Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Szegényes karácsony

Mona-Liza
Létrehozva: 2011. november 24. 11:49
Sziasztok! Az idén sajnos nagyon szegényes lesz a karácsonyunk, de azért szeretnék meghitt hangulatot teremteni a nehézségek ellenére is. Ha tudnátok olcsó recepteket adni, megköszönném. Olcsó süti, kiadós főtétel. És arra lennék kiváncsi, ki miből főzi a kocsonyát. Sajnos a kész csomagok nagyon drágák. Köszi a segítséget.
  1. 2011. december 1. 21:32134.

    Egy közösségi oldalon találtam ezt a képet, alá ez van írva:

     

     "ha esetleg azt gondolnád hogy szar lesz a karácsonyod, k@rva nagyot tévedsz"

     

    Azért nem ártott nekem sem ez a pofon, megálltam egy pillanatra, és bár nyilván nem lesz nekem attól jobb, ha másnak még rosszabb, de tényleg meg kell próbálni örülni annak, amink van.. 

     

    Jó recepteket hagytatok itt, én is szemezgetek majd belőle.

     

    Békés, vidám ünnepvárást mindenkinek. 

    előzmény:
    Télapó*** (56)
    2011-11-24  13:33
  2. 2011. november 29. 18:55133.

    Hoztam egy zenét nektek sok szeretettel. 

     

     

    előzmény:
    Ninja (1)
    2011-11-24  11:49
  3. 2011. november 29. 18:31132.
    Mi narancs helyett mustárral szoktuk, de kipróbálom így is. 
    előzmény:
    valakilánya (130)
    2011-11-27  14:16
  4. 2011. november 27. 18:39131.
    Ez biztos nagyon finom, valamelyik nap ki is próbálom. Úgy is sokszor gondot okoz, hogy kitaláljam mi legyen a kaja. :-) 
    előzmény:
    valakilánya (130)
    2011-11-27  14:16
  5. 2011. november 27. 14:16130.

    Egy receptet szeretnék megosztani Veled és a Többiekkel.

     

    Narancsos csirkecomb:

    Hozzávaló 4 személyre. 4 db. csirkecomb, 2 narancs, 5 dkg margarin 1 ek méz, 1 ek reszelt gyömbér, só, bors, szója mártás

     

    A narancsokat alaposan megmossuk, és az egyik narancsnak a héját lereszeljük, összekeverjük egy kis sóval,  reszelt gyömbérrel és egy pici borssal. A csirkecombokat is alaposan megmossuk, bőrüket ujjunkkal fellazítjuk és a húsokat ezzel a füszer keverékkel bedörzsöljük, és a bőr alá is jusson. A combokat legalább egy órára, de legjobb ha egy egészéjszakára a hütőbe rakjuk. Másnap a hús darabokat egy vékonyan kivajazott tűzűlló tálba rakjuk és olvasztott vajjal, szója mártással, és egy narancs kifacsart levével meglocsoljuk, és  így sütjük kb 1 órát. A húsokat tálra szedjük és a visszamaradt pecsenyeléhez, adjunk egy kis mézet és narancs karikákat, pillanat alatt összerottyantjuk és a húsokat ezzel a lével meglocsoljuk. Főtt rízs illik hozzá.

     

    Valamikor egész télen ez volt a sláger nálunk, véleményem szerint olcsó, hisz a csirkecombok kilója most is pl a Tescóban 500 Ft körül van, narancs is elfogadható áron kapható. Szóval az egész menü rizses körettel együtt 1000Ft-ból kijön 4 embernek.

    Rántott sajt sem olyan vészesen utolérhetetlen, vegyél akkor sajtot amikor akcióban lehet kapni értem én ezt úgy 1100 Ft-ért kilóját. Nem olyan rossz keret az a Tízezer forint. Picit törni kell az agyunkat, és magadtól is találsz olyan jó megoldásokat meglátod!

    A narancsos csirkéről annyit, hogy a jövő vasárnap ez lesz az egyik menü nálunk. Felelevenitjük a régi izeket. 

    előzmény:
    Ninja (129)
    2011-11-26  00:19
  6. 2011. november 26. 00:19129.
    Szia. Köszönöm a válaszod, de félre értettél. Nem vágyom hatalmas fára (sőt írtam, ha nem lesz abba sem halok bele), ajándékok tömkelegére, vagy akár rongyrázásra. A szeretet ott lesz az asztalunknál, csak az asztalra valóhoz kértem recept segítséget, mert az idei évben tényleg szegényeske a pénztárcám. Inkább az keserít el, hogy pl nem tudok rántott sajtot készíteni, mert az a lányom kedvence és 26-án van a szülinapja. Persze, ebbe sem halunk bele, de nekem ez sokat jelent. De ahogy olvasom, nem én vagyok egyedül, akik nagyon meghúzzák a nadrágszíjat.
    előzmény:
    litlecat (124)
    2011-11-25  13:01
  7. 2011. november 25. 20:36128.

    A töltött káposztatekercsek is kiadós, olcsó és a szója - hús ugyanúgy variálható, mint a répás karfiolbomba esetében:

     

    http://vegalife.blog.hu/2011/10/30/toltott_ kaposztatekercsek

     

     

    Ehhez esetleg egy kis sajtszószt tudok ajánlani, ha még futja arra a pénztárcából...

     

    előzmény:
    Ninja (1)
    2011-11-24  11:49
  8. 2011. november 25. 20:30127.

    Olcsó, kiadós sütinek a szeretetkekszeket ajánlom innen:

     

    http://vegalife.blog.hu/2011/10/25/keksz_255

     

    Ezt még ajándékozni is lehet. Pl. celofánba rakod, szép szalaggal átkötöd.

     

    Vagy kekszes dobozt veszel és azt telepakolod vele.

     

    Vagy kemény papírból te magad készítesz dobozkát és megtöltöd ezekkel a kekszekkel.

    előzmény:
    Ninja (1)
    2011-11-24  11:49
  9. 2011. november 25. 20:28126.

    Szia!

     

    Ezt az ételt darált hússal is elkészítheted. Én szójával készítettem. Azzal olcsóbb és talán egészségesebb is.

    Elég egyedi - legalább is én kevés helyen hallottam erről.

    Répa helyett akár szalonnaszeleteket is használhatsz. Úgy lehet, hogy drágább picit, és tutira nem egészséges.:)

     

    De mutatós, kiadós és finom étel:

     

    http://vegalife.blog.hu/2011/10/30/repas_karfio lbomba

     

    Répás karfiolbomba. Amúgy az elkészítése is gyors és könnyű.

    előzmény:
    Ninja (1)
    2011-11-24  11:49
  10. Torolt_felhasznalo_164163
    Torolt_felhasznalo_164163
    2011. november 25. 19:25125.

    Nálunk is spórolós lesz a karácsony.

    Ajándékozást eleve elfelejtjük, sajnos. Nyolcan leszünk az asztalnál. Ha normális ajándékot szeretnék venni 7 embernek, az alsó hangon 2 rugó fejenként, lehet számolgatni. Mellesleg hülyét kapok a "csak ennyim van ajándékra, tehát eszerint válogatok" szitutól. Szóval ajándékozás nem lesz, bár most elgondolkodtam rajta, hogy mivel karácsonyi mintájú kiszúrónk van itthon, lehet, hogy megpróbálkoznék a mézeskaláccsal. Pici csomagocskákat lehetne csinálni, celofánnal, szép szalaggal átkötve, hmmm.

     

    Tavaly is spórolós volt a karácsony (meg tavalyelőtt is...), és kaptunk egy műfenyőt. Húzom rá a számat, de igazából könnyebbség, hogy nem kell megvenni.  Szaloncukrot valszeg kapok a munkahelyemen

     

    Kaja évek óta ugyanaz. Két család jön össze, mindenki hozza, amit nagyon jól tud csinálni és mindenki szereti. A hús ami drága, mert azt sajnos nem lehet megspórolni, plusz a sütemények. Mert ugye kell egy süti szentestére, és kell bejgli is. Egy kiló diót most 1400-ért kapunk ismerőstől, és ez olcsónak számít!  

    előzmény:
    litlecat (124)
    2011-11-25  13:01
  11. 2011. november 25. 13:01124.

    Sziasztok!

     

    Nem hiszem, hogy a karácsony attól lesz szebb és szentebb, hogy minél drágább a fa, a díszítés, az ételek, amelyek az asztalra kerülnek. Az érzés, hogy együtt vagyunk, a meghitt hangulat, mit nem ronthat el semmi sem (arra a pár napra tényleg nem!), a csend ami körülvesz bennünket, megfizethetetlen!

     

    Mi is, családommal, 3 gyermekemmel átértékeltük a karácsony jelentését. Megvan mindenkinek mindene, természetesen a gyerekeknek idén is lapul a fal alatt majd meglepetés, de a felnőttek maximum olyan ajándékot kapnak, amit mi készítettünk, illetve személyre szóló meglepetés. Gondolok itt a házi készítésű mézes kalácsra, melyet kislányommal díszítünk, s szépen celofánba csomagolva pár darabot, karácsonyi szalaggal átkötve dekoratív ajándék. Ilyen lehet a gyertya is, de bármilyen házilag készült nem hétköznapi sütemény, bonbon is.

     

    Sajnos az idei karácsonyunkat beárnyékolhatná egy szomorú tény. Nekem december 31-én megszűnik a munkahelyem (szó szerint vége az egésznek, s ezt most a héten jelentették be), páromnak tegnap mondták meg, hogy áthelyezik máshova. De nem engedhetem meg magamnak, hogy rányomja ez a bélyegét a karácsonyi készülődésre, az ünnepre.

     

    Én speciel egész évben tartalékolok karácsonyra, év végére. A főzéshez-sütéshez a hozzávalók a hűtőben (fagyasztóban) lapulnak. Mikor valami akciós, megveszem, s lefagyasztom, ha lehet. Így már most ott figyel a filézett kacsamell, a túró, dió, gesztenye. A többi hozzávalót is apránként beszereztem, a finish-ben csak a romlandókat kell megvennem, pl élesztő, savanyú káposzta stb.

     

    Az évek során felhalmozott díszeket előszedtük, csoportosítottuk, s ez alapján eldőlt, hogy idén lila-ezüst kombináció lesz. Adventi koszorú is készült, a lakás is szépül, a fára valók is sorakoznak a dobozban.

     

    Nem attól lesz szép a karácsony, hidd el, hogy az asztal leszakad a sok drága ételtől, a fa eldől a csili-vili díszek súlyától, a gyerek elveszik az ajándékhalmazban.

    Attól tudod különlegessé varázsolni, hogy mindent megteszel azért, hogy erre a három napra kizárod az életedből a negatívumokat, s csakis a szeretteidre gondolsz. Sétáltok egy nagyot (remélem lesz karácsonykor hó), együtt megnéztek valami szép filmet, zenét hallgattok, játszotok, nosztalgiáztok, felidézitek gyermekkori karácsonyaitokat.

     

    Végül néhány étel is legyen tippként, mi az elmúlt években ezeket sütöttük-főztük:

     

    - halászlé (alapnak fej-farok-farokvég, a végén pár szelet belefőzve)

    - mákos guba

    - töltött káposzta

    - töltött dagadó /melegen és hidegen is jó /

     

    Marcsi

     

     

    -

    előzmény:
    Ninja (1)
    2011-11-24  11:49
  12. 2011. november 25. 12:21123.

    Sziasztok!

     

    Én is a sütőtöklevest akartam javasolni, szerintem az elég ünnepi, kicsit különleges leves és nem is drága. Tavaly nálunk az volt, én narancshéjat is tettem bele, meg gyömbért. De sokféleképpen el lehet készíteni.

     

    Desszertnek pedig van egy nagyon finom kakaós süti receptem. Tök egyszerű, alapvető hozzávalókból, mégis nagyon finom! A reszelt citromhéjtól lesz különösen finom íze és akármennyire is úgy néz ki, nem száraz, nem fullasztó, még 2 naposan is finom puha.

     

    Kakaós szelet

     

    5 dkg zsír vagy 7 dkg margarin, 1 tojás, 25 dkg cukor, 4 dkg kakaó, fél citrom reszelt héja, 3 dl tej, 25 dkg liszt, 1 sütőpor.

     

    A tojást a cukorral, a zsiradékkal simára keverjük. Ezutéb beletesszük a kakaóport, elkeverjük, utána fokozatosan hozzáadjuk a tejet, a reszelt citromhéjat, a lisztet és a sütőport. Egy kivajazott, kilisztezett formába öntjük, forró sütőben közepes lángon megsütjük. Ha kisült, a tetejét porcukorral meghintjük, kihűlve szeleteljük.

     

    Én kapcsos tortaformában szoktam sütni, és készítek hozzá egy egyszerű meggyszószt. Az csak annyi, h fogok egy fél üveg magozott meggybefőttet, lábasba öntöm, teszek bele egy kis vízzel elkevert étkezési keményítőt és felforralom. Nagyon feldobja.  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  13. 2011. november 25. 11:57122.

    Tavaly is mint mindig 23án este mentünk fát venni. 

    Győrben a Dunakapu téren szoktak fát árulni... sokan- sokat.

    Azok az árusok akik elmentek már, levágták a fák ágait.  Rengeteg fa hevert ott megcsonkitva. 

    előzmény:
    antironia (73)
    2011-11-24  14:12
  14. 2011. november 25. 11:53121.
    Köszönöm. Neked és mindenkinek aki írt a topikba Békés Boldog Karácsonyt kívánok.
    előzmény:
    judy22 (120)
    2011-11-25  11:45
  15. 2011. november 25. 11:45120.

    Ninja a lényeg nem a drága,nagy nevű kaja,hanem a meghitt pillanatok,közös főzés,közös karácsonyfadíszités és a pici,akár kézzel készített ajándékok.

    A lényeg hogy ,hogy érzitek magatokat,nem az ennivaló.:)

     

    Békés boldog karácsonyt!

    előzmény:
    Ninja (118)
    2011-11-25  11:35
  16. 2011. november 25. 11:44119.

    Hulladék fából.:)Szomszédban van egy bútorgyár.

    Abból készül,amit más eldob szekrényt és egyebeket,meg a maradékból.

     

    De szerintem nem ez a téma.

    előzmény:
    antironia (117)
    2011-11-25  11:13
  17. 2011. november 25. 11:35118.

    Sziasztok! Nagyon köszönöm a sok jó receptet, ebből biztos fogok találni a a karácsonyi asztalra, nagyon ötletesek és tényleg nem drágák.

    A szeretet és a meghitt hangulat meg lesz, abból sem csinálok gondot ha nem lesz fánk. Köszönöm Télapónak, talán ő fogalmazta meg a legjobban amit érzek. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  18. 2011. november 25. 11:13117.

    Abba persze véletlenül se gondolj bele, h9ogy a furnér miből készül....

     

     

    :-DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

     

     

    előzmény:
    judy22 (100)
    2011-11-24  19:03
  19. 2011. november 25. 10:40116.
    Szia! Nálunk is kb ennyi jut a kajára, de egyáltalán nem izgatom magam. Együtt lesz a család, karácsonyi zenét hallgatunk, forró csokit iszunk a gyerekekkel, aztán társasjátékozunk, éjfélkor misére megyünk. (Remélem esni fog a hó, mert akkor csodaszép a séta a templomig). A gyerekek énekelnek a műsorban. Hogy a kaja mi lesz? A gyerekek kedvence a sütőtök, úgyhogy abból csinálok levest. De nem sósan, hanem édesen, sült tökből, tejszínnel. Főételnek veszek két csirkét. Az egész combját,  mellehúsát levágom. A mellet felszeletelem, kirántom (dióba forgatva) A combokat kettévágom, kicsontozom és fokhagymásan kisütöm. Köretnek krumplipüré lesz egyik nap lilakáposztával, másik nap rizset főzök és uborkasalátát csinálok hozzá. Harmadnapra a csirkék megmaradt aprólék részeiből pörköltöt készítek, csinálok hozzá nokedlit. Ennyi. Lehet, hogy nem lazac (nem is szeretjük), meg extra izémizé nevű kaják, de nekünk ízlik. Nem állok két napig a konyhában, inkább játszom a gyerekekkel. Sütinek sütök egy tortát (sima túrótorta), készítek náhány sós pogit, egy naogyobb adag linzertésztát ketté veszek. Egyik feléből lekváros linzer lesz, másik felébe diót-mákot teszek és felcsavarom apró kifliknek.
    előzmény:
    Ninja (1)
    2011-11-24  11:49
  20. 2011. november 25. 10:21115.

    Angéla köszi a tanácsokat a fával kapcsolatban..)

     

    Fórumozok leveles tészta szaloncuki?Köszi az ötletet mentettem!

    előzmény:
    Angela30 (114)
    2011-11-25  09:35
  21. 2011. november 25. 09:35114.

    Sziasztok!

    Elnézést, hogy csak így a semmiből elbukkanva belekotyogok és főleg az OFF-ért. Tavaly gyökeres fenyőt vettem, beleültettem egy viszonylag nagy konénerbe, speciálisan örökzöldnek való földbe, Szentestétől Vízkeresztig volt a lakásban. Ez alatt az idő alatt kb. 3× meglocsoltam (nagyon fontos, mert szegénynek nagyon melege van bent). Vízkeresztkor kitettük az udvarra, de nem ültettem ki, maradt a konténerben, nyáron örökzöldnek való tápos vízzel locsolgattam. Idén ugyanez a fánk lesz. Kertésszel megbeszéltem előtte, ő azt mondta, hogy ha ezeket betartom és jó helyről veszem a fát, így a konténerben szépen eléldegél és addig ugyanaz a fánk lehet, amíg ki nem növi a lakást. Majd akkor ültetetem el az udvarban a végleges helyére.

    Érdemes olyan helyen vásárolni, ahol neked ássák ki a fát és otthon rövid időn belül el tudod ültetni. Nekünk is volt, amikor a fenyőfaárusnál megvettünk vmi különleges fenyőt nagyon drágán, otthon elültettük, mire díszítettük volna, már látszott, hogy nem él, lehullott egy csomó tűlevél.

     

    Ráadásul olyan jó hangulata van, hogy az tényleg a MI FÁNK, amit egész évben gondozgattam, gyönyörködtem benne, nézegettem ahogy hozta az új hajtásokat. 

    előzmény:
    judy22 (100)
    2011-11-24  19:03
  22. 2011. november 25. 08:45113.

    Szia!

    Igazad van, nem kell sok, és amit leírtál nagyon is ünnepi és nem szegényes egyáltalán szerintem. Én is kacsát sütök párolt káposztával. Egész évben nem eszünk kacsát, ezért nekem ünnepi lesz a kacsa. Sikerült is akciósan megvennem, úgy hogy az már a mélyhűtőben várakozik. :) Év közben inkább csirkét veszek, azért az jóval olcsóbb. Igaz hárman leszünk csak, így egy kisebb kacsa elég lesz bőven, ahol sokan ülnek asztalhoz mindjárt nagyobb mennyiség kell belőle.  Szenteste pedi pontyot rántok, de abból is veszek pár szeletet, ami mindjárt el is fogy. Én még gondoltam a töltött káposztát hogy megcsinálom, mert akkor a két ünnep köztre is lesz belőle maradék.  A kocsonyát meg inkább elnapolom szilveszterre. Sütiből meg az elmaradhatatlan beigli lesz, meg egy csokis-diós püspökkenyeret gondoltam. Na meg egy vajas kalácsot is szeretnék én is sütni.

    előzmény:
    valakilánya (95)
    2011-11-24  15:43
  23. 2011. november 25. 06:34112.

    Köszi a recepteket! A gesztenyekrémlevest holnap megcsinálom a kisfiamnak! Bár én nem vagyok oda a geszenyéért, de ő állandóan gesztenyéért nyúz! :) Tényleg különleges és karácsonyi hangulatú!! Főleg annak, aki édesszájú.

     

    előzmény:
    fórumozok (108)
    2011-11-25  03:40
  24. 2011. november 25. 06:25111.

    Szia Biga!

    Köszi a receptet! Hétvégén megpróbálkozom vele, igaz nem vagyok nagy sütögetős... Remélem, sikerül! :)

    előzmény:
    bigacsiga2 (104)
    2011-11-24  21:21

Címlap

top