Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Alkoholos májzsugor

csibelány*
Létrehozva: 2011. december 21. 09:52

sziasztok

 

nem egy szívderítő karácsonyi téma, de sajnos nagyon aktuális nálunk. :(

apunál márciusban alkoholos májzsugort állapítottak meg. most éppen 3. hete van kórházban, sárga a bőre, vizes a hasa-lába. csütörtökön kiengedik. és nem csak az ünnepekre. nagyon rossz bőrben van. :(

mindenki csak annyit mond, hogy készüljek a legrosszabbra, lassan fog leépülni, aztán mégis azt mondják, hogy hirtelen elmehet.

borzasztó ez az egész, készüljek fel. de hogyan??????????? hiszen az apám!!!

sorstársakat keresek, aki beszélgetnének velem erről az állapotról, hogy mi vár rám és esetleg egy kis erőt is meríthetnék, ha van sikersztori.

tudom, hogy ő akarta és tudatos volt és egy büdös alkoholista, de akkoris az apám és vannak (jó mélyen az igaz) jó emlékeim vele.

 

köszönöm, ha megosztjátok a történeteteket, akkoris ha jó vagy rossz.

 

csibe

  1. 2011. december 22. 07:53101.

    szia

     

    adnál valami támpontot, ha már ennyire képben vagy?

    azt már tudom, hogy hónapjai még lehetnek. de kb meddig lehet önellátó? mármint olyan szinten, hogy legalább a WCre kimegy egyedül?

    ha most hazamegy és bever egy üveg páleszt, nem ront a dolgon, de nem viheti el azonnal ugye????

    a sárgasága el fog múlni?

    nem lehetne valahogy megnézni, hogy a májából maradt-e épen rész? volt UH meg röntgen is, nem tudom valamelyikkel látszik-e. mert a háziovos azt mondta, hogy ha egy kicsi rész is épen maradt, akkor van remény. ezt cáfolta a kezelőorvos azzal, hogy higgyem el, hoyg nincs remény, de ezt nagyon nehéz elfogadni. :(

     

    most hirtelen ennyi jutott eszembe. nagyon köszönöm, hogy segítesz!

     

    csibe

    előzmény:
    AlmaLatina (96)
    2011-12-21  20:38
  2. Torolt_felhasznalo_761718
    Torolt_felhasznalo_761718
    2011. december 22. 09:37102.
    Ilyen stadiumban a mariatovis kb halottnak a csok.
    előzmény:
    liventa (82)
    2011-12-21  18:11
  3. 2011. december 22. 10:21103.

    Sziasztok!

     

    Nagyon szép dolgokat írsz.

     

    DE - személyes tapasztalat - hidd el, hogy valamilyen formában muszáj érzelmileg függetlenedni az alkoholistától, különben igen könnyen rámegy a hozzátartozó élete is.

     

    Anyu mindig szeretett inni, oka is volt rá... Miután Apu meghalt, akkor kapcsolt csak rá igazán. Nem részletezném, szörnyű volt. A dolog addig fajult, hogy a Nővéremmel elköltöztünk. Egy darabig próbálta visszafogni magát, hogy ne veszítsen el minket teljesen. Így ment az életünk. Az ivást sohasem adta fel teljesen, de több, kevesebb sikerrel kordában tartotta. Miután a Nővérem is meghalt, ezek a korlátok is a múltté lettek.

    Ott álltam az alkoholista Anyámmal, akit szerettem, hiszen jó ember volt, sőt, faramuci módon, pont, hogy a naivitása, szelídsége miatt jutott oda, ahová.

    Amennyire tudtam, támogattam. Bevallom őszintén, inkább anyagilag, mert az kevésbé esett nehezemre. Az érzelmi hullámvasutat (amire Ő rakott fel), nem bírtam kezelni.

     

    Csak egy emlék... Nem ivott jó ideje, elmentem, hogy meglátogassam, de nem ért még haza a munkából, így hagytam egy csokor virágot az étkezőasztalon (nem vagyok ilyen típus, de akkor és ott helye volt), felhívott, nagyon boldog volt, megbeszéltük, hogy hétvégén ismét elmegyek.

    Készültem, örültem, mert ha józan volt, tényleg jó volt Vele lenni.

    Odamegyek vasárnap és mi fogad?! Anyám, tökig lerészegedve.

    Nem részletezném, hogy mit éreztem, legyen elég annyi, hogy akkor és ott örökre felépítettem a jó magas és vastag falam, amivel elzárkóztam tőle érzelmileg (már, amennyire tudtam).

     

    Hidd el, ez nem szívtelenség, hanem az életbenmaradás ösztöne...

     

    Anyu sem él már...És én vádolom magam, hogy miért nem segítettem. Az agyam tudja, hogy itt én megtettem a maximálisat. Próbáltam szépen, csúnyán, viccesen, szomorúan, sőt, bevallom érzelmileg zsarolva is. Semmi nem használt. Így egy választásom maradt, menteni a menthetőt és nem vele süllyedni az önsajnálat mocsarába.

     

     

    előzmény:
    Bandiné (28)
    2011-12-21  12:05
  4. Torolt_felhasznalo_761718
    Torolt_felhasznalo_761718
    2011. december 22. 10:42104.

    Kedves amit irsz iskolapeldaja lehetne egy jo folytatasos regenynek

    konnyes elbeszelesnek

    de en maskent latok dolgokat es rovid leszek.

     

    Nem tettel meg mindent amit megtehettel volna.

    1.Az alkoholizmust nem csupan psziches ok idezi elo hanem lehet egyfajta biokemiai hiany is. 

     

    2. hala eset utan eloknel fellepo trauma fel nem oldott gyasz gyakorta taszitja ivasba az abbol felalli / gyakorta segito csaladtagok baratok hiany/

    nem tudot lkohol fogyasztasba.

    előzmény:
    Boci_ka (103)
    2011-12-22  10:21
  5. 2011. december 22. 10:58105.

    vigyazz, a wiki-be BARKI irhat! te is irhatsz orvosi cikkelyt, csak ra kell kattintanod a megfelelö linkre es mar irhatod is. aztan majd par millio ember arra hivatkozik...

     

    nem, sajnos a maj - ebben az allapotaban - nem regeneralodik.

     

     

    topikindito: az erzelmi 2 metert ugy ertem: tudomasul kell venni (esszel), hogy ezesez fog törtenni. kikerülhetetlen. lehetsz szomoru, persze, ezt nem lehet elkerülni. azt sem, hogy az ember egy csomo dolgot vegiggondoljon, emlekezzen, ujrarendezzen magaban. ertekrendek es fontossagi sorrendek dölnek meg egy haldoklo jelenleteben.  ez termeszetes.

     

    de nem miatta sirsz, hanem önmagad miatt. azt siratod, hogy elhagy, hogy egyedül leszel (marmint az ö oldalarol). a hianyt siraod es önmagadat sajnalod. es ez is termeszetes.

     

     

    egyebkent voltam halalközeli appalotban es megsugom: elmenni nem rossz. nem faj, nincs felelem. vegtelen nyugalom es boldogsag van. 

     

    ugyhogy fogadd el, hogy döntött, a döntesnek következmenyei vannak. es most elmegy.

     

    tudom, hogy nehez. probalkozz. ez az ember utja.

     

     

    előzmény:
    vrekuci (92)
    2011-12-21  19:51
  6. 2011. december 22. 10:58106.

    vigyazz, a wiki-be BARKI irhat! te is irhatsz orvosi cikkelyt, csak ra kell kattintanod a megfelelö linkre es mar irhatod is. aztan majd par millio ember arra hivatkozik...

     

    nem, sajnos a maj - ebben az allapotaban - nem regeneralodik.

     

     

    topikindito: az erzelmi 2 metert ugy ertem: tudomasul kell venni (esszel), hogy ezesez fog törtenni. kikerülhetetlen. lehetsz szomoru, persze, ezt nem lehet elkerülni. azt sem, hogy az ember egy csomo dolgot vegiggondoljon, emlekezzen, ujrarendezzen magaban. ertekrendek es fontossagi sorrendek dölnek meg egy haldoklo jelenleteben.  ez termeszetes.

     

    de nem miatta sirsz, hanem önmagad miatt. azt siratod, hogy elhagy, hogy egyedül leszel (marmint az ö oldalarol). a hianyt siraod es önmagadat sajnalod. es ez is termeszetes.

     

     

    egyebkent voltam halalközeli appalotban es megsugom: elmenni nem rossz. nem faj, nincs felelem. vegtelen nyugalom es boldogsag van. 

     

    ugyhogy fogadd el, hogy döntött, a döntesnek következmenyei vannak. es most elmegy.

     

    tudom, hogy nehez. probalkozz. ez az ember utja.

     

     

    előzmény:
    vrekuci (92)
    2011-12-21  19:51
  7. 2011. december 22. 11:02107.

    vigyazz, a wiki-be BARKI irhat! te is irhatsz orvosi cikkelyt, csak ra kell kattintanod a megfelelö linkre es mar irhatod is. aztan majd par millio ember arra hivatkozik...

     

    nem, sajnos a maj - ebben az allapotaban - nem regeneralodik.

     

     

    topikindito: az erzelmi 2 metert ugy ertem: tudomasul kell venni (esszel), hogy ezesez fog törtenni. kikerülhetetlen. lehetsz szomoru, persze, ezt nem lehet elkerülni. azt sem, hogy az ember egy csomo dolgot vegiggondoljon, emlekezzen, ujrarendezzen magaban. ertekrendek es fontossagi sorrendek dölnek meg egy haldoklo jelenleteben.  ez termeszetes.

     

    de nem miatta sirsz, hanem önmagad miatt. azt siratod, hogy elhagy, hogy egyedül leszel (marmint az ö oldalarol). a hianyt siraod es önmagadat sajnalod. es ez is termeszetes.

     

     

    egyebkent voltam halalközeli appalotban es megsugom: elmenni nem rossz. nem faj, nincs felelem. vegtelen nyugalom es boldogsag van. 

     

    ugyhogy fogadd el, hogy döntött, a döntesnek következmenyei vannak. es most elmegy.

     

    tudom, hogy nehez. probalkozz. ez az ember utja.

     

     

    előzmény:
    vrekuci (92)
    2011-12-21  19:51
  8. 2011. december 22. 11:15108.

    szia

     

    igen, biztos, hogy az alkohol miatt van. :( az orvos is megmondta. valami enzim vagy mi hiányzik és ezért vérzékeny lesz. nem csak az orra vérzik sajnos. :(

    vérnyomáscsökkentőt szed régóta.

    előzmény:
    birerzsi (98)
    2011-12-21  21:00
  9. 2011. december 22. 11:25109.

    nahalaistennek.

     

    az enzimhiany INTOLERANCIAT okoz, ezeknek az embereknek TILOS!!!! inniuk!

     

    ez az enzim dolgozNA fel az alkoholt. HA LENNE. mivel nincs, a szervezet EGY KORTYNYI alkoholtol is mergezeses allapotba kerül.

     

     

    (ez az enzimhiany az azsiaiakra jellemzö, az europai tipusu lakossagnal 1% körüli a megjelenese.  ÖRÖKLÖDIK!! tehat a) megnezeted a sajat enzimeidet vagy b) SOHA nem iszol.)

     

     

     

     

     

     

     

     

    az orrverzesnek az alkoholhoz nincs köze, a majzsugorhoz es az erfalak elvekonyodasahoz viszont igen. 

    előzmény:
    csibelány* (108)
    2011-12-22  11:15
  10. 2011. december 22. 12:24110.

     

    Ez is egy vélemény, bár be kell valljam, kissé meglep, hogy ilyen agresszívan és keményen bírálsz. De, hogy még cinikus is vagy, no azt már végképp nem értem.

     

     

     

     

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_761718 (104)
    2011-12-22  10:42
  11. 2011. december 23. 17:36111.
    Akkor "jó", ha biztosan amiatt van. Csak mert tapasztalom, hogy ha egy italozó ember beteg, bármilyen testi-lelki panasszal, a többi ember hajlamos ráfogni, hogy azért beteg, mert iszik. Ha meg már hónapok óta letette a poharat, akkor meg az elvonási tünetekre fogják a laikusok a problémáit. 
    előzmény:
    csibelány* (108)
    2011-12-22  11:15
  12. 2011. december 23. 17:43112.

    Vérzékenység májzsugorban több okból van. Részben a lép megnő, és a vérlemezkéket pusztítja, ha ezek száma 60.000 alatt van, kifejezett vérzéshajlam következik.

    A májból egyebek között hiányzik ilyenkor a K vitamin, ami az alvadáshoz fontos lenne. Ezt lehet pótolni.

    Az orrvérzés ritkább, ha vazelinnal bekeni belül az orrát naponta 2x.

    Dicynone nevű általános vérzéscsillapító is van, nagyon jó. 

    És hajlamosak fekélybetegségre, (gyomor) amire szintén vannak gyógyszerek.

    előzmény:
    birerzsi (98)
    2011-12-21  21:00
  13. 2011. december 25. 15:57113.

    Azért járhat még erre valaki, akinek nem késő -- és egyáltalán, ki a fene szólt hozzád, milyen jogon oktatsz te ki engem ezen a hangon?!

    És honnan az a fene nagy okosságod, amit ontasz itt magadból?! Hasonlóan ballling...akárkihez, akinek ugyancsak először írnia illene megtanulni, mielőtt ex catedra kijelentéseket tesz.

    előzmény:
    semiramis (86)
    2011-12-21  18:57
  14. Torolt_felhasznalo_254605
    Torolt_felhasznalo_254605
    2011. december 25. 19:38114.

    Ismerős a történet, úgy vélem, sokan átéltek hasonlót.

    Édesapám még a 42. évét sem érte meg. Az egész életében, jobban mondva 15 éves korától kezdve végigitta az életét.

    Több alkalommal is kezelték kórházban az alkoholfüggősége illetve az abból eredő (többek közt máj) betegségek miatt. Ám az mellett, hogy ivott mértéktelenül, bizony, betegre kereste magát maszek szobafestőként az átkosban (ami nem is volt igazán az). Mikor mind jobban ment, utána még drágább és drágább piákra is tellett. Ment a dínom-dánom, a drága helyeken mulatozás, a bárszekrény otthon mindig zsúfolt volt… De aztán egyre kevesebbet dolgozott, egyre többet ivott… 32-33 éves korában kapta az első infarktust. Kórházi rehabilitáció, amit sohasem csinált végig, ahova még a piát is mindig becsempészte, majd kikerülve folytatta ott az ivást, ahol abbahagyta.

    Édesanyám nagyon korai halála után (részben az alkohol miatt, de baleset) még hat évet élt. Hiába volt rá szükség, hiába kellett volna az hogy lábra álljon, hogy dolgozni kezdjen, hogy abbahagyja az ivást, NEM tette. Édesanyám halála után pár évvel (még életében) elvett minket tőle a gyámügy, és a rokonaink neveltek fel minket… Ketten kétfelé, közel 200 kilométerre nevelkedtünk fel.

    Ő meg ivott, ivott, mindent eltékozolt, mindent ledöntött a torkán…

     

    Azt hiszem, tüske van a lelkemben, sértett gyerekként tudok csak reá gondolni. Még a kellemes, örömteli gyerekkori emlékek is keserédesek.

    Szerettem őt, de még mostanáig sem tudtam neki megbocsátani azt, hogy elvettek tőle minket, hogy fontosabb volt számára az alkohol, mint a két csodálatos gyermekének felnevelése, azoknak az életben való elindítása.

    Húgommal nagy szerencsénk volt, hogy nem kallódtunk el. Néha hibáztunk, botladoztunk, de erősek voltunk, összetartottunk, segítettük egymást, most is gyakran össze járunk családostól.

     

    Szerettem volna, vágytam volna azt, ha édesapám és az édesanyám látják örömünket, bánatunkat, ha látják unokáik megszületését, felcseperedését, ha büszkén karjukba zárhatták volna mindet…

    Álmomban gyakran ott vannak szüleim a gyerekeim mellett, egészségesen, szeretőn, büszkén…

     

    Sokat tanultam az Ő negatív példájukból…

    előzmény:
    csibelány* (1)
    2011-12-21  09:52
  15. 2011. december 25. 21:08115.
    jaj ez borzasztó! nagyon sajnálom!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_254605 (114)
    2011-12-25  19:38
  16. Torolt_felhasznalo_254605
    Torolt_felhasznalo_254605
    2011. december 26. 11:31116.

    Áh, csak azért írtam le a történetet, hogy talán tanulhat, talán erőt meríthet belőle valaki. Remélem. Valamint azért, hogy szemléltessem, egy alkoholfüggőt már csak az alkohol érdekli, semmi más. Mint a narkóst a narkó.

    Valóban borzasztó, de sajnos ez van, kénytelen az ember elfogadni azt a tényt, hogy egy alkoholfüggő (egy drogfüggőhöz hasonlatosan) csak nagyon ritkán, nagyon kevés esetben lesz képes váltani, gyógyulni. Mert van ilyen, de kevés.

    Egy apró gyermek még alig látja, alig érti, hogy most akkor mi is van? Aztán a már „felnőtt gyerek” rájön, kénytelen rájönni arra, hogy komoly baj van, Valamint saját bőrén megérzi, hogy egy alkoholbeteg szülő (akár nagyszülő) nagyon mély, intenzív emlék, és érzelem-nyomot hagy benne. Pont ezért annak, aki bizonyos szintig érintett, annak nagyon nehéz érzelmektől mentesen véleményt alkotni…

     

    Igencsak érdekes, hogy sokan nem tanulnak a szülő(k) hibáiból, hanem többé kevésbé újra meglépik, megismétlik azokat. Azonban szerencsére még többen tanulnak, leszűrik a tanulságokat, és átlépik, kikerülik azokat a csapdákat, melybe eleik beleestek.

    előzmény:
    csibelány* (115)
    2011-12-25  21:08
  17. 2011. december 26. 11:49117.

    Kedves Csibelány!

     

    Sajnos én sem tudok pozítivan hozzászólni a témáhozl Én tavaly augusztusban veszítettem el az apukámat, akinek szintén alkoholos májzsugora volt. Soha nem láttam részegnek, nem járt kocsmázni, normális környezete volt és úgy gondolom szerető családja, fizikálisan egy izomkolosszusra hasonlítot és rengeteget dolgozott, elismert ember volt a munkahelyén. Azt hogy miért ivott folyamatosan( és ez volt a gond),azt senki nem tudhatja.Nálunk pillanatok alatt kezdődött a rémálom és ezzel nem akarlak megijeszteni, ez a mi rémálmunk volt. Márciusban egy éjszakán került nyelőcsővérzéssel kórházba, stabilizálták az állapotát, de egyszer csak leállt a légzése,majd a szíve, újraélesztették. Azt gondoltuk,hogy kap egy újabb esélyt az élettől, de "csak" 5 hónapot kapott arra, hogy különböző állapotokon keresztül menjen. Ezalatt az 5 hónap alatt az orvosok szerint pengeélen táncolt az élete, ezért nem fogja tudni Neked senki sem megmondani sajnos, hogy még mennyi ideje lehet hátra és sajnos nem lehet felkészülni senkinek sem a halálára. Én 5 hónapon keresztül keményen tartottam magam és bíztam a végsőkig, még a saját donoros májtranszplantációról is beszéltünk, amit már véghezvinni nem sikerült.

    Én csak azt tudom Neked javasolni, hogy minél többet legyél Vele, persze amennyit az időd enged, elfordulhat, hogy a tudatzavar miatt ami ennél a betegségnél elég sűrűn bekövetkezik, olyan dolgokat fog Neked mondani ill. tenni ami esetleg bántó lehet, de ne feledd soha, ez a betegség következménye. Minden megélt nap egy ajándék attól függetlenül, hogy alkoholista. Segítsd Őt amiben csak tudod, a Te lelked is könnyebb lesz és Neki is szüksége lesz Rád!

     

    Légy erős és kitartást kívánok Neked! 

    előzmény:
    csibelány* (1)
    2011-12-21  09:52
  18. 2011. december 26. 12:43118.

    Pedig igaza van. A máriatövismag ugyan hasznos, s számos méregtelenítő tabletta (pl. Silegon) alapja, de egy már régen kialakult masszív májzsugornak már kábé annyi, mint halottnak a szentelt víz. Magyarán: ártani nem használ.

     

    Vonatkoztass el semiramis stílusától (nem mindenkinek jön be ez a csernusi "jól megmondós"), mert amit viszont (tényként!) leír, az igaz!

    előzmény:
    liventa (113)
    2011-12-25  15:57
  19. 2011. december 26. 12:56119.
    "... egy már régen kialakult masszív májzsugornak már kábé annyi, mint halottnak a szentelt víz." -- akkor meg miről beszélünk...?!
    előzmény:
    Werbunga (118)
    2011-12-26  12:43
  20. 2011. december 26. 14:03120.
    Na, én is ezt kérdem. Minek ajánlani, ha ez ebben az esetben már úgysem segít!
    előzmény:
    liventa (119)
    2011-12-26  12:56
  21. 2011. december 26. 17:25121.
    Mert mindaz, amit ti itt összehordtok, segít vagy változtat valamit is a dolgok állásán, ugye.....???!!!
    előzmény:
    Werbunga (120)
    2011-12-26  14:03
  22. 2011. december 26. 18:07122.
    Az epe sincs eredetileg a gyomorban, mégis lehet epét hányni.És sajnos előfordul, hogy a teljesen tönkrement májat is az epével együtt kihányja az alkoholista.Legalábbis valamennyit belőle.Vér kíséretében.
    előzmény:
    semiramis (87)
    2011-12-21  19:02
  23. 2011. december 26. 18:26123.

    Szia! Én csak egy kis reményt szeretnék önteni beléd: igaz, az én anyám soha nem ivott, de 2 évvel ezelőtt besárgult, először ide Miskolcra, majd Debrecenbe az egyetemi klinikára került, ugyanis a miskolci orvosok azt mondták, hogy olyan nagyfokú a májkárosodása, hogy itt már nem tudnak rajta segiteni. Debrecenben sem igazán tudtak, először azt sem tudták, mi okozza a gyulladást, ha egyszer nem iszik, de valószinü, hogy a krónikus betegségeire szedett gyógyszerek bombázták szét a máját. A májfunkciója elég rossz, időnként vissza is sárgul, de 2 évvel a betegség kezdete után is itt van még velünk. Sőt, már dolgozik is, pedig azt hittük, ha meg is marad, talán magát ellátni sem lesz képes.

    Nem tudom, a te apukádnál mennyi ép szövet maradt meg a májból, de ha legalább annyi, mint anyukámnak, akkor talán van még remény, hogy jobban legyen!

    Szép Ünnepeket, és Boldog, Egészséges Újévet kivánok neked és családodnak, remélem, apukád is hamarosan jobban lesz majd és a következő karácsonyt is vele együtt ünnepelhetitek majd!

    előzmény:
    csibelány* (1)
    2011-12-21  09:52
  24. 2011. december 26. 19:04124.
    Szeretném megkérdezni, ha van gyereked, vele is ilyen elfogadó, felmentő vagy? Vagy tőle sokkal többet vársz el, mint az alkoholistától?
    előzmény:
    Bandiné (28)
    2011-12-21  12:05

Címlap

top