Keresés a fórumban

Kezdjuk ujra (
68
 embernek tetszett)
Több Trend topik »
»

Nekem nagyok hianyzik a topikunk, hianyoznak a topiktarsak, a baratsagok es beszelgetesek. De ahova a kedvenc topikom (Izrael) jutott, abban nincs kedvem reszt venni.

Kerlek benneteket hogy kezdjuk ujra, teremtsuk meg a regi meghitt, bensoseges hangulatot. Beszelgessunk politikarol, oromeinkrol, banatainkrol, gyermekekrol, unokakrol es mindenrol, ami foglalkoztat bennunket. Nem fontos hogy mindenben egyetertsunk (nem vagyunk egyformak) de a sertegeteseket, meg es beszolasokat lehetoleg mellozzuk. Mindenkit idevarok, aki nem bomlaszto szandekkal akar kozenk jonni. Remelem sikerul ujra egymasra talalnunk.

1. 2016-08-25 20:3428220.

Most, hogy mondod, 65 km-t tesznek meg naponta. Zoltán is K. Krisztina is a férjével és 11 éves nagyobbik lányukkal mennek. Az EKE szervezésében történik a túra.

Jó volt, szép volt egy kicsit veled utazni.

Jó éjszakát!

2016-08-25  17:18
    *Szigal* (28219)
    előzmény:
  2. 2016-08-25 17:1828219.

Elfelejtettem megkérdezni, hogy nem sok az a 60 km egy 11 évesnek, komolyabb edzés nélkül? Még több is napi 60-nál, mert az egész táv 130 km, ha jól tudom. Bár lehet, hogy fölöslegesen aggódom, hiszen Jankát már az alkata is sportokra predesztinálja. Gondolom, otthon is kerékpározik. Hányan mentek erre a túrára? Z. is? És K. Krisztináék? Felnőttnek sem semmi vállalkozás! Ha jól emlékszem, mintha Fenciék is megtették volna ugyanezt a távot, ugyanott. Felkapott a hely és ráadásul nagyon szép!

Ha esetleg nem láttad volna ezt az internetes oldalt

2016-08-25  11:36
    tanaria (28213)
    előzmény:

-----------------------------------------------------------
    ,,Az időnek egyetlen oka van: minden nem történhet egyszerre." Albert Einstein
  3. 2016-08-25 13:4528218.

Örökké hálás leszek a sorsnak, hogy Meseországban járhattam, gyönyörű volt! Majd lankásodni kezdett a táj, és rövidesen Kolozsvár külvárosába, gyárnegyedébe érkeztünk. 

Aztán kolozsvári séták következtek - ezekből néhányat már láttatok, de még mindig nem mindent.

A következő sorozatok már Hargita megye nem kevésbé mesés tájairól szólnak, valamint Csíkszereda belvárosáról. Csíkvacsárcsiból is lesz egy-két fotó, és ezt a vég nélkülinek látszó és tulajdonképpen csak két hetes utazást Kolozsvárral zárjuk, a Horea úton ejtett sétával. A sok élményből talán ez hatott rám a leginkább, mert visszamentem a fiatalság eddig elhanyagolt színhelyeire. Tanaria tanúsíthatja, hogyan lettem ismét gyermek! 

Most pedig egy kicsit szünetelek, elegetek lehet már belőlem, nem? 

2016-08-25  13:28
    *Szigal* (28217)
    előzmény:

4. 2016-08-25 13:2828217.

1. A ködön túl már felsejlik Zilah.

2. Ébred a város, 

3. majd a távolba vész.

4. Kanyargó utakon, tovább…

2016-08-25  13:14
    *Szigal* (28216)
    előzmény:

5. 2016-08-25 13:1428216.

Beszéljenek helyettem a képek, úgy és ahogyan a robogó jármű csukott ablakán át fényképeztem.

1. Csanálosról, a fiamék házától Nagykárolyba mentünk, onnan indult a kora reggeli minibusz Kolozsvár irányába. A ház melletti bodzafa emléke kísért az úton.   

2. Gyönyörű, ködtenger feletti napkelte.

3. - 4. És ahogyan a látottakat megörökítettem…

2016-08-25  12:59
    *Szigal* (28215)
    előzmény:

6. 2016-08-25 12:5928215.

A sapincai vidám temető meglátogatása szinte összejött az idén, bár eléggé messze van Nagykárolytól. Talán jövőre? 

Nézegetem az útközben felírt városokat, falvakat, helységeket. Mindegyik megérdemli, hogy megálljunk benne, netán megnézegessük érdekesnél érdekesebb látnivalóit. 

Érkávás és Érmindszent után vajon mi szerepel a listámon? Még mindig Nagykároly közelében, és úgy, hogy nem léptük át Szatmár megye határait:

1. Tasnád

2. Tasnádszarvad

3. Érszakácsi 

Szégyenkezem, hogy a nevüket hallottam ugyan, de fogalmam sem volt történelmükről, a bennük rejlő szellemi és kulturális értékekről. 

Aztán elhagytuk Szatmár megyét és szilágysági tájakra érkeztünk. Nagyon szép vidék, beleértve Zilah városát, Sarmaságot, Szilágypanitot és még sorolhatnám, ugyanazzal a szégyenkezéssel, hogy fogalmam sem volt róluk.

A Meszes-hegység tájai gyönyörűek, talán néhány fotóval illusztrálnám.

Aztán következett Kolozs megye, részemről ugyancsak tudatlanságba fulladó rengeteg adattal. Közel 200 km, háromórás út és… jó lett volna néhányszor megállni. 

Jól jönne még néhány év, hogy foltozgassam a lyukas tarisznyához hasonló, szegényes tudástáramat.   

2016-08-25  12:21
    *Szigal* (28214)
    előzmény:

7. 2016-08-25 12:2128214.

Tanaria, a szép képeket viszonozni kívánom és mindkettőt köszönöm. A másodiknak Fenci is örülni fog - zugolvasása közben! 

Már írtam, hogy a lombhullató fákon rozsdásodnak a levelek, és annak ellenére, hogy a pillanatnyi 31 fok 37 fok hőérzetnek felel meg, onnan is látszik, hogy nálunk is közeledik az ősz, hogy reggelente színes-szépséges napfelkelték javítják a hangulatunkat. Akárcsak ma reggel! >>>>

2016-08-25  11:36
    tanaria (28213)
    előzmény:

8. 2016-08-25 11:3628213.

Szép napot!

Ez gyönyörű és nagyon érdekes. Egyszer én is elmegyek, mert megígértem magamnak, hogy a sapincai Vidám temetőt mindenképpen meglátogatom egyszer.

Köszönöm, hogy megosztottad.

A tegnap a Botanikus Kertben voltunk. Örvendek, mert ezt soha nem hagyják ki!

Aztán délután lekísértem Jankát és átadtam a család barátjának, hogy korán reggel indulhassanak a Fertő tavat megkerülő kerékpártúrára. Nem hiszem, hogy belefér Sopron s a többi érdekesség meglátogatása, mert napi 60 km-t tekernek, hogy két nap alatt megjárják. Ez most erről szól.

2016-08-25  09:31
    *Szigal* (28212)
    előzmény:
  9. 2016-08-25 09:3128212.

Szervusztok!

Köszönöm Alsórákosi-Marikának a kora reggeli képregényt, képzeld, meg is fejtettem! 

Tanariától tegnap nem kaptuk meg a legújabb jelentést, biztosan elrabolták tőlünk sokrétű teendői. Annyira megértem!

Amikor május végén elindultam Nagykárolyból Kolozsvár irányába, egy kisbuszon utaztam, az anyósülésen, ahonnan végre feljegyezhettem azokat a helységneveket, amelyeken áthaladtunk, csendben csodálhattam az utat és közben még fényképezhettem is. 

Megőriztem akkori jegyzeteimet és tegnap reggel óta bővítem mindazt az információhalmazt, amit az útszéli táblákról sebtében lefirkáltam. Dióhéjba sűrített valamikori tudásomat bővíthetem most, és az érdekesebbeket veletek is megosztom, mert ilyen felbontásban még biztosan nem találkozhattatok ezekkel az adatokkal. Nem egyszer magam is megkönnyeztem tudásra szomjas elődök és kortársak abbeli igyekezetét, hogy egyik költőóriásunknak méltó emléket állítsanak. 

A DNf1-es, Nagykárolyt Kolozsvárral összekötő úton elsőként a Căuaş, azaz magyarul Érkávás helységnevet jegyeztem fel, amelyhez egy 124 lelket számláló falucska is tartozik: Érmindszent, mai nevén Ady Endre, röviden Adyfalva, ahová el fogok látogatni egyszer, ha addig élek is. Annál inkább, mert Ady szülőháza egyben emlékmúzeum is, amelynek létrejöttéről megható visszaemlékezést olvastam. Ideteszem, és ne sajnáljátok azt az időt, amíg az olvasása tart, százszor is megéri. Ráadásul már ismert nevekkel ismét találkozunk a dr. Németi János által szignált szövegben.  

A második linken képek futnak, nézegetésükkel is érdemes kicsit elidőzni.

2016-08-25  06:18
    Alsórákosi (28211)
    előzmény:

10. 2016-08-24 11:3628210.

Szervusztok!

Biztosan már elindultatok valamerre, Tanaria, én pedig elvesztem itt a részletek között. 

Megtaláltam a 2008-as képeket, rengeteget! Közöttük a fertődi Esterházy kastélyt, Kőszeg belvárosát és történelmi nevezetességeit, Sopront és gyönyörű épületeit, Sopronhorpács (Széchenyi-kastély), Nagycenk, majd Bécs megannyi látványosságát, mindezeket két-három nap alatt próbáltuk beiktatni retinánkra és tudatunkba - fantasztikus napok voltak azok! A már öt éve, 2011-ben elhunyt Laci unokaöcsém nagyszerű idegenvezetőnk volt, és a társaság: Laci felesége: Olgi, fiam, azóta már menyem: Erika és jómagam csak úgy tömtük magunkba a látni- és tudnivalók tömkelegét. 

Nem szeretnék most újabb útirajzot elindítani, hiszen az interneten bármi megtalálható, de nagyon-nagyon szeretném és biztosan a szülei is, ha Janka ízelítőt kapna apja-anyja egyetemi városából - Sopronból, hiszen ott lesz néhány napig, és biztosan érdekelné. No persze, az is biztos, hogy nem én találtam fel a spanyolviaszt és már más is gondolt ugyanerre!   

2016-08-24  07:37
    tanaria (28209)
    előzmény:

11. 2016-08-24 07:3728209.

Jó reggelt!

Nagyon jól esett ezt olvasni így reggeliben. Nagyon megszerettem Nagykárolyt, ha sejtettem volna akkoriban, mikor választani lehetett, biztos, nem Csíkszeredát választjuk... Na, de minden rosszban van jó is.(Csak a többiek kedvéért, azért mentünk Csíkba, mert hamarabb került ott munka. Mi magyar kisvárost kerestünk.)

Janka még nagyban alszik.

Mindenkinek szép napot kívánok!

2016-08-23  21:28
    *Szigal* (28207)
    előzmény:
  12. 2016-08-23 21:3728208.

Persze, hogy láttam. Arra is gondoltam, hogy előszedem azokat a képeket, amelyeket a Fertő-tó környékén fényképeztünk, meg Fertődön az Esterházy kastélyban, hogy Jankának is megmutassad. Aztán belehulltam a kultúrába és szándék maradt csupán, elnézést kérek!

Ma este is majdnem egyszerre írtunk, láttad? 

Köszönöm a sétatéri képeket, örülök, hogy mindent kipróbáltatok!

Aludjatok jól! 

2016-08-23  21:04
    tanaria (28205)
    előzmény:

13. 2016-08-23 21:2828207.

Ady Endre is négy teljes évet töltött a városban:

Ady Endrét 1888 szeptemberében íratták be a nagykárolyi Piarista Gimnáziumba. A negyedik osztály befejezéséig, 1892 júniusáig volt nagykárolyi diák. Önéletrajzában így ír erről: „1888-ban a nagykárolyi piarista gimnáziumba vittek, ahol az első négy osztályt végeztették el velem a kedves emlékű, nagyon derék kegyes atyák”.

Milyen volt Ady Nagykárolya iskolai évei alatt? A választ Ady barátja, Bölöni György adja meg Az igazi Ady című munkájában. Ady diákkorában Nagykároly Szatmár megye székhelye, jellemzői közé tartoznak templomok, széles utcák, földszintes házak, nagy kertek, boltok, korcsmák, nyáron jó illatú bodzák, akácok és orgonavirágok, legnagyobb épülete pedig a Károlyi grófok kastélya. A város közepén, a kastély mellett kis tér, liget áll néhány fával, a térről egyenesen fut egy kis utca, a Zöldfa, a mai Kaffka Margit utca. Az egyik házban akkoriban Jászi Ferenc orvos lakott, akinek fia, Jászi Oszkár, Ady Endre társa a református vallásórákon. A másik, földszintes ház ablakából sovány, érdekes arcú, sötét hajú hölgy tekingetett ki: Kaffka árvaszéki ülnök özvegye, aki Margit leányát várta haza a piac sarkáról, Dullin néni nevelőintézetéből, ahol Kaffka Margit Marchisiu görög katolikus esperes Ottilia (Itóka) leányával barátkozott (Bölöni későbbi feleségével). 

(Két idézet Balla Lóránt írásából, amely 2008-ban jelent meg a Művelődés című közművelődési folyóiratban, Kolozsváron.)

Végül a négy év emlékét méltón őrző tábla. >>>>

Másnap kora reggel Kolozsvárra utaztam, át a Meszesen, Érmindszent kötelében, keresztül Zilahon és végig meseszép tájakon. Néhány kép ott is készült. Mutassam? Talán holnap. 

Jó éjszakát a mai irodalmi-kulturális információk után, azt hiszem, hogy számotokra is újdonság volt…

2016-08-23  21:09
    *Szigal* (28206)
    előzmény:

14. 2016-08-23 21:0928206.

A nagykárolyi vármegye-házban ma iskolaközpont működik, de falán ott áll egy tábla. 

1. - 2. A híres épület

3. - 4. és az utókor kegyelete. 

2016-08-23  20:52
    *Szigal* (28204)
    előzmény:

15. 2016-08-23 21:0428205.

28201. Ezt láttad?

Flórián békésen alszik egész napos tekergés után.

Mi ma a Sétatéren sétáltunk, a fitness parkban mindent kipróbáltunk. Csónakáztunk. Apropó, két gyönyörű hattyút telepítettek át Marosvásárhelyről. Jól megvannak a vadkacsákkal.

Janka is kipróbálta az elektromos gördeszkát, mint Gergő. Nagyon élvezte ő is.

Elnézést az első képért.( nem sikerült leszedni)

Jó éjszakát!

2016-08-23  08:18
    tanaria (28201)
    előzmény:
  16. 2016-08-23 20:5228204.

Szervusztok! 

A délután órái elszálltak, de most éppen van egy kevés időm, és végre befejezek egy fejezetet a májusi utazásból. Nektek csöpögtetve jutott belőle, számomra viszont kimondottan sűrű volt és felejthetetlen élményekre emlékezhetek. 

Tanaria, emlékszem ahogyan egymás mellett, szinte egymással versengve írtuk a hozzászólásokat a ti kedves lakásotokban, és azóta is előfordult néhányszor, hogy azok szinte ugyanabban az időben jelennek meg, mint ahogyan ma reggel is! Mindig mosolyra késztet.

Nagykároly neves szülötteit már felsoroltam, többé-kevésbé, de ismételni sohasem árt: Károli Gáspár, gr. Károlyi Sándor kuruc generális, Ligeti Antal festőművész, Jászi Oszkár, Kaffka Margit, Jászi Alice balettművész, Török Sándor és Kabos Ede írók, Ruha István hegedűművész, hogy csak a leghíresebbeket említsem. 

Itt dolgozott vármegyei jegyzőként Kölcsey Ferenc, a vármegye házában, amelyre az a bizonyos páva is fölszállott:

"Vagy bolondok vagyunk s elveszünk egy szálig,

Vagy ez a mi hitünk valóságra válik." 

Ezt írta Ady Endre, akinek szintén volt némi köze ehhez a városhoz. 

2016-08-23  08:24
    *Szigal* (28202)
    előzmény:

17. 2016-08-23 17:5828203.

Kicsit elgondolkoztam az előzőben mellékelt színházi meghívón. Centenárium 99 év és négy hónapra? Vagy jól előrehozták? Ki tudja. 

Túléltem a mai napot is. Egy remek orvoshoz volt szerencsénk, kedves volt és nagyon türelmes, és ami még fontosabb: a szövettani vizsgálat se mutatott ki semmi rosszat! Meleg volt ma nagyon, de van egy jó hírem: négy lombhullató fa sorakozik a járdánk mentén, és már látom rajtuk a rozsdásodó leveleket! Vajon mit jelent? 

2016-08-23  08:24
    *Szigal* (28202)
    előzmény:

18. 2016-08-23 08:2428202.

1. Már beszéltünk Petőfi sorsszerű kötődéséről ehhez a városhoz, hiszen itt látta meg először az ő Júliáját, 1846. szeptember 6.-án.  Az Arany Szarvas fogadóból a Térey-ház felé. 

2. A fogadó épülete ma, többszörös átépítés után. 

3. Nagykároly színháza. "A városi színház 1907-ben épült, Kopeczek György terve alapján. 1953-ban átépítették." (Wikipédia)

Kiegészítésként további képek. 

4. A meghívót ugyancsak a Wikipédiából hoztam.

Még mindig nem fejeztem be, de indulnom kell, a kevés hátramaradt információt majd a délutáni órákban írom le, garantáltan érdekes lesz!

2016-08-23  07:43
    *Szigal* (28200)
    előzmény:

19. 2016-08-23 08:1828201.

Szép napot!

Olyan szökőkút mint a 4. képen a Főtéren is van, itt. Az sem színes, viszont ilyenkor a gyerekek nagyszerűen hűsülnek benne.

Ne búsulj, mert még jövök a héten. Janka két részletben lesz nálam, mert csütörtökön itteni barátokkal elmennek a Fertő tóhoz bicikli-túrára. Vasárnap este kapom vissza, és jövő csütörtökön viszem haza.

Az  bizonyos épület, ha műemlék, akkor restaurálják. Kolozsváron ebben a hónapban telt le a türelmi idő a belvárosi épületek homlokzatának javítására. Bele kell kezdeni, mert ha nem, büntetik a tulajdonosokat. Ez jó, viszont, honnét legyen a sok egyedülálló idős embernek erre pénze.

Az az óra nagyon szép!

Köszönöm a szép sétát. Nagyon szép város Nagykároly!

Neked könnyű napot!

2016-08-23  07:14
    *Szigal* (28198)
    előzmény:
  20. 2016-08-23 07:4328200.

Nézzük csak meg kicsit részletesebben…

Nahát! 

Kíváncsi vagyok, hogy milyen lesz restaurálás után! 

2016-08-23  07:38
    *Szigal* (28199)
    előzmény:

21. 2016-08-23 07:3828199.

Nagykárolyban nagyon szép épületeket is láttam.

1. Ebben az első épületben valamikor zárda volt, napjainkban a Piarista Nővérek Gyermekotthona. Sok évvel ezelőtt Mártika, a nagykárolyi kedves barátnőm is itt járt iskolába, később pedig itt tanított. 

2. A városban töltött napjaim egyikén megnéztem ezt az órát, majd a főtértől kicsit beljebb kalandoztam, nem is egészen cél nélkül,

3. ugyanis felhívták a figyelmemet az egyik restaurálás előtt álló régi épület homlokzatára,

4. és valóban érdemes volt. 

2016-08-23  07:14
    *Szigal* (28198)
    előzmény:

22. 2016-08-23 07:1428198.

Talán a városok szépségversenyének egyik kritériuma lehetne, hogy hány és mennyire szép, vagy különleges szökőkút van bennük. 

Nagykárolyban négyet fényképeztem, de azt hiszem, hogy több is van, mert ezeket egy négyzetkilométeren belül fotóztam. >>>>

A negyedik képen lévő szökőkút ikertestvére Haifán is megtalálható, a különlegessége abban rejlik, hogy a miénk esténként színes fényekben pompázik.

2016-08-23  07:10
    *Szigal* (28197)
    előzmény:

23. 2016-08-23 07:1028197.

Jó reggelt!

Azt hiszem, hogy ma - indulás előtt - végre felteszem mindazokat a képeket, amelyek még elmaradtak Nagykárolyból, és teszem ezt leginkább a magam kedvtelésére, hiszen hiányukat senki sem reklamálta. 

Ma a nénikével megyünk orvosi tanácsadásra szemölcsök ügyében, és remélem, hogy nincs komolyabb baj. Egyet-kettőt már leszedtek, de mindegyre jönnek az újabbak. Nem lesz egy diadalmenet, már a távolságok miatt sem…

A tegnapi rekordokkal talán összefügg, talán nem, hogy 140 nagyváros közül Tel-Avivot a 75. helyre sorolták. Ez sem nagy ügy, de jó tudni. A turisták is szeretik, de azért Jeruzsálemet sokkal inkább. Én pedig Haifát - mindenek előtt, a csendjéért, a páratlan szépségéért, és azért mert tudatos választásként élek benne, már 28 éve. 

24. 2016-08-22 17:2528196.

Még az izraeli sajtó is elég mostohán bánik egy másik olimpiai hírrel, ami nem Rióból érkezett, hanem Kazánból, Tatárföld fővárosából, amely Oroszország hetedik városa. Itt rendezték 81 ország középiskolásainak számítástechnikai tantárgyolimpiáját. A négytagú izraeli diákküldöttség két éremmel: egy ezüsttel és egy bronzzal tért haza! Alaposan lepipálták a sportolóinkat…

2016-08-22  12:01
    *Szigal* (28195)
    előzmény:

25. 2016-08-22 12:0128195.

Szervusztok! 

Reggel már régen elmúlt, az olimpiának is vége. Éppen most fejezték be a közvetítéseket, végig nagyon-nagyon élveztem, párhuzamosan három izraeli sportcsatornán. Három országnak drukkoltam, Izraelnek: 77. hely az éremtáblázatban (0 arany, 0 ezüst, 2 bronz), Romániának: 47. hely (1, 1, 3) és természetesen Magyarországnak - 12. hely (8, 3, 4).

Szép volt fiúk, lányok minden országból, és nincs bennem semmi rossz érzés, hiszen ez csak játék, még akkor is, ha rengeteg és nagyon komoly munka áll mögötte. 

Büszke vagyok, nem is annyira a sportolók ragyogó teljesítményei okán, hanem leginkább az izraeli sportriporterek mentalitása, profizmusa miatt. Ugyanis a több mint két hét alatt csak sportszerűségről és korrektségről tettek tanúbizonyságot, nem jajongtak a sikertelenségek miatt, de ugyanakkor maximális tisztelettel beszéltek más országok teljesítményeiről. Nem irigykedtek és nem pocskondiáztak, és igen, büszke vagyok, főleg egy Miri Nevo nevű riporterre, aki mindvégig nagyszerűen tudósított. Lám, neki is járna egy aranyérem, ha lenne ilyen!

Még a záróünnepély kommentálása is sok kedves pillanatot szerzett, és a látványos ünnepséget sem fogom egyhamar elfelejteni. 

Kár, hogy vége van. Remélem, hogy 2020-ban is élvezni fogom a Tokióból közvetített játékokat, ha élünk még akkor…

2016-08-21  07:47
    tanaria (28194)
    előzmény:

26. 2016-08-21 07:4728194.

Jó reggelt!

Nem reagáltam, de elolvastam. Igen, véletlenek nincsenek!

Én is Flóriánért jöttem és üres volt a fészek, aztán hirtelen megérkezett. Most türelmesen várakozik.

Ákos koncertjébe belenéztem az este, de hamar hazajöttem. Nem fogott meg igazán. Viszont szép volt a tüzijáték, nagyon jó volt a zenei aláfestés! A tévében, persze.

Mindenkinek szép napot, hetet!

2016-08-20  07:40
    *Szigal* (28187)
    előzmény:
  27. 2016-08-21 07:1728193.

Jó reggelt!

Vártam-vártam, sehol semmi. Néhány perc múlva mennem kell, csak Flóriánról küldöm a reggeli jelentést: ott ücsörög-ellensúlyoz a fészek tetején, és élénken reklamál, gondolom, hogy a reggeli késik. Velem együtt 140 ember figyeli. De jó érzés, hogy másnak sem közömbös a sorsa! A hangszórót is felerősítettem, így írás közben is hallom a követelőző hangját. Annak is örülök, hogy még láthattam!

Nem tudom mikor kerülök haza, valószínű, hogy csak este. Tanaria, tudom, hogy most nincs időd visszaolvasni, de szeretném, ha majd figyelmesen elolvasnád a 28187-es hozzászólásomat, az ott leírt élménynek megrázó ereje volt. 

És még egyszer: nagyon tetszett ez a 3D-s ötlet, méltó az évfordulóhoz. Meg is mutatom, akinek csak tudom, hogy értékelné.

További szép napot! 

28. 2016-08-20 17:5128192.

Kérésed parancs, annál inkább, mert magam sem tudtam betelni vele, többször is végignéztem, és próbáltam elképzelni, mennyire szép és felemelő lehetett élőben. Nagyon örülök, hogy ti láthattátok! A zenéje is nagyon szép! És teljes egészében zseniális!

2016-08-20  15:31
    tanaria (28189)
    előzmény:

29. 2016-08-20 16:5928191.

Bocsánat! A Kárpát-medence kenyerét osztották szét.

2016-08-20  16:56
    tanaria (28190)
    előzmény:
  30. 2016-08-20 16:5628190.

Visszajött Flórián! Örvendek, hogy még egy kicsit láthatjuk őt.

Készülök és lemegyek még egyet. Ákos-koncert lesz. Nem ismerem, ezért belenézek egy kicsit. Sajnos a magyarok kenyeréről lemaradtam. Egyszer kaptam belőle, annyira finom volt, a gyerek korom ízei jöttek elő.

31. 2016-08-20 15:3128189.

Szép napot!

Reggel még ott volt. Kapott egy kevés reggelit. Aztán elmentem vásárolni. Mire vissza jöttem már nem volt.

A tegnap találkoztunk Laciékkal a Farkas utcában. Amúgy, valóban nagyon emlékezetes szép nap volt a tegnapi, a Hunyadi László szabadtéri főtéri előadása, Miklósa Erika vendég szereplésével, nagyon szép volt. Kár, hogy a sokan az utána való projekció miatt voltak ott, mert nagyon hangosak voltak. Egy mellettem álló hölgyre rá kellett szólnom, mielőtt a kézilabda csapat minden tagját kitárgyalta volna, oda léptem: Ne haragudjanak, de, ha zavarja a zene, menjenek hátrébb. Elnézést. Tudod, hogy nem vagyok kötözködő... Aztán két hórihorgas kamasz viharzott el mellettünk, mondván, hogy: Hát ez szép, csak az ének ne lenne. Ezután, már beletörődtem, hiszen szabadtéri előadás volt. De Miklósa Erika, ki tudja, mikor jön még ide?!

A 3D-s projekció a Szent Mihály templomra nagy élmény volt. Ajánlom, nézzétek meg a fb-n, vagy valahol, mert ezt leírni nem tudom. Egy brassói fiatalember találmánya, de majd Szigal fel teszi a linket róla, ha szépen megkérem és megkérem.

Egyszóval méltó módon megünnepeltük Kolozsvár 700-dik születésnapját. ( Törley pezsgő is volt, de abból, persze, mi nem kaptunk.)

2016-08-20  09:58
    *Szigal* (28188)
    előzmény:
  32. 2016-08-20 09:5828188.

Üres a fészek! Flórián kirepült, vajon még visszajön? 

2016-08-20  07:40
    *Szigal* (28187)
    előzmény:

33. 2016-08-20 07:4028187.

Mindenek előtt el kell mesélnem valamit, amitől még most is futkározik a hideg a hátamon. 

Y. lánya, veje és három unokája (9, 7 és 2 évesek) éppen Poprádon üdülnek és egész nap (tegnapelőtt) küldték a képeket, WhatsApp-on, a Magas Tátra kies vidékéről, nevezetesen a Csorba-tó mellől (Strbske pleso). 

Mi is fotókkal bíbelődtünk, még hátravan néhány albumnyi fénykép, bennük az egész 20. század! Nagyon izgalmas munka, de most nem is erről van szó. A volt főszerkesztőm nővérének albumain dolgoztunk éppen, és ott találtunk egy képeslapot, amelynek szövegét héberre akartuk fordítani, és a csodálkozástól hangunk is elállt! Y. apukája azt írta ugyanis 1993 október elején, hogy éppen a Csorba-tónál és Tátra-Füreden járt (81 éves volt már akkor) és gyönyörű időben volt része! A képeslapon pedig a Lomnica-csúcs látható.

Ezek a "nem-véletlenek" rendezési-fordítói munkánk kezdetétől - lassan két éve - követnek bennünket, és egyik jön a másik után, mintha valaki irányítaná, fel akarná hívni a figyelmet valamire! Mert ugye, véletlenek nincsenek? 

2016-08-20  06:58
    *Szigal* (28186)
    előzmény:

34. 2016-08-20 06:5828186.

Jó reggelt!

Alig várom, hogy tegnapi élményeidet elmeséld, Tanaria! Feltételezem, hogy mindenképpen különleges volt, gyere már, mert nagyon kíváncsian várlak! De mindenről-mindenről, kérlek, és ha fényképek is lennének, jaj de jó lenne! 

Flórian, a kis haver már nagyon indulna. Egyelőre a fészek előtti falécen álldogál és időnként kitárja szárnyait, no nem egyszerre, hanem hol egyiket, hol a másikat. Szép is lenne, ha a mai, emlékezetes napon indulna világgá!

Várakozás közben feltöltöm a tegnap-tegnapelőttre tervezett, most már igazán utolsó nagykárolyi fotókat.

Azt hiszem egy időre Tanaria társaságát is csak csöpögtetve kapjuk, hiszen most Janka nevű unokája részesül belőle, és így van ez rendjén! Aztán elutazik és jaj, de árvák leszünk! Vigasztal azonban a tudat, hogy a napokban talán-talán visszatér közénk a mi kedves Alsórákosi-Marikánk, ha hazautaznak a vendégei. És ritka társainkra, látogatóinkra is számíthatunk, ugye? 

2016-08-19  12:03
    tanaria (28185)
    előzmény:

35. 2016-08-19 12:0328185.

Itt vannak. Most hívott.  Régi álmom teljesedik, kicsit együtt leszünk a Magyar Napokon.

Nem is hinnétek, mennyire különleges, jó hangulatú "fesztivál" ez! Ilyenkor magyar Kolozsvár. Például, a tegnap estére megéheztünk és elszaladtunk perecért, ahol az első lendületben magyarul kérdeztük, hogy: nincs perec? Magyar választ kaptunk a román kiszolgálótól: nincs. Fornettit vettünk, ott is magyarul szolgált ki a román fiú. Ez itt Kolozsváron nagy dolog!

2016-08-19  11:38
    tanaria (28184)
    előzmény:
  36. 2016-08-19 11:3828184.

Átadom. Ma nagy ünneplés lesz. Titkon remélem, hogy összefutunk Laciékkal, mert már itt vannak. Vagy még nem, nem tudom.

A Fellegvári képről jut eszembe, hogy azóta sem volt akkora meleg...

Radu Lupescu előadása annyira megfogott, hogy megosztottam a fb-n. Mikor lesz időd olvasd el!

Anyukám, most olvassa az újságot.

2016-08-19  07:35
    *Szigal* (28178)
    előzmény:
  37. 2016-08-19 11:2028183.

Szép napot!

Köszönöm, leírom a jelzését, majd veszek, ha kapok.

A tegnap nagyon jó volt, amit akartam, nagyjából, összejött. Annyira tömény a program, nehéz kiválasztani amit látni szeretnél.

Megnéztem a néptánc fesztivál felvonulását, olyan szép és színes volt, hogy elfelejtettem fényképezni. :(

Aztán könyvbemutatón megpihentettük öreg tagjainkat (M.-val). A Székelyek története című 3 kötetes műről hallgattunk bemutatót. Nem voltunk megelégedve, mert, azt hiszem, sokat akartak rövid idő alatt elmondani, így kapkodós lett.

Aztán a Főtéren vigadtunk a néptáncosokkal. Akkor már hárman voltunk, csatlakozott az óvodás kori barátnőm is a fiával és M. lánya az unokájával. Úgyhogy hamar eltelt másfél óra, és már jöttek is az LGT előadók. Pont 9-kor!! Nagyon jó buli volt. Nem tudtam végig maradni, így is 11 óra volt, mire hazaértem. Szerencsére, mindent rendben találtam.

Sokat figyeltük Anyukámmal Flóriánt. Nagyon kikivánkozik már!

2016-08-17  12:56
    *Szigal* (28172)
    előzmény:
  38. 2016-08-19 08:3728182.

Ilyen jeles esemény száz évben egyszer történik, a 800. évfordulón már nem lehetünk jelen , így csakis a mai lapszámot  érdemes böngészgetni. Megéri! 

2016-08-19  08:21
    *Szigal* (28181)
    előzmény:

39. 2016-08-19 08:2128181.

Na persze, jobb kétszer, mint egyszer sem! 

Mindez azért történt, mert keresgéltem a képeim között és nyitva hagytam az előző hozzászólást. 

Mégis megmutatom azokat a fotókat, amelyeket június másodikán, a felszállás pillanataiban és utána készítettem. Búcsú Kolozsvártól. 

2016-08-19  08:14
    *Szigal* (28180)
    előzmény:

40. 2016-08-19 08:1428180.

Még egyszer:

Boldog születésnapot, Kolozsvár! 

Befejezem nagykárolyi sétáimat és visszatérhetünk boldog ifjúkorom városába, van még onnan néhány képem, az utolsó Erdélyben töltött napról…

Születésnapi ajándék lesz a kincses városnak, csakis a magam módján. 

*Szigal* (28178)
    előzmény:

41. 2016-08-19 08:1228179.

Még egyszer:

Boldog születésnapot, Kolozsvár! 

Befejezem nagykárolyi sétáimat és visszatérhetünk boldog ifjúkorom városába, van még onnan néhány képem, az utolsó Erdélyben töltött napról…

Születésnapi ajándék lesz a kincses városnak, csakis a magam módján. 

*Szigal* (28178)
    előzmény:

42. 2016-08-19 07:3528178.

Elég szégyen most "jó reggelt"-tel köszönteni benneteket, de olyan jól alszom mostanában! Picur a lábamnál, Muszkó szemben a forgó székemen, ők is élvezik a légkondicionáló áldását. Miki öreg és konzervatív, ő a helyén maradt a nappaliban. 

Tanaria, nagyon köszönöm ezt a pincelátogatást. Kellőképpen 'átjött' a középkori várpincék kísérteties hangulata, annak ellenére, hogy ezt a palotát már a korszak legvégén, a 18. században építették.

Most és ma és itt gratulálok a pontosan 700 éves városnak! Isten éltesse sokáig, mert gyönyörű és nagyon értékes!  

Tanaria, kérlek, add át 'Neki', valahol a Főtér közelében, hiszen egyike életem négy meghatározó városának! Éljen és virágozzék az idők végezetéig! 

2016-08-18  10:07
    tanaria (28177)
    előzmény:

43. 2016-08-18 10:0728177.

Kísérteties "zene" fogadott. Majd monoton szöveg és mindenféle ráhatás. Jól meg volt csinálva. Kellőképp félelmetesen. Az ódon falak magukban is hozták a múlt szellemét.

44. 2016-08-18 09:5928176.

Mindenkinek szép napot!

Köszönet mindkét Flóriánért!

Baljós fekete felhők borították az eget a tegnap, amikor elindultam. Mire a troliról leszálltam leszakadt az ég és én két perc és az esernyőm alatt bőrig áztam. Szerencsémre nem volt hideg, úgyhogy M.-val, aki egy kapu alatt várt rám elmentünk meglátogatni a Bánffy palota pincéjét. Katakomba, színek, fények, árnyak. Életre keltették elég félelmetes módon. Eleinte csak ketten voltunk.

2016-08-18  06:16
    *Szigal* (28174)
    előzmény:
  45. 2016-08-18 09:4528175.

Indulás előtt, ígéret teljesítése: 

Szent Florián, a tűzoltók védőszentjének szobra több mint 200 évig állt a város főterén. Történetéről itt olvashatunk, érdekesnek vélem.  

Az sem mellékes, hogy ismerős vállalkozó finanszírozta az új bronzszobor elkészítését, amely a marásvásárhelyi születésű Deák Árpád nagyváradi szobrászművész alkotása. Ugyanazé a művészé, aki a nemrég emlegetett-megmutatott szoborcsoportot készítette a Holnaposokról, és Nagykárolyban is ő szignálta a Kafka Margit mellszobrot - ezt is láthattuk ugyanitt. 

Még lesz néhány érdekesség, de most mennem kell. 

2016-08-18  06:16
    *Szigal* (28174)
    előzmény:

46. 2016-08-18 06:1628174.

Jó reggelt!

Hosszú percek óta szemlélgetem Flórián barátunkat, a kiskamaszt, aki már nagyon elindulna. Egyelőre szemlélődik. >>>>

Szeretném, ha már kirepülne, másrészt a fészek mégis biztonságosabb…

Tetszett, hogy a felkelő nap bíbor színei a fészek hátsó lapján tükröződnek, az viszont kevésbé, hogy a fényképezőgépem időjelzője nem pontos, be kell állítanom, de most éppen töltőben van.

Ha már Flórián, jön egy újabb károlyi epizód. 

2016-08-17  13:02
    *Szigal* (28173)
    előzmény:

47. 2016-08-17 13:0228173.

Fenci, köszönöm! Tulajdonképpen igazad van és gratulálok a logikádhoz! Megjegyezted, hogy két nap különbséggel van a születésnapunk, és ez igaz is. Előtte vagy utána, nem mindegy? 

Nagyon köszönöm a születésnapi jókívánságot, és Neked még egyszer viszont kívánom! 

Gyönyörű helyeken töltitek az ünnepeiteket! Ugye Márknak is mostanában van a születésnapja? Ha igen, neki is a legjobbakat kívánom és a lánykádnak, férjednek úgyszintén. Az egész családnak! 

2016-08-17  07:38
    fenci (28170)
    előzmény:

48. 2016-08-17 12:5628172.

Szervusz, Tanaria

Tetszett a koncert-kritikád, rock-nagymama! Nagy Feró szerepléséről pedig hadd ne mondjak véleményt, csak annyit, hogy a "nagy" sztár leereszkedett (késéssel és egy kis pártpropagandával) a szegény erdélyiekhez, hogy akadna a torkán a do-re-mi. Gőgös majom. Nem is csodálom, ha felmérgesített.

Alig várom a holnapi történetedet.  

A réteslisztről én sem tudtam többet mint Te, de találtam valamit, amiből kisült, hogy te mégis többet tudtál! Észrevetted? Azt írtam, hogy "kisült"! Ha már rétesről van szó…

Búzarétesliszt BFF 55

"A búza magbelsőjére jellemző árnyalatú, meghatározott szemcseméret-összetételű, ún. "fogós" őrlemény, a típusra jellemző, megengedett mennyiségű finomszemcsés frakció és héjrész előfordulása mellett."

Rétesek, piskóták, nokedlik alapja. Korpa- és hamutartalma egyezik a finomlisztével, csak durvábbra őrlik, így nagyobb sikértartalma marad. Kenyerekhez kenyérliszt helyett használható fele-fele arányban finomliszttel keverve. 

Link: 

http://www.origo.hu/tafelspicc/alapanyag/20121029-lisztha tarozo.html

Most utólag, elképzeltem, hogy akkor régen Károlyt választjátok. Szerencsémre nem így történt, ma sokkal szegényebb lennék… 

Majd még folytatom. Fáradt vagyok és nyűgös.

2016-08-17  10:07
    tanaria (28171)
    előzmény: