Aktuális

Az első fizetés tesz felnőtté, az utolsó nyugdíjassá

Csak minden hetedik-nyolcadik ember tartja a 18. születésnap betöltését, esetleg a házasságkötést a felnőtté válás küszöbének. Még csak nem is a saját lakás vagy az autó a nagykorúvá válás szimbóluma. Valójában az emberek többsége akkortól tartja magát felnőttnek, amikor a pénzügyekben saját lábra áll − derül ki abból a kutatásból, amit a Groupama Biztosító megbízásából az NRC Marketingkutató és Tanácsadó Kft. készített.

A nagykorúvá válás záloga az anyagi függetlenedés

A 18-59 éves korú lakosság körében végzett országos reprezentatív kutatás szerint az emberek több mint fele a szülőktől való anyagi függetlenedést és a munkába állást nevezte meg a felnőtté válás legfontosabb kritériumának. A szülőktől való elköltözéssel és a párkapcsolati együttéléssel csupán az emberek alig harmada azonosítja az önálló élet kezdetét.

“A hagyományos értelemben vett jelentős életeseményeket, mint a gyermekvállalás vagy a tanulmányok befejezése, feleannyian ítélték csak a felnőttkor küszöbének, mint az első fizetés számlára érkezésének pillanatát. Magyarországon tehát az anyagi függetlenedés a nagykorúvá válás záloga” – értelmezi a kutatás eredményeit Halasi Melinda, a Groupama Biztosító Értékesítés Támogatási Főosztályának vezetője.

A Groupama Biztosító nagyívű, az életutak változását vizsgáló friss kutatása megmutatta, hogy az elmúlt 20-30 évben alapvető változások történtek, ennek egyik leglátványosabb jele a családalapítás kitolódása. Az azonban, hogy a fiatalabb generáció egyre későbbi életkorban házasodik és vállalja első gyermekét, nem jelenti egyben azt is, hogy később válik felnőtté. A felnőtté válást jelentő életesemények, mint például a szülőktől való anyagi függetlenség, a munkába állás, az önálló kereset körülbelül ugyanabban az életkorban következik be, mint a szülőknél.

Az utolsó fizetés tesz nyugdíjassá

A Groupama nem csak a felnőtté, hanem a nyugdíjassá válás körülményeit is vizsgálta. A lakosság háromnegyede ma is takarékoskodik, a nyugdíjas éveire azonban csupán negyede tesz félre. Ennek egyik oka, hogy míg az emberek átlagosan 26 év körül kezdenek megtakarítást felhalmozni, a nyugdíjcélú takarékoskodás csak egy évtizeddel később, 36 évesen indul. Ebben azonban pozitív elmozdulás látszik.

Míg az elmúlt 30 évben a családalapítás fokozatosan kitolódott, az öngondoskodás egyre korábban veszi kezdetét. Biztató, hogy a mai 18-29 éves korosztály 8-10 évvel korábban kezd el pénzügyi tartalékot képezni, illetve nyugdíjcéllal takarékoskodni, mint szüleik generációja tette “A fiatalok egyre inkább megértik, hogy a munkába állást követően minél hamarabb el kell kezdeni rendszeresen félretenni az időskorra. A későbbi önmaguk meg fogja köszönni nekik” – összegzi Halasi Melinda, a Groupama Biztosító Értékesítés Támogatási Főosztályának vezetője.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top