Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kereskedelmi átverések

Torolt_felhasznalo_412193
Torolt_felhasznalo_412193
Létrehozva: 2014. augusztus 11. 17:02
Néha az egyenlő értékek cseréjével is gond van, magyarul: a kereskedelemben is akadnak "necces" dolgok. Néhány példát összeszedtem, gondolom, akad még néhány...


1. Pénzkezelési hiba.
Régebbi történet, de ma is előfordulhat, hogy készpénzt veszünk fel. 
Pénzintézetben a pénztárban  dolgozó először aláiratta a nyugtát a pénz felvételéről - ez idáig rendben van - azután a bankjegyköteget számomra követhetetlen módon gyorsan leszámolta, majd még egy ötszázast a tetetére rakott, és felém tolta. Én is gondosan átszámoltam a pénzt, de közel egyharmada hiányzott.
Jeleztem, hogy ez bizony kevés.
"Az nem lehet, mikor én leszámoltam, még megvolt!" mondta élesen.
"Láthatja, ön előtt számoltam, bizony hiányzik " . mondom.
Szó, szót követett, majd jött a csoportvezető. Azonnal rovancsot csináltak, persze kiderült, hogy pont annyival van több pénz a fiókban, mint amennyi tőlem hiányzott.
"Ne haragudjon" szólt a pénztáros. Én egyébként innen pénzt semmiképpen nem vihetek el, tehát kizárt, hogy valamit elkövettem volna...
Tudtommal, ha tévesztés van, a kérdéses pénzmennyiséget kétszer kell átszámolni! Minimálisan ennyi hiba történt.


2. Régi, megbízható márka...
Néhány éve egy igen régi, patinás márkájú készüléket vásároltam, aminek ismertetője "csúcsminőséget" jelzett. Hamar kiderült azonban, hogy csúcsminőségről szó sincs. Egy jól rosszul működő, összetákolt szerkezetről volt szó - CD-DVD lejátszó, rádiót is működtető szerkezet volt, amely erösítő funkcióval is rendelkezett. A magyar nyelvű használati utasítás hiányos volt, stb. Kiderült, hogy a márkát egy indiai cég vásárolta meg, és a régihez köze sincs... A második garanciális javítás után - mint javíthatatlan termék - visszaadták a vételárat, és én örülhettem, hogy viszonylag jól jöttem ki a dologból...


3. Jó hatásfokú,energiatakarékos radiátor...
Tavaly összel vásároltam egy olajradiátort 17.000 ft-ért. Kitünően világított, melegített, kikapcsolt-bekapcsolt..de a teljesítményéhez képest kevés hőt adott le. /2.000 W-os volt/ Gyorsan bemértem a teljesítményt - villanyórával - és a mérés engem igazolt. Csak 800 W áramot vett fel.
"Kissé túlzottan energiatakarékos ez a radiátor - vittem vissza az áruház vevőszolgálatára -  2.000 W helyett csak 800-at vesz fel.."
"Honnan tudja?" néz rám az eladó.
"Villanyszerelő vagyok, a villanyórás módszerrel mértem be! Ha kivánja bemutathatom..."
"Ja, ha maga villanyszerelő..."
Visszafizették a pénzt, mert 3 napon belül reklamáltam. De egy laikus ezt hogyan szúrja ki?  Mint javíthatatlan terméket, visszavehetik, de lehet, hogy sohasem jön rá, hogy miért nem melegít kellően a fűtőtest.
  1. Torolt_felhasznalo_412193
    Torolt_felhasznalo_412193
    2014. november 27. 19:3921.

    Visszatérnék az energiatakarékos olajradiátorokhoz.


    Akad olyan termék is, amelyik mindent jól tud ugyan, de mégsem felel meg a funkciójának. A legújabb az, hogy a radiátor hőfokszabályzója egy idő után egyszerűen kikapcsol, annak ellenére, hogy végállásban van. Túlmelegszik. A teljesítményéhez képest kicsik a lemezek, és negyedóráig szünet. Azután megint bekapcsol, kikapcsol... végül egy órából csak felet melegít. Ilymódon  a 2.000 W-ból csak 1.000 hasznosul.


    A barkácsgépek egy részénél is hasonló a helyzet. A kézi nagyfordulatú kőrfűrészekkel csak néhány percig dolgozhatunk, utána túlmelegszenek. A porszívók egy része sem birja a hosszabb munkavégzést, stb.


    A karácsonyi ajándékozás szezonja van, bizony mindenre figyelni kell.

  2. 2014. augusztus 26. 09:3020.

    Te, ennyire nem bonyolult az élet. Ha félsz az okos telefonoktól, akkor vegyél butát. A múlt héten vettem egyet 4 ezer Ft-ért. Kb. 3 funkciója van, azt nem olyan nehéz leellenőrizni. Nekem több nem is kell. Akinek meg igen, az vegye a fáradtságot és mielőtt vásárol nézzen utána, hogy a kiválasztott telefon mit tud, mit nem tud, a többi felhasználónak milyen tapasztalatai vannak. Akkor már elég a 3 nap. Arról, hogy sokat akar a szarka, igazán nem a kereskedelem tehet. Arról sem, hogy túl okosak az okos telefonok.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (19)
    2014-08-25  21:31
  3. Torolt_felhasznalo_412193
    Torolt_felhasznalo_412193
    2014. augusztus 25. 21:3119.

    Más..


     


    Rengeteg elektromos "kütyü" van, amiknek bizony bonyolult a kezelése /Okostelefon/


    Egész egyszerüen nem merek telefont venni, mert annyiféle van... három nap alatt - ami rendelkezésre áll a cserére, ha valami lényeges funkció nem működik - lehetetlen áttanulmányozni, és kipróbálni a funkciókat. Pedig a régi készülékem már bizonytalanul működik, aksit se nagyon kapok hozzá.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_248323 (0)
     
  4. 2014. augusztus 14. 12:2818.
    De lehet, hogy tényleg üldözési mánia...

    Tuti!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (15)
    2014-08-14  00:15
  5. 2014. augusztus 14. 09:5717.
    No akkor egy kis csemege 


    A mukóltiknál mindenkit átvernek a lakástextíliákkal mert azt hírdetik, hogy pl. 100%pamut, ami a valóságnam az. De így lehet csak olcsón adni.


    Szóval ne vegyél olcsó konyharuhát, lepedőt, meg semmi textilt mert át leszel verve.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (15)
    2014-08-14  00:15
  6. 2014. augusztus 14. 09:1616.
    AZ!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (15)
    2014-08-14  00:15
  7. Torolt_felhasznalo_412193
    Torolt_felhasznalo_412193
    2014. augusztus 14. 00:1515.
    Hát igen, de ki az, aki nem érzi, hogy megpróbálják átverni, ha kevesebb pénzt számol, mint amennyi jár neki? Megtörtént eset.
    Ki az, aki ne érezné, hogy nem csúcsminőságet, hanem egy bizonytalanul működő vacakot kapott a pénzéért. /Egyébként 60.000 ft-ba került, és olyan 15 éve történt./
    Ki az, aki a "szerényen" melegítő radiátorral ne érezné átverve magát? Az csak hab a tortán, hogy valószinüleg előtte már megpróbálták elsózni valakinek, mert egyetlen darab volt, mikor vettem /csomagolás megbontva/ mikor cseréltem, már több darab volt bontatlan csomagolásban. 
    De vásároltam minőséghibás mobiltelefont, ahol csak akkor deritették fel a szakszervizben a hibát, mikor már a reklamációs határidő lejárt, ajánlottak már minőséghibás fúrógépet, ami előre volt téve, s mikor felfedeztem, hogy hibás, és visszaadtam előszedtek húsz originál darabot. Az mind jó volt, de előtte ezt az egyet megpróbálták eladni /Akkor még pult mögül szolgáltak ki, nem voltak önkiszolgálók az üzletek./
    Könnyen lehet, hogy "üldözési mánia", de ezek megtörtént esetek. És nem csak érzések.


    Egészségügy. Berendelnek időpontra nyelőcsőröntgenre. Kérdezem a betegirányítót, hogy nem éhgyomorra kell-e menni, megnyugtat: Á, ehhez a vizsgálathoz nem kell éhezni, nyugodtan ehet bármit...
    Mikor azután a vizsgálatra kerül sor, kiderül, hogy aznap semmiféle röntgen nincs, elírták az időpontot. Soron kívül ujabbat adott az asszisztens, de a lelkemre csomózta, hogy "tizenkét órával előtte semmit nem szabad enni!"
    Ezt a betegirányító nem tudja? Mire gondoljak, ha nem arra, hogy szándékosan adott rossz időpontot, nem véletlenül, de az is lehet, hogy csak tudatlan, mert nem tudja, hogy éhgyomorral kell a röntgenre menni.


    De lehet, hogy tényleg üldözési mánia...
    előzmény:
    KN18 (13)
    2014-08-13  10:09
  8. 2014. augusztus 13. 11:2714.

    Az első példát irreálisnek érzem. Boltban nem jellemző, hogy "bankjegyköteget" adnának vissza, tehát ezt csak pénzintézetben fordulhatna elő. Nos, vettem föl néha én is készpénzt (ill. én inkább valuta váltóban találkozom nagyobb bankjegyköteggel), de először is nem volt követhetetlen, ahogyan az ügyintéző leszámolta, másrészt sosem hibádzott egy fillér sem, harmadrészt a világ legtermészetesebb dolgának tartotta minden ügyintéző, hogy a biztonság kedvéért én is átszámolom, mielőtt elteszem.


     


    A második példa sajnos tipikus. Meg kell nézni a márkát is, de a bolt sem mindegy, ahol veszed. A szakboltok drágábbak, de az eladó ért a termékekhez, általában jobb minőséget tartanak és őszintén megmondják mi mire való. Néha persze az ellenkező túlzásba esnek, pl. azt mondják X ezer forintos ár alatt arra célra csak játékszert lehet venni, komoly gépet nem - és azért ez sem mindig ilyen fekete-fehér igazság.


     


    A harmadik példa újdonság (és megdöbbentő tény!) volt számomra, örülök, hogy megosztottad velünk!


     


    Nekem egyébként összességében nincs ilyen rossz tapasztalatom műszaki termékekkel, habár sok rossz példát hallok én is. Ami a leggyakoribb hiba: hiányos, vázlatos kezelési utasítás, úgyhogy kész detektívmunka megtanulni némelyik berendezés kezelését (ill. bizonyos funkcióit nem használom, mert képtelen vagyok rájönni, hogy működne).

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (1)
    2014-08-11  17:02
  9. 2014. augusztus 13. 10:0913.
    Ez egyfajta üldözési mánia lehet, hogy mindíg, minden helyzetben átvertnek érzi magát, legyen az egészségügy, műszaki áruház vagy hétköznapi élet.
    előzmény:
    antironia (12)
    2014-08-13  08:53
  10. 2014. augusztus 13. 08:5312.
    Hivatásos panaszkodó.




    Na majd ezt is törlik.....
    előzmény:
    kivi39 (10)
    2014-08-13  07:16
  11. 2014. augusztus 13. 07:5211.
    Te komolyan gondolod hogy ez itt barkit is erdekel?
    raadasul a te eloadasodban?  erosen ketlem...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (1)
    2014-08-11  17:02
  12. 2014. augusztus 13. 07:1610.
    Tudod, bármilyen meglepő, ott is emberek dolgoznak. Az emberek pedig tévedhetnek. Ugyanúgy, ahogy a villanyszerelők is. Láttam már áramütött villanyszerelőt és rosszul elvégzett munkát is. Most indítsak topikot arról, hogy vigyázzunk, mert a villanyszerelők szándékosan átvernek?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (9)
    2014-08-12  21:02
  13. Torolt_felhasznalo_412193
    Torolt_felhasznalo_412193
    2014. augusztus 12. 21:029.
    Pénzvisszaadás bármely üzlet pénztárában van, ott is figyelni kell. A gyártási problémákért pedig a kereskedők vállalják a felelőséget általában 3 napig teljeskörüen - ezért kell alaposan megvizsgálni a vásárolt árut - de azokban az esetekben, mikor a garanciát a kereskedő átválalja, tovább is.


    A villanyégő persze hogy 100 W-os, a leirt esettel a fogyasztásmérő ellenőrzéséről volt szó.
    előzmény:
    kivi39 (5)
    2014-08-11  21:41
  14. 2014. augusztus 12. 10:068.
    Ez hatalmas öngól.


    Miért is hinnénk el az általad írtak alapján, hogy a 100 vattos égő 100 vattot is fogyaszt?? 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (6)
    2014-08-12  09:39
  15. Torolt_felhasznalo_412193
    Torolt_felhasznalo_412193
    2014. augusztus 12. 09:547.
    Moderátorok: köszönöm!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (6)
    2014-08-12  09:39
  16. Torolt_felhasznalo_412193
    Torolt_felhasznalo_412193
    2014. augusztus 12. 09:396.
    Igazán nagyon kedves vagy, hogy az egészségi állapotomat így figyelemmel kiséred, biztosan erre alapos okod van. Én nem emlékszem, hogy okot adtam volna arra - szíves engedelmeddel jogod sincs hozzá - hogy embertársad elmeállapotát minősitsd. Úgy hogy, ha megengeded, folytatnám annak ismertetését, hogy milyen praktikákal tudjuk elkerülni az átverést, visszaélést azok részére, akik erre kiváncsiak...


    A gyártók gyakran a valóságosnál lényegesen magasabb teljesítményadatot tüntetnek fel az általuk gyártott készülékek adattábláján, mint amennyire az valójában képes. Találkoztam már 1.500, 1.800 2000 W-os porszívóval is, a motor teljesítménye ennek töredéke. Bármely fogyasztó valódi teljesítményét könnyűszerrel ellenőrizhetjük a fogyasztásmérő /villanyóra/ segítségével egy perc alatt.


    Először szemügyre vesszük a mérő adattábláját. A legegyszerübb eset, ha azon a következő olvasható:
    1 kWh /kilowattóra/ = 600 ford. /Ujabban: 600r/kWh/ Ez esetben 1000 W-os teljesítményű fogyasztót 1 óráig működtetve a mérő tárcsája 600-at fordul. Ugyanez egy perc alatt: 600/60= 10, ennyit fordul a tárcsa.
    A percenkénti fordulatszám a teljesítménnyel arányos, 2 kilowattos fogyasztó esetén egy perc alatt 20-at, 500 W-os esetén 5-öt fordul a tárcsa. /A mérés idejére minden más készüléket ki kell kapcsolni/


    Ha a fordulatszám a mérőn nem 600, hanem mondjuk 375, akkor a percenkénti fordulat nem 10, hanem 600:375= 10: x, amiből x=3750:600= 6,25


    Ugyanennek az analógiájára a mérő pontosságát is ellenőrizhetjük, ha kéznél van egy mondjuk 100 W-os, hagyományos /wolframszálas/ égő. A fenti 600-as fordulatú mérőnél egy perc alatt annak tárcsája 1-et fordul, ha ettől lényegesen eltér a fordulatszám, ott már a mérővel hiba van.
    Ezt megelőzve az áramszolgáltató az órákat öt évenként cseréli, de jó, ha annak működését - miután a számlát mi fizetjük - nekünk is van lehetőségünk ellenőrizni.

    előzmény:
    KN18 (11)
    2014-08-11  22:13
  17. 2014. augusztus 11. 21:415.
    És ezeknek mi köze van a kereskedelemhez? Az első eset bankban történt, a két másik pedig gyártási probléma.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (1)
    2014-08-11  17:02
  18. 2014. augusztus 11. 20:554.
    Én az a fajta ember vagyok, akinek a vízzel félig töltött pohár, félig tele van.
    De mégis azt mondom, hogy ereszd ki a gőzt, mert a végén még beléd szorul és megbetegít.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (1)
    2014-08-11  17:02
  19. Torolt_felhasznalo_762013
    Torolt_felhasznalo_762013
    2014. augusztus 11. 18:163.
    Egy év terápia után a pszichiáterem azt mondta nekem: "Lehet, hogy az élet mégse való mindenkinek." (Larry Brown)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (1)
    2014-08-11  17:02
  20. 2014. augusztus 11. 17:312.
    hogy neked mennyi bajod van az eletben!
    nem faraszto igy elni?

    szerintem a kovetkezo topik temaja lehetne: villanyszereloi atveresek. gondolom, lenne mit irni a temarol.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_412193 (1)
    2014-08-11  17:02

Címlap

top