünk Bp.-ről, megkaptuk a zárójelentést is, hogy csoprtos torna (Dévény alapítványnál) javasolt tanítható kortól (3 évtől)

    Viszont a kis pasim még csak 2,5 éves, de úgy veszem észre, hogy a csípőizülete egyre zártabb lesz. A kismotorra alig tud felülni,a mérleghintán ülni is gondot okoz, lépcsőzni alig tud, esik-kel.

    Mit tehetek? Hova fordulhatok?

     

     

    A lányom viszont hipotón volt, és tölcsérmellkasa van. Imád balettozni, de nálunk ez inkább balett+gyerektorna.Nem tudom az izületeit nem terhelné-e túl. Egyenlőre biciklizni szoktunk (imádja), rolleron száguldozik, lovagol (hetente 1x), de nagyon szeretne balettozni. 

    Szerinted engedjem?

     

    Köszönöm: Vera

    előzmény:
    granatvira (1)
    2008-08-07  14:41
  12. 2010. március 17. 13:57118.

    Szia!

    Az én kisfiam már 17 hónapos. Másfél hónapja derült ki, hogy oxigénhiányossan született és ezért tartja csúnyán a lábacskáit (mindkét lábfejét kifelé tartja és szinte a belső talpélén áll) és még nem jár. Mi már 7 hónapos korában észrevettük, hogy gond van, de egyik dokitól mentünk a másikig és mindegyik mást mondott. /1. Ne engedjük állni és masszírozzuk orvosi zsályával; 2. Engedjük állni, adjunk rá cipőt, szandált és ez egész nap legyen rajta; 3. ne hordjon cipőt.../

    Végül egy magánorvosi rendelésen 6000 forintért 5 perc alatt megállapították a problémát.  Kapott éjszakai sínt és Dévényes gyógytornát javasoltak.

    Már 3 alkalommal voltunk is egy nagyon kedves gyógytornásszal, aki nagyon jól kezelte a fiamat, alig sírt. Ez Szekszárdon volt.

    Két hete azonban Pestre költöztünk és nekiláttam keresni egy új gyógytornászt, ami nem volt egyszerű mivel hónapokra be vannak táblázva.Végül találtam egyet aki fogadott minket. SZÖRNYŰ volt!!! A gyerek úgy ordított mint még soha! Sikongatott, kiabált a fájdalomtól. (Most még tőlem sem veszi jónéven, ha hozzányulok a lábához.)

    Az sem tetszett, ahogy beszélt hozzá! 

    Úgyhogy most valószínűleg megint belekezdek a keresésbe.

    Amúgy az éjszakai sínből nagyon ügyesen kicsúsztatja a lábacskáját, már vissza vittük javításra, de  még mindig kiveszi a lábát.

    Szívesen venném a segítségedet ha tudnál nekem ajánlani, olyan Dévényes gyógytornászt, aki szereti a gyerekeket, kedves...

     

    Az igazság az, hogy már nagyon aggódunk miatta. Nem lehet tudni, hogy vajon mikor kezd el járni. Be kell vallanom irigykedve nézem ahogy a többi gyerek szaladgál, totyog. 

    Barnabás a térdén "jár", "fut" már meg is keményedett neki egy picit.

     

    Érdekelne a véleményed, hogy szerinted mennyi idő múlva hozhat eredményt a torna?

    Köszi

    gizellac

    előzmény:
    granatvira (1)
    2008-08-07  14:41
  13. 2010. március 17. 13:37117.
    Még annyi hogy anno a gurulással való közlekedés kimaradt a fiam életéből. Ez okozhat később problémát?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  14. 2010. március 17. 13:33116.

    Szia granatvira,

     

    a tanácsodat szeretném kérni. Kisfiam 14 hónapos múlt 6-án és még nem megy, eddig kb. 4-5x állt meg néhány másodpercre kapaszkodás nélkül. Úgy gondoltam hogy 16 hónapos koráig várunk és ha nem indul el akkor megnézetjük szakemberrel. Mit szólsz ehhez?  Amúgy korábban Dévény tornára jártunk, mert 8 hónaposan nem fordult meg hasról hátra. Az első kezelés után ez már ment neki, egy hét múlva kúszott, 9 hónaposan mászott , 9 és 1/2 hónaposan felállt.  Amúgy napról napra ügyesebben mozog, kapaszkodva nagyon gyorsan megy. Én nem szoktam kézenfogva vezetni, de nyósom időnként igen. Ez árt neki? Járássegítőn gondolkodunk, de nem tudom hogy ez hasznos-e. Szerintem az egyensúlyérzéke nem túl jó, emiatt majdnem 11 hónaposan tanult meg csak ülni.  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  15. 2009. június 28. 22:04115.

    Kedves Sheila,

     

    ne haragudj, hogy csak most válaszolok, de pár napig nem volt netünk.

     

    Mindenképpen azt javasolnám, hogy keress fel egy szakembert (konduktor, gyógytornász), mert így látatlanban, pár információ alapján nem nagyon tudok mit mondani neked. Fontos lenne megtudni, hogy a babád izomtónusa, reflexei rendben vannak-e, ehhez esetleg egy neurológiai vizsgálat sem ártana, de ezt a gyerekorvosotokkal is beszéld meg, ő tud beutalót adni. Ha mindent rendben találnak, akkor valóban a baba súlyában és esetleg a motivációjának a hiányában kell a mozgáselmaradás okát keresni, és erre megintcsak egy szakember személyesen tud neked tanácsokat adni, hogy mit tegyél.

    Ha megírod, hogy merre laktok, akkor tudok ajánlani konduktort, ha szeretnéd.

    Valóban azért lenne fontos utánajárni a dolognak, nehogy kimaradjon egy-egy mozgásforma, illetve minél később tanul meg a baba egy mozgást, annál nehezebben megy neki, és ez kihathat a későbbiekre is (tanulás). 

     

    Remélem tudtam segíteni! :)

    előzmény:
    sheila1 (112)
    2009-06-24  22:11
  16. 2009. június 28. 18:33114.

    Alapjában véve igen, bár én most eléggé el vagyok hízva, de ez az első terhességem óta így van, és főleg a rossz stressz kezelés eredménye ( édességet édességgel :(  )

    Azért a családban akad néhány elég magas ember is. :- )

    előzmény:
    Rildiko (113)
    2009-06-26  23:22
  17. 2009. június 26. 23:22113.
    Jo nagy baba! Ti atlagos meretuek vagytok?
    előzmény:
    sheila1 (112)
    2009-06-24  22:11
  18. 2009. június 24. 22:11112.

    Kedves granatvira,

     

    szeretnék egy kis segítséget kérni. Bár nem látom igazi gondnak, de azért kicsit zavar, hogy 7,5 hónapos kisfiam még nem sok aktivitást mutat a mozgás fejlődés terén. Addig eljutottunk, hogy hasáról a hátára fordul, vissza semmi pénzért, mert az nem olyan kényelmes pozició. :-( Ha kicsit nehezytek, és kétoldalról kitámasztom párnákkal, akkor lekúszik a párnákról és így fordul meg. Előre kúszni még nem tud, amikor úgy próbáltam ösztönözni, hogy valami érdekes dolgot tettem elé, és rájött, hogy akárhogy dolgozik, csak távolodik tőle, azóta nem strapálja magát. :-( Amúgy megfordulni is csak hat hónaposan fordult meg. Ha véletlenül hason marad, akkor pedig rakétaemberré "változik" hátracsapja kezét, terpeszti a lábát, homorít és "repül". Persze nem örömében, hanem ilyenkor igen hangosan reklamál is. Egyébként elég nehéz baba, meg nagy is, korához képest, majdnem 10 és fél kiló és 73 centi hosszú. Gondolom ez is befolyásolja valamenniyre a képességeit, de én a mozgás akarását hiányolom nála. Biztos el is kényeztettük valamennyire, mert elég hasfájós baba volt, meg néha még most is, és sokszor volt hordozva, főleg háton, mei taiban. Persze ez sem magyarázat mindenre, mert a bátyja, aki most 3éves, szintén sokat volt hordozva, de ő már 7 hónaposan felállt, és semmi ösztönzésre nem volt szükség, hogy mozogjon. Ha valami nem sikerült, akkor persze ő is bosszankodott, de akkor még csak jobban akarta, igaz, ő alkatilag pont az ellentéte az öccsének. Így nem is nagyon van ötletem, hogy mivel mozgathatnám meg az én kis nagybabámat. Leginkább attól tartok, hogy kimarad fontos mozgásfejlődési szakasz, és egyszercsak feláll. A hasizma már most nagyon erős, babakocsiban, vagy hordozóban pl. már magától fel tud ülni. Ezekben szívesebben is van el, mint ha leteszem a játszószőnyegére. Nagyon megköszönném, ha tudnál nekem segíteni.

     

    Csilla

    előzmény:
    granatvira (1)
    2008-08-07  14:41
  19. 2009. május 19. 10:48111.

    Ildikó, nagyon örülök, hogy ennyire belejött a sétába!

     

    Tényleg, a többiekkel mi újság? Néha írhatnátok...

    előzmény:
    Rildiko (110)
    2009-05-17  17:33
  20. 2009. május 17. 17:33110.
    Sziasztok, reg hallottam feloletek! A lanyom fut mint az atom, es mindig megy, meg nem all. Megfogja a kezemet es mondja: SETAL vagy SETALNI.  Ha nem pattanok gel rogton, akkor angolul is ramszol, hatha nem ertem: WALKING! Szoval megszerette a setat es mar reg nem fel semmitol!
    előzmény:
    granatvira (108)
    2009-03-05  07:59
  21. 2009. március 8. 16:08109.

    Most az a legujabb variaciom, hogy varok 1 honapot. Szerintem nem farad,  nem csampit. Egyedul talan egy kicsit terpeszallasban jar. Szoval ha valami zur lenne, akkor csak latnam.

     

    Szoval nem mentem el vele sehova, de most eppen semmi bajt nem latok.

    előzmény:
    granatvira (108)
    2009-03-05  07:59
  22. 2009. március 5. 07:59108.
    Ildikó, örülök nagyon!!!Konduktorhoz elmentetek végül?
    előzmény:
    Rildiko (106)
    2009-03-03  21:51
  23. 2009. március 5. 07:52107.

    Szia Andi, ne haragudj, nem akartalak megijeszteni, kicsit félreérthetően fogalmaztam, bocsánat!!Az a lényeg, amit csészécske is leírt, hogy mindig az összes tünetet egyben nézik az orvosok, illetve, hogy mennyi idős a gyerek, mit tud már, mit kellene tudnia az életkorából adódóan... az autizmusnak a repkedés csak az egyik jellemzője, de önmagában nem diagnosztikus értékű egyáltalán!

     

    Az a lényeg, hogyha látta neurológus a babát és ő nem talált semmit, akkor nincs ok az aggodalomra repkedés-ügyben.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_627343 (103)
    2009-02-28  22:14
  24. 2009. március 3. 21:51106.

    KOSZI A SEGITSEGED!

     

    Szerencsere most mar jar a lanyom: hosszan, batran, kacsazas nelkul. Valahogy kimaradt az elesos korszaka es gyorsan tanult meg jol jarni.

    előzmény:
    granatvira (1)
    2008-08-07  14:41

Címlap

top