Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Alternatív egyházi esküvő

Torolt_felhasznalo_239371
Torolt_felhasznalo_239371
Létrehozva: 2005. február 20. 19:02
Sziasztok!

Egyszer indítottam már hasonló témában topic-ot, de most nem találom, viszont aktuálissá vált a dolog :).
Én szeretnék egyházi esküvőt, de - nem akarok vele senkit megbántani - azok nélkül a számomra üres és felesleges rituálék nélkül, amelyek egy ilyen szertartáson lezajlanak. Azt gondolom, hogy az az én napom, rólam kell, hogy szóljon, és ha idegennek érzem a szövegeket, biztosan tudom, hogy amit meg kell ígérnem, nem fogom tartani, akkor fölösleges is. Szóval én egy olyan szertartásra gondoltam, ahol azt a néhány gondolatot, amit a párommal megfogalmazunk, elmondja a pap, és áldást kér a házasságra, egészséget a leendő gyermekeknek, stb. Én hiszek, félreértés ne essék, csak a külsőségben nem. Szeretnék olyan egyházi esküvőt, ahol csak azokat a dolgokat ígértetik meg velem, amelyeket én tényleg komolyan gondolok, és őszintén ígérhetek.
A kérdés tehát: Mi ennek a módja, van-e olyan pap, aki hajlandó ilyen "alternatív" módon összeadni minket, van-e valakinek ilyen jellegű tapasztalata? Minden választ előre is köszönök, és tényleg nem akartam megbántani senkit, aki másképp értelmezi a vallást. Nem is vallási vitát szeretnék kirobbantani, csak tájékozódom, van-e ilyen lehetőség.
  1. Torolt_felhasznalo_926904
    Torolt_felhasznalo_926904
    2006. július 4. 14:5881.

    Sziasztok!

     

    Esküvői sminkelést vállalok kedvező áron, kérésre fotókat is küldök.

    Üdv,

    Szalai Anita 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. 2006. Április 23. 10:1380.
    Köszönöm, köszönöm és harmadszor is köszönöm.*************
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_358280 (79)
    2006-04-23  09:35
  3. Torolt_felhasznalo_358280
    Torolt_felhasznalo_358280
    2006. Április 23. 09:3579.

                

           

    Happy Birthday To

    You          

    előzmény:
    L-é-n-a (2)
    2005-02-20  19:19
  4. Torolt_felhasznalo_211536
    Torolt_felhasznalo_211536
    2005. október 25. 09:3878.

    Ne haragudj, nem értelek. Ha nem hiszel a külsőségekben akkor miért akarsz templomi esküvőt? Ha templomi esküvőt akarsz, mert vallásos vagy, miért nem akarod elfogadni azt amit a vallás előír? Ráadásúl mi is az amit nem szeretnél betartani? ... és miért...?... és akkor miért is akartok összeházasodni...? Ha templomi esküvőt akarsz mert azt akarod, hogy a meghívottak lássák a nagy pompát a hatalmas ünnepélyességet... akkor mit zavar mi a szöveg...? vagy minek írtad a topicot...?

    Persze a magánvéleményem, hogy bizonyára találsz olyan papot aki kellő mennyiségű pénzért olyan esküvőt rittyent amilyet csak akarsz..... No nekem pont ez a bajom az egyházzal....  "...eladó az egész világ..."

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_239371 (1)
    2005-02-20  19:02
  5. Torolt_felhasznalo_284517
    Torolt_felhasznalo_284517
    2005. október 25. 07:2277.

    Esküvő Szent István fogadalmi kápolnájában!

    I. István fogadalmi kápolnájának falai méltó helyszínt nyújtanak mindazon házasulandó pároknak, akik szerelmükre Isten áldását kérik és házastársi esküvésüket az Ő nevében kívánják megkötni.

    http://www.istentisztelet.net

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. 2005. Április 28. 14:1976.
    Sziasztok! A barátnőm, az Iparművészeti Főiskolát végzett, tervez és varr mennyasszonyi és esküvői (násznép) ruhákat. Ajánlom, ha érdekel. Írjatok privit. Tényleg szuper dolgokat csinál, nem veszélyes áron
    előzmény:
    potyő (75)
     
  7. 2005. március 23. 20:5175.
    Neki pont a szöveggel van gondja. Asszem.
    előzmény:
    hegyilany (74)
     
  8. 2005. március 23. 14:1474.
    dvera:
    Van egy ismerősöm, aki római katolikus, a neje pedig zsidó. Egy református pap adta össze őket egy erdei pihenőhelyen, mert egyik família sem volt hajlandó a másik templomába menni (ortodox zsidóknak nem is szabad). A szertartás szövege a református szertartásé volt, igaz a templomi külsőségek nélkül. Ilyesmire gondoltál?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_239371 (42)
     
  9. 2005. március 23. 14:0073.
    Privit akartam, bocs. . . :-((
    előzmény:
    potyő (72)
     
  10. 2005. március 23. 13:5072.
    Szia! Ha van kedved, nézz ve a Keresztény kávézó topicba!
    előzmény:
    szonjanya (71)
     
  11. 2005. március 23. 10:3971.
    Már bocsi, de ha egyházi esküvőt szeretnél, mert mint mondod hiszel, hogy a csudába érezheted feleslegesnek, semmitmondónak. . . stb mindazt, amitől egyházi esküvővé válik.

    Az egyházi esküvőnek nem az a lényege, hogy az ifjú pár összeadja magát, aztán a pap az ő szolgájukként áldást mond az ő verziójukra. Ez olyan "sorozatszagú".

    Én a te helyedben, ha mindenáron templomban akarsz igent mondani(mert azért van ám súlya, ezt te is érzed) nem forszíroznám ezt a nem értem, idegen szöveg dolgot. Vagy kérdezz meg egy papot(jegyesoktatás kötelező, ahol mindent részletesen elmagyaráz), vagy mond utána és kész. Utóbbit nem ajánlom, mert álságos.

    Aztán ha minden lezajlott ti a magatok alternatív módján is megköthetitek a házasságot. Ez szerintem sem rossz ötlet. Isten előtt, hivatal előtt, és egymás előtt. Szép gondolat. Csak ezt ne a templomban tegyétek. Találjatok erre más helyet. Én a szabadban tenném. Isten mindenütt jelen van ugye. Ha tényleg teljes szívből szeretitek egymást, biztosak vagytok a házasságkötési szándékotokban, akkor a ti kapcsolatotokban is ott kell lennie. Ha hiszel, ezt érzed. Magyarul ha elég erős a kapcsolat egy házassághoz, elég erősek vagytok egy egymásnak tett fogadalomhoz is. Minek oda más, mikor csak rátok tartozik, egymásnak tesztek fogadalmat. Ott már nem a törvénynek, vagy egyházi dolgoknak.

    Még valami. Ha tényleg érettnek érzitek magatok a házasságra, komolyan gondoljátok, értitek, hogy akármi megesehet semmi gondotok nem lesz az egyházi esküvővel. Szerintem ha valaki fenntartásokkal megy bele teljes közösséget igénylő házasságba inkább még várjon. Semmi olyan nincs a szövegekben, ami tarthatatlan lenne. Emberek vagyunk, a lényeg a törekvés az igéret betartására.

    Majd elfeledtem!Mi időt szántunk az egyházi esküvőre való felkészülésre. Kérdeztünk, beszélgettünk az atyával. Pont azért, hogy tudjuk mire válalkozunk. Jól megismert minket. Csodálatos beszédet mondott nekünk és a meghívottaknak. Azóta is hálás vagyok ezért, mert a mindennapjainkban mindig visszatér. Olyasmit vett alapul, amit sosem feledünk:a keresztneveinket. Ebből indította, és abba érkeztette a beszédet. Mindenkit nagyon-nagyon megérintett.

    Sok szerencsét!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_239371 (1)
     
  12. 2005. március 23. 09:5870.
    Kedves dvera!

    Ha neked nem jelent semmit az egyházi esküvő, akkor nem tök mindegy, hogy mit kell elismételni a pap után??? Hidd el, nagyon sok pár csak a külsőségek miatt megy, nem te leszel az első. Az egyik barátnőm azért csinált egyházi esküvőt, hogy a több mint 100 vendégnek tudjon valamit mutatni. Ezt az egyház is tudja, mi is tudjuk, akkor hol itt a probléma. Menj el, mondd el a pap után a szöveget és kész. A ti házasságotok az egyház és Isten előtt úgysem lesz érvényes, mert nem gondoltátok komolyan. Erre hivatkozva majd a válás is sokkal egyszerűbb lesz.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_239371 (60)
     
  13. Torolt_felhasznalo_110662
    Torolt_felhasznalo_110662
    2005. március 22. 22:4269.
    az egyházi liturgia szövegét nem mellőzheted
    a többi szabadon választott, de papfüggő is!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_239371 (1)
     
  14. 2005. március 22. 22:0368.
    Sziasztok, csak most találtam a topicot,
    dvera, én is attól tartok, hogy ilyen erős kételyekkel, ellenérzésekkel nem fogsz tudni egyházi esküvőt tartani. De ez talán nem is baj.
    A párod hogy vélekedik a kérdésről?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. 2005. február 21. 21:3467.
    "Isten szine előtt csak akkor szent a házasság"

    Tulajdonképpen nem a szavakról van szó, hanem arról a tiszta és őszinte meggyőződésről, amit ezek a szavak jelentenek: hogy őszintén gondolom, hogy ez a kötés örökre szól, vagyis akkor is tart, ha én már nem szeretem, esetleg nem is élek együtt a másikkal. Isten nagyon szeret minden embert, de (az én hitem szerint, ami a katolikus) csak azt tekinti házasságnak, ami ezekkel a feltételekkel születik.
    előzmény:
    *berci* (66)
     
  16. Torolt_felhasznalo_855933
    Torolt_felhasznalo_855933
    2005. február 21. 21:0366.
    Szia Dvera! Latom, nagyon bonyolodik itt a vita.
    En csak egy valamit szeretnek hozzatenni:
    Nekem annak idejen ugy tanitottak katolikus hittanon, hogy amikor megigerunk valamit (pl. gyonas utna megigerjuk, hogy tobbe nem vetkezunk, a parunknak orok szeretetet es huseget igerunk. . . ), akkor tisztaban vagyunk azzal, hogy emberek vagyunk es ennel fogva tokeletlenek. Buntelen csak Isten, Jezus es Szuz Maria lehet a tanitas szerint. Meg a szentek sem.
    Elofordulhat, (Isten orizz, hogy a Ti hazzassagotokban!)hogy egyszer megis megtortenik a baj.
    VISZONT azt megigerhetjuk, hogy amikor eljonnek a nehezebb idok, akkor minden eronkbol megprobaljuk majd elkerulni a botlasokat, vagy ha mar megtortent, akkor oszinten megbanjuk es megprobaljuk helyrehozni a dolgokat.
    Ha az igeretek orokre szolnanak, akkor pl. eleg lenne eletunkben egyszer gyonni. Sajnos alatalaban ez nem igy van. Isten is tudja rolunk, hogy 'emberek' vagyunk, ezert hibazunk.
    Nekem a hazassagi esku ezert nem kepmutatas, hanem inkabb egy bizonyiteka annak, hogy en ezt a hazassagot komolyan gondolom es ezt Isten elott is felvallalom.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. Torolt_felhasznalo_708654
    Torolt_felhasznalo_708654
    2005. február 21. 14:3765.
    :-))) mi meg megbeszéltük a pappal, hogy lehajtjuk a fátylamat, oszt majd ő felhajtja. na biztos lett belőle vmi :-)
    előzmény:
    rebusbaba (64)
     
  18. 2005. február 21. 14:3564.
    Na, én meg ott kerestem a bal kezemet. . . állandóan a jobbot nyújtottam vagy fordítva. . . a kendő meg a fejemen maradt véletlenül :))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_708654 (63)
     
  19. Torolt_felhasznalo_708654
    Torolt_felhasznalo_708654
    2005. február 21. 14:3363.
    nálunk mind1 volt, ki melyik oldalon áll. Állítólag anyósomnál még a fogadalmat is kihagyták, aztán baromira röhögtem, mikor nekem elkezdte mondani a papom :-)
    előzmény:
    rebusbaba (62)
     
  20. 2005. február 21. 14:2962.
    Bocsi, szerintem félreértettük egymást. Szóval, a katolikus és református szertartásnak egyszerűen vannak olyan részei, amik nem elhagyhatók az adott vallás szerint. Pl, holtomiglan, aztán gör. katoknál pl. a megkoronázás. Vannak részek, amik alakíthatók, mondjuk hol áll a tanúd, ehhez kereshetsz rugalmasabb papot, de az alapok igenis hogy nagyon kötöttek. Ezt elfogadod, vagy sem. Ha nem, akkor felkutathatsz olyan egyházat, amelyik lazábban kezeli a kérdést, mintha pl. az unitáriusok liberálisabbak lennének(, de ez nem biztos. ), és akkor ott kötsz házasságot. Vagy valamelyik kisegyház. Amit a polgári házasságról írtam, azzal nem akartalak bántani, de szerintem még ez is egy lehetőség lenne, olyan szöveggel vagy fogadalommal egészítenéd ki, amilyennel akarod.
    Amit te írsz, hogy "Az Isten színe előtt csak akkor lesz szent a házasság, ha az ezek szerint a bebetonozott sablonok szerint zajlik??? " ez valahol jogos kérdés, de hacsak nem akarod nagyon kitolni az esküvőd, pár évtizeddel-századdal legalább, amíg a katolikus egyház teljesen átalakul, a jelenlegi egyházi álláspont van, és pont. Nem tudod megváltoztatni. Nincs értelme ezen idegesíteni se magad.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_239371 (60)
     
  21. Torolt_felhasznalo_708654
    Torolt_felhasznalo_708654
    2005. február 21. 14:2261.
    tudod a kereszténységet, a hitet nem tegnap találták ki. És most már én is azt mondom, hogy inkább csináljatok egy díszesebb polgárit, gyönyörű környezetben!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_239371 (60)
     
  22. Torolt_felhasznalo_239371
    Torolt_felhasznalo_239371
    2005. február 21. 14:1460.
    Nagyon elment ez a dolog abba az irányba, hogy én nem akarom a "holtomiglan"-t, holott ez természetesen nem igaz. Azt próbálom érzékeltetni, hogy ez csak egy példa volt azok közül, amelyek "nem tetszenek" az egyházi szertartásban. Ha azt mondom, képmutatásnak tartom, hogy nem járok templomba - mert nem járok -, de az egyházi esküvői szertartást a klasszikus módon végigcsinálom, minden külsőségével együtt, ami nem jelent nekem semmit, akkor sokakat megbántok, mert biztos vagyok benne, hogy sokan tesznek így. De nem az a célom, hogy megbántsak másokat, én csak egyszerűen nem tudom elhinni, hogy nincs olyan lehetőség, ami az én felfogásom szerint is elérhetővé tenné az egyházi esküvőt. Az Isten színe előtt csak akkor lesz szent a házasság, ha az ezek szerint a bebetonozott sablonok szerint zajlik??? (Még egyszer elnézést kérek minden vallását gyakorló hívőtől, nem célom megbántani senkit!)
    előzmény:
    rebusbaba (59)
     
  23. 2005. február 21. 13:4659.
    Vera, ha végképp nem tudod a holtodiglant megígérni, akkor nincs annyira alternatív pap, aki összead. Ez ugyanis alapja a keresztény házasságnak. Akkor próbáljatok meg valami olyan polgári esküvőben gondolkodni, ami emlékezetes, szép helyszínen van, akár a szabadban, margitszigeti kolostorromok, ilyesmi.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_239371 (58)
     
  24. Torolt_felhasznalo_239371
    Torolt_felhasznalo_239371
    2005. február 21. 13:1458.
    Természetesen jól meggondoltam, nem kapkodjuk el, 5 év ismeretség és több mint 3 év együttélés után határoztunk. Ez persze valóban nem garancia semmire, de mi is bízunk a holtomiglan-ban. (De hogyan ígérhetném meg??) És ez csak egy azok közül a dolgok közül, amik zavarnak. Leendő sógoromék mesélték, hogy velük olyan ígéretet írattak alá, hogy a gyerekeket katolikus szellemben fogják nevelni. Hogy tehetném meg? Annyit tehetek, hogy segítem, hogy minél szélesebb körben megismerkedjen a különböző vallásokkal, és majd eldönti, mi lesz az, amiben hinni tud (ha tud), hogy dönthetnék helyette?

    "a kereszteletlen félnek (. . . ) meg kell ígérnie, hogy a gyerekáldást elfogadja, a hitéletét a gyereknek nem korlátozza. " (49) Ez korrekt, ezzel nincs is probléma.
    De egy számomra idegen, ismeretlen szertartást, aminek csak egy része szól konkrétan rólunk, nem szeretnék végigcsinálni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     

Címlap

top