Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Tej és tojás nélkül

edit-a
Létrehozva: 2005. január 18. 18:29
Sziasztok!

Olyan recepteket szeretnék kérni (vagy linkeket) ,amik tej- és/vagy tojásérzékenyeknek valók.
Mivel lehet helyettesíteni az ételekben a tejfölt?Milyen sütik készülhetnek e 2 alapanyag nélkül?

Olyanok tapasztalatait is szívesen várom,ahol van/volt ilyen probléma.Hogyan tudtátok beépíteni a diétát a mindennapokba?

Előre is köszi!:)

Edit
  1. 2009. március 22. 13:35676.
    előzmény:
    edit-a (1)
    2005-01-18  18:29
  2. 2009. március 22. 15:58677.
    Ma krémes mákos süti készült.... igazán finom lett
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. 2009. március 22. 20:22678.

    Szia edit-a!

    Én a tejfölt (amig nem lettünk a szójára is allergiásak...) szójajoghurttal helyettesitettem,  amit tescóban vagy spárban be lehet szerezni. 

    Tej tojás nélkül nagyon sokféle süti készülhet....

    A mindennapokba tökéletesen be lehet illeszteni a diétát, bár nem volt zökkenőmentes és egyszerű sem. A kezdeti nehézségek után azonban ha megtanulja az ember a tejet -növényi tejjel -a tojás pedig étkezési keményitővel,-helyettesiteni.

    Én már bundáskenyeret is készitettem sárgaborsóliszt és viz keverékéból és félemetesen hasonlit a tojásos társához.

    Persze ,ezeket nem a kutfejemből meritettem... rengeteget böngésztem,és böngészek is a neten....

    Ha szükséged van recikre szivesen belinkelek néhányat

    Üdv.Erika

    előzmény:
    edit-a (1)
    2005-01-18  18:29
  4. 2009. március 23. 20:30679.

    Sziasztok!

     

    Az emelt családi pótlékkal kapcsolatabn szeretnék kérdezni, biztos okosabbak vagytok ezügyben

     

    Nekem nem egyértelmű, hogy ez mikor igényelhető. Csak visszaterheléssel igazolt táplálékallergiával, vagy vérvételből igazolt tej-tojásallergiára is megadják. A kislányomnál ugye 7 hónapja derült ki (4éves), azóta tartjuka  diétát, de vissaterhelés még nem volt, mert a múltkori kontrollnál elhalasztotta a doktornő. A héten megyünk kontrollra,  és kíváncsi lennék, hogy ha nem terheli vissza akkor is kérhetjük e, vagy mindenképpen meg kell várnunk a terhelést. Csak mert ugye terhelés nélkül is ugyanúgy diétázunk, és hát nem kell bemutatni mennyit hagyok ott a táplálékallergia boltban havonta... 

    Egyáltalán "csak" tej-tojásallergiára is jár, vagy ahogy Nyanya67 írja, akkor ha társul hozzá más is?

    Tudom, tudom egyszerűbb lenne az orvost megkérdeznem, csak ha nem is jár akkor nem feszegetem a témát.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. 2009. március 28. 22:24680.

    Szerintem jár neked is, nem csak akkor, ha más allergia is társul hozzá, mert azóta úgy emlékszem olvastam,  hogy mások is megkapták. Mi több mint fél éve diétázunk és júniusban lesz az első terhelés és nekünk jár, úgyhogy szerintem kérheted.

    Ezt évente adja a szakorvos, ha a gyerek kinövi, akor már nem jár, de amíg allergiás 10 éves koráig jár.

     

    Minden zizi kivétel nélkül? Mert most vittem a logopédusnak egy csomaggal, aminél a gyártót lekérdeztem és grantálta. De ha azt mondod, nincs gyikben se, akkor nem hordok be ziziket. Van elég vinnivaló az oviba.

    előzmény:
    bnoemi (679)
    2009-03-23  20:30
  6. 2009. május 10. 23:00682.

    Köszönöm a linkeket,nagyon szuperek!

    Kár,hogy ez a topik alig működik ...pedig sok sok fincsi  reci találna ugy gazdára.

    Hétvégére balaton szelet készült:

    http://www.nobilis.eoldal.hu/cikkek/tej--tojasme ntes-sutik/balaton-szelet

    Svéd zabtallér

    http://www.nobilis.eoldal.hu/cikkek/tej--tojasm entes-sutik/sved-zabtaller

    és kinyomós kekszek

    http://www.nobilis.eoldal.hu/cikkek/tej--tojasmentes-sutik /kinyomos-keksz

    előzmény:
    Nyanya67 (681)
    2009-03-28  22:31
  7. 2009. május 20. 23:25683.

    Légyszíves írjátok le nekem, hogy mikor kiderült a gyerek allergiája és elkezdtétek a szigorú diétát, mennyi idő múlva csináltak terhelést vagy bármilyen laborvizsgálatot? Nekem annó azt mondták, hogy fél év szigorú diéta és utána csinálnak terhelést. Fél év múlva visszamentem, de csak 2 hónap múlvára adtak időpontot, mondván, hogy akkor majd megcsinálják a terhelést. Ma járt le a 2 hónap, de semmi vizsgálat nem volt, csak közölték, hogy novemberben menjünk vissza. Kicsit már unom. Mikor rákérdeztem, azt mondták, az ekcémája miatt. De nem tudták biztosra mondani, hogy az allergia okozza az ekcémát. Születése óta ekcémás és már néztek neki tejallergiát 1-2 évesen, pont az ekcéma miatt és akkor még nem volt allergiás. Akkor lehet, hogy most se a tej váltja ki? Ráadásul rendszeresen járunk bőrgyógyászatra is és egyszer nem jutott eszükbe tejallergiát nézetni, pedig, ha ennyire összefügg, akkor eszükbe juthatott volna. Múlni nem akaró köhögés miatt mentem el kivizsgáltatni. Ráadásul több mint fél év szigorú diéta után se enyhültek az ekcéma panaszok.

    Nektek milyne tapasztalataitok vannak?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. 2009. május 26. 20:18684.

    Szia!:)

     

    Köszi az ajánlatot.:) Ha vannak receptjeid nyugodtan írd be a topicba,sokan hasznát veszik.

    A topicot pár éve indítottam,azóta már nem kell diétáznunk,de sokszor főzök még mindíg tej és tojás nélkül.

    előzmény:
    #nobilis# (678)
    2009-03-22  20:22
  9. 2009. május 31. 00:04685.

    Hány évig diétáztatok? És mennyi időnként volt vérvétel?

    előzmény:
    edit-a (684)
    2009-05-26  20:18
  10. 2009. május 31. 00:24686.
    Szia4 Az én fiamnál 3 évesen derült ki a tej és tojás allergia. A tejet szigorú diéta mellet 2 év alatt nőtte ki. Évente csináltak Prick tesztet. Mikor a teszt neg. lett, vettek vért. Az is neg. lett és akkor terhelték. Fél óránként ivott egyre több tejet. (vagy óránként? nem emlékszem). Figyelni kellet, hogy van-e kiütés, hasgörcs, hasmenés vagy bármi más szokatlan. Mivel nem volt, így adták ki a neg. leletet. Sajnos a tojás még mindíg probléma. Most 8 éves. Állítólag az nehezebben múlik.
    előzmény:
    Nyanya67 (685)
    2009-05-31  00:04
  11. 2009. június 1. 12:07687.
    előzmény:
    edit-a (1)
    2005-01-18  18:29
  12. 2009. június 5. 22:26688.

    Köszi a választ. Feltehetek még pár kérdést? És az a tünet, amiből kiderült nálatok az allergia, megszűnt? Mert fiamnak az ekcémája egy kicsit se enyhült több mint fél év szigorú diéta után. És szigorú diéta alatt mit értesz? Mert nekem azt mondta a dietetikus, hogy attól, hogy a termék összetételében nem sorolják fel a tejet, tejsavót, tojást, azaz látszatra nincs benne, attól még nem fogyaszthatjuk, mert a gyártó 2 % alatt nem köteles ráírni. Ezt be is tartottam kb 5 hónapig, aztán elkezdtem neki venni olyanokat, hogy gumicukor, pez cukorka, tiktak, mert ezek sem tartalmaznak, de nincs ráírva se, hogy nem tartalmazza viszont az se, hogy igen. NA azért nem mértéktelenül, mert cukorkaellenes vagyok, de a nyuszi és télapó már csak hoz ilyeneket is és néha anya is :) És azon gondolkodom, hogy merjek e mást is így adni neki. Mert szegénykémnek annyira egyhangú az étkezése, meg ha elmegyünk valahová, akkor olyan bajban vagyok, hogy mit is vegyek. Pl ketchupot is adok már, de eleinte azt se mertem. Nem tudom mennyire lazulhatok. Nem akarok felelőtlenül mindent adni, de túlzásnak tartom, amit a dietetikus kíván. Rákérdeztem pl az aszalt gyümölcsre és azt mondta azt sem lehet kivéve a kalifa termékeket. Segítsetek, mert megőrülök ettől a bizonytalanságtól. Ti pl adnátok olyan konzerv melegszendvics krémet, aminek az összetevőjében nem szerepel se tej se tojás? Ha mindent tényleg szigorúan betartok, akkor nem ehetünk étteremben még sült krumplit és natúr húst sem. Ja és pl tescos pirított kiflikarikákat tiltólistára tették, pedig egy másik fajtát adhatok, ami ugyanolyan és összetételt felíratot illetően nincs különbség. Csak mert betegek visszajelzést adtak vagy gyártót lekérdezte valaki? Egyszerűen nem értem egyiket miért lehet, míg a másikat nem.

    előzmény:
    biobio1 (686)
    2009-05-31  00:24
  13. 2009. június 7. 17:42689.

    Szia,

     

    Megértelek a kételyeiddel, én ugyanezeken mentem át.

    Az elején nagyon szigorúan tartottuk a diétát, és csak azokat adtam amit a diatetikus is ajánlott (volt egy listánk, amit átküldött mailen).

    Aztán én is arra jutottam, hogy így azért nagyon szűk a kínálat, és elkezdtem adni azokat a termékeket amin nem volt az összetételben tej vagy tojásszármazék.  

    Kb. 6 hónap után mikor kontrollon voltunk, akkor rákérdeztem a doktornőtől, hogy olyan terméket adhatok -e, amire az van ráírva, hogy nyomokban tartalmazhat tejet, és azt mondta, hogy "most már igen", az első 6 hónapban ezt azért szigorúan tartottam. Ez volt a következő lépcsőnk. 

    Nekünk a tünetek addigra teljesen elmúltak, és ha kapott olyat véletlenül amiben volt tejszármazék (pl. oviban megetették olyan cukorral az óvónők amiben volt sűrített tej) akkor rögtön folyt az orra. Tehát annyiban nekem könnyebb volt a dolgom, hogy tünetmentes lett, és egy tünet az orrfolyás a legkisebb mennyiségre is előjött. Viszont én nem nagyon találtam olyan dolgot amire folyt volna az orra és nem volt feltüntetve a tejszármazék. A sültkrumplit is megvettem neki ha elmentünk valahova, sőt az az egyik biztos pontunk:)

    Én mondjuk erről nem hallottam, hogy 2% alatt nem köteles a gyártó feltüntetni, csak hogy a tejszármazékot köteles kiírni, nem csak valamilyen kóddal megjelölni. A LIDL-ben egyébként a legtöbb terméknél az allergén összetevők külön is fel vannak sorolva, én nagyon sok mindent veszek ott.

    A tik-takot, pez cukorkát, gumicukrot én is módjával, de veszek. 

    Így mondjuk nem tudom mi van, hogy nem múlnak a tünetek, de nem gondolom, hogy ennek az oka a diétában keresendő. Mikor mentek kontrollra? Nem lehetséges, hogy valami másra is allergiás, ami még nem derült ki? Pl. nekünk megnéztek kb. 15-20 dolgot a véréből, de lehetne pl. valami másra is allergiás még ami nem volt a listán. Nem tudom nálatok hányféle allergént néztek meg.

    előzmény:
    Nyanya67 (688)
    2009-06-05  22:26
  14. Torolt_felhasznalo_740162
    Torolt_felhasznalo_740162
    2009. június 7. 17:55690.

    Szia,

    az ekcéma nálunk is fennáll és fenn is fog maradni, ezt megmondta a doktornő.. én pl fémallergiás vagyok és a fülem mögött jön elő, pedig sem órát sem bizsukat nem hordok..  A kisfiamnak a térdén és könyökén vastag a bőr    ezt kenjük krémmel akkor rendbejön, aztán újra előjön..

     

    előzmény:
    Nyanya67 (688)
    2009-06-05  22:26
  15. 2009. június 9. 23:38691.

    Én nem is olyan ételt akarok adni, ami nyomokban tartalmazhat, csak olyat, amire nincs ráírva, hogy tartalmaz. De akkor mostanól bátrabban adom. Nálunk a köhögés volt a tünet, de az is az aerius-tól, meg utána a simbicort-tól múlt el, szerintem a diéthoz semmi köze nem volt ezek megszűnésének. Az ekcéma meg inkább erősödött mint enyhült.

    Nekünk nem néztek ennyiféle allergiát. Még a poratkára allergiás a tej tojáson kívül. Azt tudom, hogy állatszőrre és lisztre tuti nem a többire nem emlékszem miket néztek. de kb 5 félét a kaparásosnál. A vérvételnél meg szerintem csak tej, tojás, liszt volt.  Novemberben megyünk kontrollra és elvileg akkor terhelés is lesz. Azt nem tudom mit néznek majd, milyen tünetet várnak. Ráadásul a gyerek hónapok óta taknyos és egy orvos se tesz semmi értelmeset. hétfőn fül orr gégészeten voltunk de már a 2 hetes kontrollon. Pénteken a háziorvosnál, mert csúnyán köhögött és taknyos és Ő is hazaküldött, hogy egészséges. Ezek után pár nap múlva az egész család köhögött és taknyos volt és fájlalja a torkát. Szóval mégsem volt egészséges. Nem tudom, hogy ennek a gyakori taknyosodásnak van e köze az allergiához és hogy mit lehetne ellene tenni. Vagy egyszerűen az immunrendszere gyengébb? Ez most csak arról jutott eszembe, hogy nálatok taknyosodik a tejre.

     

    előzmény:
    bnoemi (689)
    2009-06-07  17:42
  16. 2009. június 9. 23:39692.
    és nálatok milyen tünet jelentkezett a terhelésnél?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_740162 (690)
    2009-06-07  17:55
  17. Torolt_felhasznalo_740162
    Torolt_felhasznalo_740162
    2009. június 10. 06:26693.
    nálunk még nem volt terhelés, mert a tünetek alapján egyértelmű az allergia, és a doki néni szerint nem fogja soha kinőni.. Azt érzékeltem hogy javult, ha valamiben tejszármazék van egy falattól nem fullad már be, nem folyik az orra, de ha többet eszik akkor igen.. továbbra is diétázunk..
    előzmény:
    Nyanya67 (692)
    2009-06-09  23:39
  18. 2009. június 10. 16:09694.

    Szia,

    Igen, értelek, csak olyat adnál amiben nincs feltüntetve, és szerintem az megengedett.

    Nálunk a tejérzékenység úgy derült ki, hogy bölcsibe kerültek a gyerekeim, és a lányom állandóan felsőlégúti fertőzése volt, ha éppen egészséges volt, akkor is nehézlégzése volt és folyt az orra (fehér, nem színes váladék jött belőle).  Na mindannyiszor elküldött a háziorvos, hogy ne foglalkozzak vele, közösségbetegség. Jött  a nyár, amikor nem járt közösségbe, sokat volt levegőn, nem volt fertőzéses időszak, de neki akkor is folyt az orra. Besokaltam, és a háziorvosunkat megkerülve bejutottunk a gastroenterológiára. Mellette még olyan tünetei voltak, hogy sokat kakilt, rengetegett evett, és nagyon sovány volt. Erre ráfogták, hogy gyors az anyagcseréje, sokat mozog...stb.

    Na, és a gastroentrológián végülis kiderült, hogy allergiás.

    Ahogy megvontuk a tejet-tojást, szépen kitisztult az orra, nagyok a mandulái, az rendben van, de ma voltunk füll-orr-gégészeten, ahol megerősítették, hogy nem attól lóg az orra, de nem árt kivetetni az orrmandulát ősszel.

     Szóval a gyakori felső légúti hurut igencsak lehet  a táplálékallergiától, hogy most ez azért van, mert legyengíti az immunrendszert a védekezés, és minden megtámadhatja a szervezetet könnyen, abban is biztos van valami. De nálunk szerintem inkább az van, hoyg elkezd folyni az orra, ami a nagy manduláktól nem tud kifolyni, meggyűlik, és megy a garat meg füle felé. De mondjuk ez csak az én okoskodásom, ebből az utolsó bekezdésből az az egy igaz, hogy gyakori felső légúti hurutot okozhat a tejallergia.

     

    előzmény:
    Nyanya67 (691)
    2009-06-09  23:38
  19. 2009. június 11. 20:35695.

    Hát nálunk se a háziorvos jött rá, sőőőt. Elmentem, hogy 2 hete köhög a gyerek és éjszaka nem, erre azt mondta csak egy kis megfázás szedjen C vitamint. Hiába mondtam, hogy nem megfázás, mert ismerem a gyerekem és, hogy ekcémás születése óta és olvastam, hogy ekcémás gyerek hajlamosabb allergiára, lekezelően leépített, hogy higyjem már el, hogy megfázás. Szerencsére nem hittem, hanem én is megkerültem és elvittem 2 nap múlva fül-orr-gégészetre, elmeséltem hogy jártam és ezért vizsgálják meg. Rögtön mondták, hogy az biztos, hogy nem megfázás. Vagy pszichés vagy allergiás eredetű a köhögés. Hamar kiderült az allergiavizsgálatból, hogy mi a gond.

    Mi is nemrég voltunk a Madarászban fül-orr-gégészeten és orrmandula kivevést javasoltak. Nektek hol veszik ki és mennyi idős a gyerek? 

    Ja még egy kérdés felmerült. Most már itthon nem okoz gondot a táplálkozás, de Ti pl hogy külditk táborba a gyereket vagy pl iskolában megldható e az ebédeltetése? Mert jövőre kezdné fiam a sulit és idén az úszótábrba többekközött az ebédelés miatt nem tudtam elküldeni. 

    előzmény:
    bnoemi (694)
    2009-06-10  16:09
  20. 2009. június 11. 23:08696.

    Na hát ez a szomorú, hogy nekünk kell résen lenni, nem a háziorvosoknak...

    Áprilisban múlt 4 éves a lányom, és a János kórházban veszik majd ki az orrmanduláját szeptemberben. Még bele se gondoltam igazán...

    Nálunk még ugye a tábor korai, de én is gondolkoztam már azon mi lesz ha addig nem növi ki. Mondjuk ahol lehet a gyereknek kérni vegetáriánus étkezést (csak okoskodok, nem tudom ez mennyire gyakori) az szerintem nekik tökéletes lenne, mert abba ugye nincsen állati eredetű összetevő, tehát tej és tojás kilőve. De ismétlem nem néztem ennek utána, csak abból indulok ki, hogy jó néhány évvel ezelőtt a mi iskolánkban már volt vegetáriánus menüre lehetőség (na, mondjuk azt nem tudom ez mennyire csak a hús hiánya volt, és mennyire vették szigorúan az összetevőket).

    Az óvodában mi úgy oldjuk meg, hogy van egy ételhordója, és a reggelitől az uzsonnáig mindent itthonról visz magával. Reggel leadom a  konyhán, berakják a hütőbe, és étkezésekkor megkapja. Ti hogy oldjátok meg az ovit?

    előzmény:
    Nyanya67 (695)
    2009-06-11  20:35
  21. 2009. június 12. 22:09697.
    Oviba én viszem a reggelit és uzsonnát. Vajat, lekvárt, felvágottat viszek sütiket viszek be előre, a zsemlét meg naponta frisset. Ha fogyóban van a kaja akkor szól a konyhásnénink és pótolom. Csak abból kap, amit beviszek. Az ebédet a Heim Pál kórházból viszik az összes allergiás gyereknek. Kellett venni hozzá 2 db fém éthordót ráírni a nevét és óvodáját. Ha valami alkalom van, akkor külön szólnak és viszek sütit. Pl ha valakinek szülinapja van és körbekínálja a gyerekeket, akkor a fiam se maradjon ki. Vagy mikuláskor külön csomagot viszek neki. Szerintem a vega kaja nem mindig jó nekik. Pl a tescóban lehet kapni 2 féle vega tejszínt (egy márka). Az egyik vega a másik 100% vega. Ebből egyértelműen következik, hogy a vega nem mindig 100%-os.
    előzmény:
    bnoemi (696)
    2009-06-11  23:08
  22. 2009. június 15. 22:29698.

    Tudtátok, hogy a Dr Oetker weboldalán le lehet kérdezni az allergén termékeiket, illetve azt ami nem tartalmazza a számunkra ártalmas allergéneket. http://web.oetker.hu/allergen/

     

    Idemásolom a tej- és tojásmentes termékeiket, ha nem akartok regisztrálni, mert csak regisztrálás után kérdezhető le.

     

     

    Befőtt tartósító

    Befőzőcukor 2:1

    Befőzőcukor 3:1

    Bourbon Vaníliáscukor

    Citromsav

    Cukormáz marcipánízű

    Cukormáz puncsízű

    Decor Gyöngy mini

    Decor Gyöngy selyem

    Dekor Toll

    Desszertöntet csokoládéízű

    Desszertöntet vaníliaízű

    Diabetikus befőzőcukor

    Dzsemfix 1:1

    Dzsemfix Extra 2:1

    Dzsemfix Szuper 3:1

    Eredeti Puding Eperízű

    Eredeti Puding Puncsízű

    Eredeti Puding Vaníliaízű

    Eredeti Puding Vaníliaízű gríz

    Gála krémpuding csokoládéízű

    Gustin Étkezési Keményítő

    Gyümölcskocsonya citromízű

    Gyümölcskocsonya eperízű

    Gyümölcskocsonya erdeigyümölcs ízű

    Gyümölcsös Puding Csokoládéízű narancsdarabokkal

    Gyümölcsös Puding Vaníliaízű eperdarabokkal

    Habfixáló

    Karamell Krém

    Lillifee Citromos sütemény

    Lillifee Desszert Epres-Vaníliás

    Lillifee Üveges Cukorgyöngy rózsaszín

    Lillifee Üveges Lila szívecskék

    Pizzapor

    Prémium Pudingpor Bourbon vaníliás

    Pudingpor Csokoládéízű (kislányfejes)

    Pudingpor Puncsízű (kislányfejes)

    Pudingpor Vaníliaízű (kislányfejes)

    Sütőpor

    Szalalkáli

    Szárított élesztő

    Szódabikarbóna

    Tartósítószer

    Tejberizs natúr

    Tejberizs sárgabarackos

    Tortabevonó Ét

    Tortadara barna

    Tortadara színes

    Tortazselé piros

    Tortazselé színtelen

    Vaníliaízű porcukor

    Vanillicukor

    VITALIS Müzli Gyümölcsös

    VITALIS Müzli Mézes-gyümölcsös

    VITALIS Müzli Szilvás-Almás

    Zselatin

    Zselatin fix

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  23. 2009. szeptember 22. 18:35699.
    Szó volt itt korábban a gumicukrokról, a Fundy gumimacit leteszteltük, az garantáltan tejmentes (a Haribo például nem!)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     

Címlap

top