Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Pajzsmirigyesek

molly49
Létrehozva: 2010. június 7. 09:27

Több topik indult ebben a témában, de úgy gondolom nem árt, ha megosszuk a tapasztalatokat erről a betegségről.

 

Milyenek a tüneteitek: hízás, hajhullás, hőhullámok, levertség, fáradékonyság?

Hogyan derült ki a betegséged?

Milyen kezelést kapsz?

Tartassz-e speciális diétát, testmozgást?

Jó endokrinológus ajánlása...

 

 

Nálam ebben az évben derült ki a baj, úgy hogy több éve éreztem már a fent leírt tüneteket, orvoshoz is fordultam vele. Idén a nyakam egyik oldalán észleltem  egy kis eltérést, ezt már komolyan vette a belgyógyász.

Túl vagyok a vérvételen, várok a nyaki uh. vizsgálatra, amely eldöti a továbbiakat. Természetesen az szakorvos útmutatásait fogom követni, de mivel ez viszonylag gyakori egészségi probléma, tudom, hogy a benne szenvedők sok jó tanácsot tudnak egymásnak adni, főleg táplálkozási kérdésekben.

Gyógyszert még nem kaptam.

Várom hozzászólásaitokat, hogy tanuljak belőle.

 

 

  1. 2010. október 28. 19:03251.

    Kicsit depi vagyok mert férjem nincs itthon pár napig, azért írok ilyen dobozos történeteket...

    Nos, nagyon kell vigyázni a multivitaminokkal, mert majd mindegyikben van. Kellett szednem a nőgyógy műtétre is, de egy van az Elevit amibe nincs. Talán a Supradyn-be sincs. Pláne nekem csapvíz se jó, mert tenger mellett lakunk és itt több van benne. De hát levest meg, teát azért csak kell valamiből csinálni, nem lehet mindent palackos vízből, de lehet be kéne vezetnem ezekre a kajákra is...

    Most találtam ezt, igaz ebbe a listába beleírják a halat (ez biztos tavi, folyamira vonatkozik):

    Akinek alulműködik a pajzsmirigye, mértékletesen fogyassza vagy mellőzze: kelkáposzta, brokkoli, karfiol, spenót, kelbimbó, fodros kel, őszibarack, körte, mustár, szójabab, földimogyoró, fenyőmag, köles, manióka és fehérrépa. Érdemes viszont ennie tojássárgáját, petrezselymet, sárgabarackot, datolyát, szilvát, nyers tejet, sajtot, valamint halat vagy csirkét. Ugyancsak mellőzendő a fehér liszt és a cukor, továbbá a feldolgozott és finomított ételeket.

    Elsősorban tengeri ételekben és sókban van sok jód, de találtam egy oldalt ahol írnak jódos ételekről és előfordulásról:

     http://shop.builder.hu/enciklopedia_reszl etes.htm4?id=56

    előzmény:
    molly49 (249)
    2010-10-28  18:44
  2. 2010. október 28. 19:11252.

    Ne legyél depis, eltelik ez a pár nap és hazamegy életed párja, szebb színben fogod látni a világot

    Én nem szedek multivitaminokat és mértékletesen fogyasztom a felsorolt károsnak itélt ételeket, viszont szeretem amiket szabadnak soroltál fel, hát nem érdekes? De bevallom a fehél lisztből készült dolgokat szeretem... a kenyér a gyengém

    előzmény:
    SzépHeléne (251)
    2010-10-28  19:03
  3. 2010. október 28. 19:26253.

    2 napja kelbimbó levest eszek, mert viszont az lúgosít és én inkább savasodom, pláne felfáztam kicsit és ilyenkor is inkább lúgos kaját kell enni, mert másképpen szétcsíp a pisilés. Szerintem nem lehet úgy enni, hogy minden jó vagy rossz legyen.

    A lényeg a tengeri kütyüket kerülni kell, mert abban van a legtöbb jód!!! Szerencsére azokat nem is szeretem, na meg igyekszem minnél kevesebb sót használni. A többit nem bírom kikerülni, mert mellette mindenben van olyan anyag ami viszont kell. Például a káposztafélékben sok a kálcium, kálium, magnézium, nátrium, foszfor, szóval nagyon nehéz válogatni a kajákat. 

    előzmény:
    molly49 (252)
    2010-10-28  19:11
  4. 2010. október 28. 19:43254.

    Ha felfáztál itt  olvasgasd hogy milyen teákat fogyassz:

     

    http://www.med-courier.com/index.phtml?pid=230000&id=629

     

    Az étkezésben jó a változatosság, hiszen így jut a szervezetbe mindenféle vitamin és ásváni anyag.

    előzmény:
    SzépHeléne (253)
    2010-10-28  19:26
  5. 2010. október 28. 19:44255.
    ásváni= ásványi
    előzmény:
    molly49 (254)
    2010-10-28  19:43
  6. 2010. október 28. 19:53256.
    Jó éjszakát kívánok, elmegyek butulni a TV elé
    előzmény:
    SzépHeléne (253)
    2010-10-28  19:26
  7. 2010. október 28. 19:58257.
    ja, nálam is az van...jobb hián...pontosabban uram hián...
    előzmény:
    molly49 (256)
    2010-10-28  19:53
  8. 2010. október 28. 20:02258.

    Igen, használlom már gyógynövényes kapszulákat (medveszőlőlevél, vörös áfonya), mivel a teáktól epét fogok hányni, mert olyan ízűek...

    Na meg sokat kell innom a felfázás miatt, de szívbetegeknek nem ajánlják...most eléggé ver már a szívem a pajzs miatt: szóval semmi nem jó semmivel, tiszta mátrix az egész...

    előzmény:
    molly49 (254)
    2010-10-28  19:43
  9. 2010. október 28. 20:27259.

    http://www.pajzsmirigyrendeles.hu/

    Ide érdemes elmenni, aki úgy érzi, hogy nem foglalkoznak vele megfelelően. De, akár kontrollként a másik rendelésre.

    2 éve a HM kórházban kontrollként megvizsgáltak.

    Még a szétesett pm-ben lévő göbömet is ultrahang alatt megszúrták.

    Oszt annyi. Nyilván a TSH-m megfelelő értékű volt, mivel hormont szedek a pm-re.

    Egyébként 2 havonta a haematológián is megnézik nekem.

    Azért izgatott a téma, hogy vesz-e fel a göbb jódizotópot, mert nem mindegy. Ugyanis, ha nem, hajlamos rosszindulatúvá válni.

    Ezért elmentem a fenti magán rendelőbe, mivel március végére kaptam volna időpontot a HM pm-re.

    Betegbarát a költség. 5 eFt a konzultáció, a cintigráfia szintén. Ha viszel vérleletet, azt elfogadják, egyébként 1 eFt db-ja. TSH, FT3, FT4,TPO ( na ez nekem 1800)

    Mivel a cintigráfia elött 1 hónapig nem szabadott a hormont szedni, kiderűlt, hogy a TSH-m 24 messze 5. annyi mint a megengedett.

    Továbbá, az autoimmun akármim van. A pm-em, már 30 fokban elnyomta a gégémet. 11.29-én fekszem be teljes kiírtásra.

    Na, annyit a magyar egészségügyről (????)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_753701 (0)
     
  10. 2010. október 28. 20:39260.
    Göbre azt mondták " ááá majd ha 5cm-es akkor kell aggodni". Szóval kb ennyivel le is tudtak. Azóta nem voltam semmiféle vizsgálaton, doki sem mondott semmit, hogy kontrollra kéne e menni meg ilyenek. Gondoltam azért esedékes lenne már kivizsgáltatni..
    előzmény:
    Stella73 (232)
    2010-10-28  08:21
  11. 2010. október 28. 21:42261.

    "örökké figyelnem kell a tünetekre, és annak megfelelően kicsit emelem vagy csökkentem a thyroxint."

    Szerintem, veszélyes magadat kezelni, a hormon adaggal.

    mikrogrammban mérik, és az egész szervezetet vezénylik. A hormonok kölcsönhatásban  mint 1 zenekar, működnek. Inkább ezt a karmesteri dolgot, egy pm szakemberre kellene bízni.

    előzmény:
    Stella73 (232)
    2010-10-28  08:21
  12. 2010. október 28. 22:26262.

    Sziasztok

     

    Csatlakoznék én is. Nekem két éve derült ki, hogy pajzsmirigy túlműködésem van, ill. a jobb lebenyben egy göb. Jól megijedtem, mert egyik napról a másikra úgy néztem ki, mint aki lenyelt egy pingpong labdát. Két hetes hercehurca után magánorvoshoz mentem, aki tök normálisan és érthetően elmondta, hogy mi van. Kaptam gyógyszert (metothyrin) és pár hét után érezhetően javultam. Nekem csak pár kilós hízásom volt (ettől nagy ki voltam akadva, mert mindenki azzal jött, hogy akkor majd most…). Majd kb. egy év gyógyszerszedés után decemberben elhagyhattam a gyógyszert. Májusban voltam kontrolon és még akkor is rendben voltam. Majd nyáron elkezdtem fáradni, persze nem gondolkoztam. Meleg van, sokat dolgoztam stb. Aztán három hete voltam újra dokinál, de akkor már szinte beájultam esténként mire hazaértem. Jól lecseszett a doki, hogy miért nem jöttem korábban. És műtétet emlegetett L Mindenesetre pár nap alatt éreztem a javulást, és sokkal jobban vagyok. Csak gőzöm sincs hogyan tovább. Most a szívem is rendetlenkedik, és a tetejében annyira viszketek, hogy majd véresre kaparom magam. A viszketéssel lehet mit kezdeni? A műtétnek van értelme? Lassan kisbabát szeretnék, gondolkozzak egyáltalán rajta?

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_753701 (0)
     
  13. 2010. október 29. 09:14263.
    Azt hiszem, az én pasim sajna nem lenne ilyen megértő a súlygyarapodással kapcsolatban, szóval én 1-2 kg ingadozást engedélyezek magamnak, ha érzem, hogy billen felfelé a dolog, akkor megteszek mindent, hogy visszaálljak az átlag súlyomra. Többel ismert meg, aztán csomót fogytam, de nagyon vigyázok, mert sajna undorodik a hájas testtől és tudom, hogy hozzám se bírna érni. Igaz, így soványabb vagyok a kelleténél, de úgy vagyok vele, hogy jó ez így. Még azelőtt tudok kapcsolni, és kicsit diétázni, vagy emelni a thyroxint, vagy többet mozogni, mielőtt kikerül az irányításom alól a dolog. Meg a másik, hogy én is inkább öngyilkos lennék, semhogy akkora testben kelljen élnem, nem viselném el egyszerűen.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_908488 (248)
    2010-10-28  18:43
  14. 2010. október 29. 09:17264.

    Nem szaladgálhatok hetente oda, kicsit sok lenne anyagilag is. Nekem hetente, vagy még sűrűbben is képes ingadozni, de jól ismerem mindkét véglet tüneteit, és nem óriási adagokat emelek rajta. Nem kezdek pl. kapásból dupla-tripla annyit szedni.

    Hát, ha meg kinyúvadok előbb, akkor kinyúvadok, legalább nem kell tovább szenvedni, mert ez így minden, csak nem élet, az már biztos.

    előzmény:
    rupcsi (261)
    2010-10-28  21:42
  15. Torolt_felhasznalo_908488
    Torolt_felhasznalo_908488
    2010. október 29. 09:17265.

    Igen, a nagynéném ellát tanácsokkal. Jelenleg ő a választott orvosom, csak az a bajom, hogy nyugdíjba készül. Kihez menjek ezután, kiben bízhatok? Még gőzöm sincs.

     

    Pajzsmirigy alulműködésesek!

    Arra nagyon kell vigyázni, hogy jódozott sót, vagy bármit, amiben jód van, kerülni kell! A jód nekünk méreg.

    A túlműködéseseknek pedig kötelező ilyeneket fogyasztani.

     

    Vannak ezek a fogyasztó tabletták is. Nekünk azért tilos ezt szedni, mert a jódtartalma magas, ezzel növelik a fogyás mértékét. Másik történet, hogy baromi drágák is...

     

    Kellemes hétvégét kívánok midenkinek

    előzmény:
    molly49 (250)
    2010-10-28  18:52
  16. Torolt_felhasznalo_908488
    Torolt_felhasznalo_908488
    2010. október 29. 09:26266.

    Nos, nekem valószínűleg szerencsém van a férjemmel:

    Neki teljesen mindegy, mekkora vagyok, neki akkor is én kellek. És akkor, amikor legszívesebben a tükröt is összetörtem volna (36-38-as ruhák helyett 46-48-as volt jó anno), akkor is "nőnek nézett"....

    Pedig 10 évvel fiatalabb nálam.

     

    Neked meg abban van szerencséd, hogy  a hízásaidat ilyen könnyen tudod ellensúlyozni.

    Bár az az igazság, hogy nekem a stressz az, amitől fogyok, és az utóbbi időben aránylag egész jól tartottam a súlyomat. De most is észrevettem, hogy a 42-es nadrág mintha feszesebb lenne rajtam. Engem az L-Thyroxin emelés nem fogyaszt.

    De persze betegség és betegség lehet nagyrészt egyforma, de ahogy különbözőek vagyunk, úgy  ilyenekben sem lehetünk egyformák annyira...

    előzmény:
    Stella73 (263)
    2010-10-29  09:14
  17. 2010. október 29. 09:30267.

    Bocsi, de azt nem értem, hogy ha semmi tüneted nem volt, akkor miért küldtek nyaki UH vizsgálatra?

     

    Tünetek nélkül általában egy kutya-közönséges, évente ajánlott rutin laborvizsgálat leletéből szokott kiderülni, ha bármi baj van. Cukor, köszvény, pajzsmirigy stb.

    Ekkor küldenek nyaki UH vizsgálatra, vagy ahová a lelet alapján szükséges, nem csak úgy ötletszerűen.

    előzmény:
    mahorka (239)
    2010-10-28  12:55
  18. 2010. október 29. 09:36268.

    Mondjuk már elég régóta alulműködtem, mire kiderült, és én inkább fogytam az egész betegségtől. Nekem a beleimet is nagyon kicsinálja, sokszor volt, hogy egyáltalán nem bírtam enni.

    Igen, szerencséd van. Bár az enyém is azt mondta, hogy ezt most így nem tudhatja, azt látnia kéne, de nem tudja elképzelni, hogy velem ez előfordulhat, olyan kis madárcsontú vagyok. Tény, hogy inkább a hajhullással meg a fázással szívok, de azzal nagyon.

     

    Nekem néha a Merckformint is le kell tennem 1-2 hétre, mert ugyanúgy hipózom mellette, mintha nem szedném, meg állandóan zabálnám az édességet. Aztán mikor szüneteltetni kezdem, akkor idővel visszaáll egy rendes szintre, majd megint kezdődnek a hipók és az édességvágy, és akkor újra elkezdem szedni. Nekem a gasztroenterológus mondta, hogy a lánya is Hashimotós, és nem bírják beállítani, örökké ugrál alulműködés és túlműködés között. Nekem is ugyanannyi adagnál egyszer felmegy 1 fölé, aztán lemegy 0,2-re. Amúgy néhány napig szoktam csak picit többet szedni thyroxinból, aztán mikor érzem, hogy elindult, akkor visszacsökkentem a szokásos adagra. De ilyenkor nem csak a súly zavar, hanem a fázás, a hajhullás, a zsibbadás, a viszketés, az egyre súlyosbodó depresszió. Odáig nem akarok eljutni, hogy nem tudok dolgozni miatta.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_908488 (266)
    2010-10-29  09:26
  19. 2010. október 29. 09:41269.

    Olvastam az étkezésre vonatkozó listádat, nem tudtam, sírjak-e vagy nevessek.

     

    Felsorolja az összes zöldséget, és főleg a halakat, tengeri herkentyűket, amiket imádok. Eddig azt hittem, szerencsére, ugyanis a pajzsmirigy-probléma mellett cukorbajt is felfedeztek nálam (dupla öröm), és pont ezeket a kajákat sorolta fel a doktornő, hogy ezeket egyem, és akkor a cukorbetegségem majd jól karbantartható. 

    Épp azért nem lettem boldog ettől a megjegyzésétől, mert eddig is ezeket ettem, vagyis nem sok változás lesz az étrendemben, akkor meg mitől javulna a helyzet... (Cukrot eddig se ettem, az édességet, zsíros ételeket, üdítőket sose szerettem. Annyit tudtam változtatni, hogy a sima lisztet lecseréltem teljes kiőrlésűre, tésztából eddig is durumot használtam.)

     

    Ami az egyik betegségre jó, a másiknak árt. Minél több szakirodalmat olvas össze az ember, annál tanácstalanabb lesz, hogy miként válassza a legkevésbé rossz megoldást, mert jó nincs.  

    előzmény:
    SzépHeléne (251)
    2010-10-28  19:03
  20. 2010. október 29. 09:45270.
    Nem kell annyit olvasni. Vagy inkább szépirodalmat a szakirodalom helyett. Ha minden nyavalyámra mindent be akarnék tartani, szerintem kábé sima vizet fogyaszthatnék talán egy kis citromlével, de még azt se nagyon mernék, mert csak van benne cukor.
    előzmény:
    gerdamama (269)
    2010-10-29  09:41
  21. 2010. október 29. 09:48271.

    "Még a szétesett pm-ben lévő göbömet is ultrahang alatt megszúrták."

     

    Hurrá! Ezt kérdeztem eredetileg, mikor csatlakoztam a topikhoz, hogy csinálták-e valakinek ezt a vizsgálatot, de eddig senki se jelentkezett.

     

    Én 8-án megyek, és rettentően be vagyok ... ijedve. Nagyon rémes? Miből áll a helyi érzéstelenítés? Injekció, fagyasztás, kőbunkó? És legalább használ?

    Annyira rettegek, hogy azt se fogom megtudni, a ma kezdett gyógyszerszedéstől ugrik-e ki a szívem, vagy a vizsgálat miatti idegességtől remeg kezem-lábam.

     

    előzmény:
    rupcsi (259)
    2010-10-28  20:27
  22. 2010. október 29. 09:58272.
    Ezek a göbök amúgy fájnak? Ma reggel fedeztem fel egy pici, puha csomócskát a nyakamban, ami viszont fáj. Lehet épp nyirokcsomó is, de már mittudomén....
    előzmény:
    gerdamama (271)
    2010-10-29  09:48
  23. 2010. október 29. 10:05273.

    Én is inkább a szépirodalom híve vagyok , de azért csak megpróbáltam valami szakkönyv alapján tájékozódni, hogy mi a csudát egyek, hogyan állítsam össze a cukorbajos menümet. Pont azért, mert semmi elhagyandó habostorta nem volt az eddigi étrendemben.

     

    Beszereztem egy cukrosoknak szóló diétáskönyvet, amiben sok konkrét menüsor van. Magyar szaktekintély műve, vagyis a nyersanyagok nem csak a Bahamákon szerezhetők be. Leginkább azokra a zöldségekre épít, amiket SzépHeléne felsorol, mint pajzsmirigy-problémákra ellenjavaltakat. 

     

    Tényleg nem kell olvasni, se orvoshoz menni, eddig is hajlottam a fatalizmusra, annál kellett volna maradnom.

     

    A citromos vízet én is szeretem, 100 %-os citromlevet kell beletenni, abban nincs cukor. Csak kicsit egyhangú lesz azon éldegélni évtizedekig.

    előzmény:
    Stella73 (270)
    2010-10-29  09:45
  24. 2010. október 29. 10:11274.
    Nos, pedig a garnélarákról bizti nem mondok le, mert az a valódi gasztroorgazmus!!!! Mondjuk, ahányszor eszem, az igazán nem árthat. Szerintem ha fán teremne az erkélyen, akkor is meghagynám ritka csemegének, mert egyszerűen vétek hétköznapilag elcsépelni.
    előzmény:
    gerdamama (273)
    2010-10-29  10:05

Címlap

top