Aktuális

Rövidpályás úszó-Eb – Cseh László csúcsot úszott

Hosszú Katinka három szám szombati selejtezőjében is a leggyorsabbnak bizonyult az úszók izraeli rövidpályás Európa-bajnokságán. Az utolsó előtti versenynap délelőttjén 18 magyar indult, közülük Cseh László emelkedett ki azzal, hogy országos csúcsot úszott 50 méter pillangón.

A Netánjában már négy Európa-bajnoki győzelemnél tartó Hosszú Katinka előbb 50 méter háton utasította maga mögé a mezőnyt 26,48 másodperces teljesítménnyel, majd 200 méter gyorson jutott döntőbe a legjobb idővel (1:53.39 perc). A szombat esti fináléba – a szám világcsúcstartójához (2:01.86 p) méltón – szintén az első helyen került be 200 vegyesen, kényelmes tempóban, 2:05.66-tal is nagy fölénnyel nyerve a selejtezőt.

Cseh László, aki eddig két aranyat szerzett az izraeli Eb-n, szombat délelőtt 50 méter pillangón 23,08 másodperccel magyar rekordot úszott. A régi csúcsot is ő tartotta 23,26-tal, november 13-a, a százhalombattai országos bajnokság óta. A netánjai délelőttöt amúgy csak bemelegítésnek szánta a vasárnapi 200 méter pillangó előtt, mert ahogy az M4-nek nyilatkozta: bár hatodikként továbbjutott, a pillangó délutáni elődöntőjében már nem áll rajthoz, inkább pihen.

A többi magyar közül a legkellemesebb meglepetést György Réka szolgáltatta azzal, hogy – másodperceket javítva eddigi legjobbján – hetedikként (2:09.67) bekerült a döntőbe 200 méter vegyesen. Az ebben a versenyszámban nyolcadik időt (2:09.74) úszó Jakabos Zsuzsanna a korlátozó szabály miatt – egy nemzetből csak a legjobb kettő folytathatja – nem lehet ott a döntőben, mivel nemcsak György, hanem Hosszú Katinka is előtte végzett. A szám negyedik magyarjaként Sebestyén Dalma a 11. lett (2:10.41).

A 100 méteres női pillangóúszásban a legjobb 16 közé jutott 12. idővel Szilágyi Liliána (58,18 mp) és 15-ként Joó Sára is (58,48 mp), a harmadik magyar, Szokol Szonja (59,74 mp) pedig 27. lett összesítésben.

Nem került tovább Joó 50 méter háton (28,09 mp, 24. hely), és búcsúzott mind a négy magyar 100 méter férfi gyorson, ahol Takács Krisztián a 24. (48,61 mp), Mészáros Márk a 25. (48,64 mp), Lavotha Oszkár a 48. (50,48 mp), Lobanovszkij Maxim pedig az 50. (50,53 mp) helyen zárt.

Nem lett döntős 200 méter gyorson sem Kapás Boglárka, a 800 méteres táv netánjai ezüstérmese, aki a 10. időt úszta (1:57.02), sem Novoszáth Melinda (1:58.88), aki 19-ként végzett.

Elvérzett a 100 méter férfi vegyes mind a négy magyar szereplője is: Földházi Dávid a 19. (54,10 mp), Nagy Péter a 20. (54,15 mp), Sós Dániel a 34. (55,34 mp), Grátz Benjámin pedig a 41. (56,10 mp) lett.