Egészség

HIPEC: újabb esély daganatos betegeknek

Van Magyarországon egy sebész, aki nem fogadta el, hogy nincs mit tenni, amikor egy daganatos betegnél áttétek jelennek meg a hashártyán és szétszórva a hasüregben. Dr. Tóth Lajos Barna, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatókórház orvos igazgatója megtanulta és csapatával sikeresen alkalmazza azt a speciális módszert, amellyel – bizonyos esetekben – újabb esélyt adhatnak a betegeknek.

Az új eljárás egyes elemeit, a műtétet és a kemoterápiát régóta alkalmazzák a daganatos betegségek gyógyításában, sőt a magas hőmérséklettel – hipertermiával – végzett kísérletek sem számítanak újdonságnak. Ezeket együttesen alkalmazva azonban olyan esetekben is segíthetnek, amikor a hagyományos terápiák már nem tudják feltartóztatni a rák terjedését. Az új módszer jobb életminőséget és hosszabb életet adhat a hashártyaáttétes betegeknek.

Személyes kapcsolat

A módszer, a citoreduktív sebészet és hipertermiás kemoterápia együttes alkalmazása az 1990-es évek óta létezik az onkológiai sebészetben. A tapasztalatok meggyőzőek, az Amerikai Egyesült Államoktól Japánig, és Európában is számos országban sikerrel alkalmazzák. Magyarországon egyedül dr. Tóth Lajos Barna végez ilyen műtéteket Nyíregyházán.

“2011 novemberében részt vettem Olaszországban, Bergamóban egy nemzetközi onkológiai sebészeti kongresszuson, ahol speciálisan a hashártyaáttétek kezelésével foglalkoztak – emlékezik a kezdetekre dr. Tóth Lajos Barna. – Addig csak olvastam a citoreduktív sebészet és hipertermiás kemoterápia együttes alkalmazásáról, de ott volt a konferencián a módszer milánói szaktekintélye, dr. Marcello Deraco professzor is, aki Európában a legtöbb ilyen jellegű beavatkozást végezte.

Vettem a bátorságot, és bemutatkoztam neki. Elmondtam, hogy Magyarországon nem ismert ez a módszer, szeretném megtanulni, ha lehetséges. Rábólintott, de később elmondta, nem bízott abban, hogy a hirtelen elhatározásnak lesz folytatása. Lett, mert 2012-ben nyolc alkalommal jártam Milánóban, asszisztáltam a műtéteihez, a professzor mindent megmutatott és mindenre megtanított. 2013 januárjában három hétig Washingtonban, dr. Paul H. Sugarbaker professzor mellett dolgozhattam, akinek a nevéhez fűződik az egész módszer kidolgozása.”

Dr. Tóth Lajos Barna
Dr. Tóth Lajos Barna

Jó szem és biztos kéz

A kezelés hivatalos neve: citoreduktív sebészet és hipertermiás intraperitoneális kemoterápia, röviden HIPEC. A módszert Sugarbaker professzor vezetésével egy amerikai orvos csoport fejlesztette ki, alapvetően olyan onkológiai betegek kezelésére, akik különböző eredetű, hashártyára átterjedt, hasi daganatoktól szenvedtek. Az eredeti tumor, ahonnan az áttét kiindult, lehet petefészek-, gyomor-, hasnyálmirigy-, vastag- vagy végbélrák, illetve féregnyúlványból kiinduló daganat. Az ilyen előrehaladott betegségben szenvedő, de a műtét elvégzésére alkalmas, és ezzel a módszerrel megoperált betegek jelentős részénél jobb életminőségű éveket, egyes esetekben teljes gyógyulást sikerült elérni.

“A műtét hosszú, hat-tizenkét órás attól függően, mit lát a sebész a felnyitott hasüregben, mert minden daganatosan érintett szervet, daganatos bélszakaszt a hashártyával együtt el kell távolítani – magyarázza dr. Tóth Lajos Barna. – Ezek sok esetben csak néhány milliméteres tumorok, amelyeket gyakran a korszerű diagnosztikai eszközökkel – CT, PET-CT, MR – sem lehet kimutatni. Szabad szemmel nézve olyanok, mintha grízzel lenne beszórva a beteg hasürege.

Ami látható, kivesszük, és hogy ne okozzanak bajt a nem látható, illetve a műtét során elszabadult daganatsejtek sem, magas hőmérsékletű, 42,5 °C-on tartott kemoterápiás oldatot keringetünk átlagosan 60 percig a még altatott beteg hasüregében. Ezt a hőmérsékletet az egészséges sejtek még elviselik, de a rejtőző, mikroszkopikus daganatsejteket elpusztítja. Olyan kemoterápiát használunk, amelynek hatását a magas hő fokozza, és a szokatlan adagolási módnak köszönhetően a vénás vérben lényegesen alacsonyabb koncentráció jelenik meg, így csekély a mellékhatása.”

Igazolt eredmények

Dr. Tóth Lajos Barna az első műtétet 2012 májusában végezte, a Jósa András Oktatókórház december végén számolt be a Magyarországon még ma is egyedülálló, új típusú műtétről és az első eredményekről. A több millió forint költségű beavatkozást az OEP támogatja.

“Eddig, 2014. január végéig ötven beteget operáltunk meg, közülük egyet veszítettünk el a korai műtét utáni időszakban – összegez a sebész. – A legnagyobb centrumokban, ahol ilyen típusú műtéteket végeznek, négy-nyolc százalék korai halálozásról számolnak be, amely a betegség természetéből, illetve az igen nagy műtéti terhelésből adódik. Eddigi tapasztalataink alapján a műtéti szövődmények tekintetében nem térünk el a nagy központok eredményeitől. Mi már a tanulóidő végén járunk, amely másfél évet vagy ötven-hatvan megoperált pácienst jelent.
Magam kevés vagyok a betegek nagy számához képest, de szívesen megosztom a tudásomat a módszer iránt érdeklődő kollégákkal” – teszi hozzá dr. Tóth Lajos Barna.

A műtéthez a sebész felkészültsége mellett jól képzett intenzív terápiás orvosok, gyógytornászok, dietetikusok, valamint elkötelezett szakszemélyzet összehangolt munkájára van szükség. A beavatkozás sikerének fontos része a kemoterápiás oldatot stabilan magas hőmérsékleten tartó, és a hasüregben keringető eszköz. A Nyíregyházi Kórházban az Ébredj Reménnyel Alapítvány tulajdonában lévő készülékkel végzik a műtéteket.

HIPEC: újabb esély daganatos betegeknek

A gyógyulás reménye

Hazánkban a rosszindulatú daganatos megbetegedések a második leggyakoribb haláloknak számítanak, és a betegek száma évről évre emelkedik. Ezen belül a hasüregi daganat hashártya áttéttel nagyon rossz prognózist jelent, vastag- és végbélrák esetén az átlagos túlélés 5-7 hónap, gyomorrák esetén 3-4 hónap, petefészekrák esetén 12-23 hónap. A betegnek a citoreduktív sebészet és a HIPEC módszer nemcsak a túlélést jelentheti. A Nyíregyházán eddig megműtött páciensek közül többen újra dolgoznak.

Hasznos információk:
• www.drtothlajosbarna.com
• Dr. Cornides Ágnes: Ami rajtunk múlik. Hogyan csökkentsük a rák kialakulásának kockázatát?

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top