Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Katolikus keresztelő

Torolt_felhasznalo_350982
Torolt_felhasznalo_350982
Létrehozva: 2006. november 18. 21:53

Sziasztok!

Egy kis segítséget kérnék. Meg tudná írni valaki, hogyan zajlik a katolikus keresztelői szertartás?(kisbabaát szeretnénk megkeresztelni) Csak katolikus vallásúak lehetnek a keresztszülők? Mit "kell" adni az egyháznak, a papnak? Hálásan köszönöm mindenki segítségét !!

  1. 2016. szeptember 19. 18:0733.

    Szia, nem néztem a dátumot, de remélem még aktuális a válaszom.


    A keresztelő maga ingyenes, de a papnak illik odaadni kb. 5 ezer forintot, hogy ezt egyházi hozzájárulásnak szánod. Ezt csak akkor illik, ha nem vagy templomba járó, és nem fizeted ezt a pénzt rendszeresen. Általában ezt el is kéri apa, ha olyan akar kereszteltetni, aki csak esküvőkor, keresztelőkor, és temetéskor megy templomba.


    Féltétel, hogy legalább az egyik keresztszülő gyakorolja a vallását, volt elsőáldozó, és bérmálkozott is, mert a bérmálással lesz nagykorú az egyházban, innentől kezdve lehet keresztszülő, esküvői tanú, korától függetlenül. (14 év alatt nem lehet bérmálkozni)


    Nem lehet olyan keresztszülő, aki templomban esküdött, elvált, és újra házasodott polgárilag, vagy katolikus létére nem katolikus szertartás szerint kötötte meg a házasságát.


    A pap első kérdése, mi a gyermek neve?


    2. Mit kértek a gyermek számára?  válasz Keresztséget.


    A kérdések meg egyszerűek, mert amivel kezdi a pap az a válasz.


    Ha azt kérdi "ígéritek?" a válasz Ígérjük,


    Ha azt kérdi ellene mondotok-e, a válasz ellene mondunk.


    H azt kérdi Hisztek-e, akkor a válasz hiszünk.


     

  2. 2006. november 19. 18:0032.
    Szerintem ne törődjél másokkal. Mindenhol voltak ilyenek és lesznek is. Saját meggyőződésedre támaszkodjál és az érzéseidre .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_518631 (31)
    2006-11-19  17:19
  3. Torolt_felhasznalo_518631
    Torolt_felhasznalo_518631
    2006. november 19. 17:1931.
    Tudom   , és ezért gondolkozom el időről időre újra meg újra az egyház kérdésén. De ilyenkor mindig visszaborzadok.  
    előzmény:
    szekine (30)
    2006-11-19  16:46
  4. 2006. november 19. 16:4630.
    Szerencsére nem mindenki ilyen negatív felhanggal fogadja azokat, aki bekopogtatnak egy templom ajtaján /mint ahogy teszik azt néhányan itt is/... ezért is örülök, hogy a gyerekem jár egy vallásos közösségbe... valahogy ott természetesnek veszik, ha valaki belép az ajtón és nem egyből tud mindent.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_518631 (28)
    2006-11-19  16:26
  5. 2006. november 19. 16:3129.

    Szerintem is belső érzés /hit/ kell, hogy vezéreljen és nem mások véleménye.

    Az unokahugom nem volt megkeresztelve, aztán 20 évesen, amikor járt az orvosira, akkor érzett olyan késztetést, hogy a vallással közelebbi kapcsolatba kerüljön. Ő akkor keresztelkedett meg és később templomban házasodott.

    előzmény:
    dobolyka (26)
    2006-11-19  16:10
  6. Torolt_felhasznalo_518631
    Torolt_felhasznalo_518631
    2006. november 19. 16:2628.
    Hogy mit irígylitek néhányan attól a babától a keresztséget!!! Nahát! Nektek több marad belőle, ha őt nem keresztelik meg?!  Na de tényleg. Még csak kisbaba, és már kiutálnátok.  Na, többek között ilyesmik miatt nem akarok megkeresztelkedni én, noha Istenben hiszek, és imádkozni is szoktam. De az ilyen Irígyek Egyháza, nos, az nem kell nekem sem.  
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. 2006. november 19. 16:1927.

    Bocs... de Te miért kérdőjelezed meg, ha valaki másképpen viszonyul a keresztséghez?

    Szerintem a keresztény érzésekhez a mások iránti tolerancia hozzátartozna és az is, hogy nem  a "mi a francnak kell megkeresztelni a gyereket" kérdéssel támadjuk le a tájékozatlanokat...  /ha voltál szentmisén, vagy elmégy legközelebb, a gyónásnál ne feledkezzél meg a 12-es hozzászólásodról /

    Én sosem erőltettem a gyerekemet, de nem is elleneztem, hogy a vallással kapcsolatba lépjen. Pl. alsóban a lányom járt hittanra, mert kötelező volt a tanterv szerint... aztán 5.-ben azt mondta, hogy nem akar járni, mert nem szereti a hitoktató óráit... egy erőszakos, álprűd banya volt szerintem is... aztán tavaly új hitoktató jött az iskolába, aki a szülői értekezleten is bemutatkozott /már ott kedvező volt a benyomás, de nem erőltettem a dolgot/... aztán jött a lányom, hogy szeretne járni újra hittanra és bérmálkozni is szeretne... ment is szorgalmasan, anélkül, hogy erőltettük volna.. nagyon szép szertartás volt, örülök, hogy a gyerekem egy jó közösségbe jár, ahol értelmes dolgokról beszélgetnek és nem arról, hogy azokat nézzük ki magunk közül, akik csak "divatból" keresztelkednek .

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_911321 (25)
    2006-11-19  15:51
  8. 2006. november 19. 16:1026.
    Igen leginkább lustaságból.Sokszor már annak örülök ha a lányomat az edzéseiről félhét tájban(este)haza hozom.Arra már nem érzek erőt magamban hogy még utána este elmenjek itthonról.
    A nagyobbik lányom keresztelőjén pld.visszautasítottam a pap ajánlatát hogy minden felkészítés nélkül megkeresztel,és rögtön össze is ad minket a párommal.A felkészítés hiánya miatt,úgy éreztem nem szeretném.
    Furcsa dolog,de ez van,még megmagyarázni is nehezen tudom.
    Viszont a lányaimnál ezért tartottam fontosnak hogy később ne kerüljenek ua.ebbe a szituba mint én.
    És"pogány"létemre sokkal többet járok le velük a templomba mint más"őskeresztény".Sokkal inkább tartom és gyakorlom a szokásokat,a szertartásokat,sokkal inkább van hitem mint más születésétől kereszteltnek,és rosszabb embernek sem érzem magam amiatt hoy ilyen vagyok.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_911321 (25)
    2006-11-19  15:51
  9. Torolt_felhasznalo_911321
    Torolt_felhasznalo_911321
    2006. november 19. 15:5125.
    Nem értem. Te miért nem keresztelkedtél meg? Lustaságból? Akkor a gyermekeidet miért kereszteltetted meg?
    előzmény:
    dobolyka (23)
    2006-11-19  15:40
  10. 2006. november 19. 15:4624.

    Na ez még lemaradt.

    Minden katolikus keresztelőn lehetnek különbségek,attól függően mennyi pénze van az egyházközösségnek,és mennyit tudnak ajándékként ők áldozniA nagyobbik lányom nem kapta meg a gyertyát,de kapott egy kis feszületet ami mindig az ágya felett van.A kicsi viszont megkapta a gyertyát,a feszületet és egy keresztelő inget is.
    van amikor csak ti vagytok egyedül,van amikor a vasárnapi misével összekötve,10-12 gyereket egyszerre keresztel a pap.

    előzmény:
    dobolyka (23)
    2006-11-19  15:40
  11. 2006. november 19. 15:4023.
    Nincs teljesen igazad.Mert én pld.egyáltalán nem vagyok megkeresztelve,de mind a két lányom igen.Katolikus szertartás szerint.És nekem fontos volt,és nem divatból.nekem anno nem volt beleszólásom abba hogy az akkori"divat"szerint megkereszteljenek-e.Később pedig már(bevallom töredelmesen)lusta voltam katekézisre járni.
    De a gyerekeimnek megadtam azt az alaplehetőséget hogy ha akarják akkor gyakorolhassák a vallásukat.
    A nagyobbik most készül az első áldozására.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_911321 (12)
    2006-11-18  23:28
  12. 2006. november 19. 15:2322.
    Nem azt kérdezte a topikindító, hogy mi a keresztség, hanem, hogy hogyan zajlik a keresztelői szertartás. Nem tudom, nekem nem az ugrott be erről, hogy akkor biztos szilárd értékrend híján divatból kívánja megkereszteltetni a gyermekét, hanem az, hogy esetleg pici babája van, akinél nagyon fontosak a körülmények. Amikor a lányomat kereszteltük, én is végig kérdeztem a babás ismerőseimet, náluk hogy zajlott.
    előzmény:
    bigacsiga2 (11)
    2006-11-18  23:17
  13. 2006. november 19. 08:5421.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_350982 (1)
    2006-11-18  21:53
  14. Torolt_felhasznalo_559297
    Torolt_felhasznalo_559297
    2006. november 19. 08:4920.
    A gyermekeinket megkereszteltettük, nem divat alapon, pedig nem vagyunk templomba járó család. Ennek több oka is van, nem részletezném! Azért még van hitünk.... Nem gondolom, azt sem, hogy aki templomba jár, úgy is él. (Ez most nem tartozik ide.)

    A keresztelő előtt, a keresztszülőkkel együtt elmentünk az atyához és beszélgettünk vele, mindent részletesen elmondott.
    Szerintem minden gyermeknek meg kell adni a lehetőséget, ez a szülők felelőssége.
    A fiamnak később rossz tapasztalata volt hit oktatójával (állandóan videót néztek, elmaradtak a beszélgetések...) és az idős atyával, aki elég agresszív volt. Vannak jó tapasztalataink is. Nagymamánál éveken át, nyáron ökomenikus gyermek táborba jártak, nagyon jól érezték magukat, sokat tanultak játékosan!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. mó
    2006. november 19. 08:0419.

    A névválasztással kapcsolatban: ha olyan nevet választottatok a babátoknak, amihez nem tartozik szent, akkor az a szokás, h a neve jelentéséhez kapcsolódó szentet választanak, de ti is választhattok egy szentet. Erre is tud a pap megoldást mondani.

    Ne félj, nagyon szép lesz!   

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_350982 (1)
    2006-11-18  21:53
  16. mó
    2006. november 19. 07:5918.

    Szia!

    A gyertyát kapni fogjátok a keresztlevéllel együtt a szertartás után, ezt érdemes megőrizni.

    Ha tudtok beszerezni kisinget (pici fehér ing), akkor az is a tiétek marad, mert azt, ha nem visztek, akkor a keresztelőn a templomi inget tartják oda, amit nem kaphattok meg.

    Sztem nem kell a papot meghívni ebédre, hacsak nem a család barátja.

    Minden estre, ha lehetőségetek van rá, akkor menjetek el a paphoz a keresztelő előtt, biztosan szívesen elmondja nektek a szertartás koreográfiáját, így nem fogjátok magatokat frusztrálva érezni a nagy napon. És ezzel személyesebbé is tudjátok tenni az ünnepet!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_350982 (1)
    2006-11-18  21:53
  17. 2006. november 19. 07:5817.

    Szia!

    Nem tudom, hogy fogod e még olvasni.

    Nekünk januárban volt a kisfiunk keresztelője görögkatolikus szertartás szerint.

    A keresztszülőknek katolikusnak kellett lenni, de nem kértek keresztlevelet, fizetni sem kellett érte és nem kellett bibliai nevet sem választania, bár a kisfiunk neve Tamás, de nem tudom, hogy ha más lett volna akkor kellett volna e.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_350982 (1)
    2006-11-18  21:53
  18. Torolt_felhasznalo_964159
    Torolt_felhasznalo_964159
    2006. november 19. 00:5316.
     Nem nagyon szoktam magamban heherészni, de igazán szemléletes voltál  
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_393252 (14)
    2006-11-19  00:44
  19. Torolt_felhasznalo_964159
    Torolt_felhasznalo_964159
    2006. november 19. 00:5115.

    No, ezmár tényleg hihetetlen. Egyik célja a fórumozásnak talán nem az, hogy feltegyük a minket érdeklő kérdéseket? Talán csak azt lehet megkérdezni, hogy hogyan süssünk kenyeret, vagy mit csináljunk, mert a férjünk vagy pasink félrelépeget? Amikor itt a fórumon megköszön valaki valamit a válasz rendszerint hasonló formulákban zajlik, hogy 'ugyan má, azért vagyunk itt, hogy egymásnak segítsünk'.

    Miért nem lehet megkérdezni, hogy miként zajlik egy keresztelő?

    Szerintetek csak azt a gyermeket lehet megkereszteltetni, akinek buzgó templomba járók a szülei. Szerintetek divat a keresztelés? Egyáltalán ti, akik Pennelopet lehurrogtátok, tudjátok a keresztelés értelmét. Hallottatok már a keresztényi viselkedésről? Minden esetre holnap az Istentiszteleten elmondok egy imát értetek...

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. Torolt_felhasznalo_393252
    Torolt_felhasznalo_393252
    2006. november 19. 00:4414.
    1.--bemesz a sekrestyebe a paphoz, és azt mondod: Tisztelendo" Ur, meg szeretnénk kereszteltetni a gyerekünket."

    2. a pap azt mondja: O.K&rt; mikor?

    3.-- Holnap

    4- Holnap nem érek rá, de kedden O&rt;K&rt;

    5.- Kedden odamentek a keresztszulokkel egyutt (NE felejtsetek el a bebit magatokkal vinni!!!!)

    6.- odagyulekeztek a keresztelo"vita'l ko"re'

    7. a pap feher ingben odamegy es hideg vizet spriccel a gyerekre

    8. A gyerek elkezd u"volteni

    9. A keresztmama izgalma'ban majdnem bepisil

    10 A pap azt mondja: " en megkeresztellek teged az Atyanak, a Fiunak es Szentleleknek a neveben----MI LESZ A NEVE A GYEREKNEK???

    11--Erre ugye nem gondoltatok???? Ha-ha-ha--- --mert valami szentnek a neve't kell valsztani--

    12. Szoval a keresztanya vegre azt dadogja: " a gyerek neve Leokadia"

    13. "olyan szent nincs" mondja a pap

    14. A papa erre egy csomo penz nyujt at a papnak, a szegenyek resze're!!

    15. A pap azt mondja: " Na, OK, ebbo'l a gyerekbol reme'lju", hogy szent LESZ&rt;

    16- mindenki bemegy a sekrestyebe, a pap odaadja (kitolti ) nektek a keresztlevelet

    17. Ezutan illik a papot is meghivni az etterembe ebedre.

    ITT A VEGE, fuss el vele! Ugye egyszeru a dolog??



    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_350982 (1)
    2006-11-18  21:53
  21. 2006. november 18. 23:4613.

    Ki ne maradjon egy topicból sem az indító letámadása!  

    Ettől jobban érzitek magatokat? Annyira dühítő, hogy mindig van, aki sokkal okosabb és ettől már le kell szólni a másikat!

    Információt kért és előre hálásan köszönte a segítséget, nem kritikát kért. Miért kell bántani?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. Torolt_felhasznalo_911321
    Torolt_felhasznalo_911321
    2006. november 18. 23:2812.

    Teljesen igazad van, mi a francnak kell megkeresztelni a gyereket, ha ezeket a dolgokat nem tudja, ill. nincs egy olyan pap, akitől megkérdezze? Hiszen ha járna templomba, mindezt akár a mise után megkérdezhetné.

    előzmény:
    bigacsiga2 (11)
    2006-11-18  23:17
  23. 2006. november 18. 23:1711.

    Pedig a kérdés teljesen logikus és jogos.

    Aki a vallását gyakorolja az nem tesz fel ilyen kérdést, vagy el megy a paphoz és megkérdezi őt aki első kézből tudja a választ minden kérdésére.  Aki meg nem gyakorolja a vallását az nagy valószínűséggel "divatból" kereszteltei meg a gyerekét, mert ha nem hisz annyira benne, hogy eljárjon a templomban, akkor vajon miért is fontos, annyira, hogy a gyerek meg legyen kereszteleve?

    előzmény:
    -Macimama- (9)
    2006-11-18  22:43
  24. 2006. november 18. 23:0310.

    13 évvel ezelőtt keresztelték a kislányomat, katolikus szertartás szerint. A férjem katolikus, én református vagyok és a Hugom is református. Ennek ellenére egyáltalán nem volt probléma, hogy milyen vallású a keresztmama... sőt az esküvőnknél sem volt gond, hogy reformátusként katolikus templomban esküdtünk... nem kellett  átkeresztelkednem és nem kényszerítettek semmire. A gyerek komolyan veszi a vallást, nemrégen bérmálkozott. Azóta is jár templomba, ministrál a szentmiséken és jár a templomba hetente, nagyon aranyos társasággal jött össze, a hitoktatójuk rendkívül kedves és szimpatikus ember és az Atya is két lábbal jár a Földön.

    Nálunk sem volt kötelező fizetni, az más kérdés, hogy ilyenkor szoktak adományozni a templom javára... ez viszont ki mit szán alapon működik és nem szabottak az árak.

     

    előzmény:
    zsaki71 (2)
    2006-11-18  22:15

Címlap

top