Életmód

Később kezdődik az öregség

A 65 és 74 év közötti korosztályt még túlzás öregnek nevezni – mondják a szakemberek.

Japán öregedéstudományi társaságok azt javasolják, hogy ne 65, hanem 75 éves kortól számítsanak öregnek az emberek, tekintettel arra, hogy mind több idősebb ember őrzi meg szellemi és fizikai aktivitását 65 éves kora után is.

A szakemberek szerint a 65-74 éves embereket “félöregként” kellene meghatározni, a 90 éven felülieket pedig szuperöregként.

A 65-74 éves korosztály átsorolása aktív társas életet élő és a társadalomnak támaszt nyújtó réteggé “eleven és virágzó időstársadalmat hozna létre”.

Idősek egészségügyi adatait elemezve a gerontológiai társaság arra a következtetésre jutott, hogy évről évre javul Japánban egy-egy idősebb korosztály átlagos szellemi és fizikai teljesítőképessége. Például egyre többeknek megmaradnak a fogai, és csökken azoknak a hányada, akik tartósan ellátásra szorulnak.

A gerontológiai társaság szerint a 65-74 éves korosztály legtöbb tagja még aktívan részt vesz a társadalom életében, és a japán lakosság gyors elöregedésére tekintettel fontos lenne olyan környezetet teremteni, amelyben az idősebbek dolgozhatnak, és részt vehetnek önkéntes tevékenységekben.

Az idős korral foglalkozó társaságok emlékeztetnek, hogy a japán miniszterelnöki hivatal egy felmérésében a közvélemény többsége is ellenezte, hogy már 65 éves kortól idősként határozzák meg az embereket. A legtöbben úgy vélték, hogy a férfiakat csak 70, a nőket pedig 75 éves kortól kellene idősnek tartani.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top