Egészség

Influenza: túl vagyunk a nehezén?

Több európai uniós tagállam már túljutott a szezonális influenzajárvány csúcsán. Kilenc országban csökkent az influenzaszerű megbetegedések száma – tájékoztatott az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ).

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ legfrissebb jelentése szerint ezen a héten is tizenöt ország számolt be kiterjedt influenzajárványról. Hét európai országban nőtt az influenzaszerű tünetekkel orvoshoz fordulók száma, köztük a szomszédos Ausztriában és Romániában.

Az ÁNTSZ korábbi tájékoztatása szerint a 9. héten Magyarországon megállt az influenzaszerű megbetegedések számának négy hete tartó folyamatos emelkedése. A becsült adatok alapján február 24. és március 2. között az előző heti 26 200-nál ezerrel kevesebb beteg fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel.

Az Országos Epidemiológiai Központ jelentése szerint a betegek 31 százaléka gyermek, 36 százaléka 15 és 34 év közötti fiatal felnőtt volt. Az ÁNTSZ honlapján közzétett adatok szerint jelenleg egy budapesti és több vidéki kórházban, illetve azok telephelyein van teljes vagy részleges látogatási tilalom influenzajárvány miatt.

Épp ideje volt a helyzet enyhülésének, hiszen idén eddig nem látott erővel támadt a vírus, az orvosok tapasztalatai szerint az eddigieknél súlyosabb és drasztikusabb következményekkel járhatott a megbetegedés. Az idei szezon különösen megviselte a szervezetet: jellemző, hogy aki egyszer elkapott valamilyen “nyavalyát”, hónapokig nem tudott kilábalni a betegségekből.

“Klasszikus forgatókönyv, hogy az illető először egy egyszerűbb megfázással jött, azután torokfájással kínlódott, majd újabb hetek teltek hörghuruttal, melléküreg-gyulladással. A szervezet már az első fertőzéstől teljesen lemerült, ekkortól pedig »szabadon« támadt minden kórokozó” – mondta lapunknak korábban Komáromi Zoltán háziorvos, aki szerint a legnagyobb hiba az, hogy egy könnyebb betegséggel nem maradunk otthon, azután pedig már védtelen a szervezet.
“Csak egy kis megfázás, orrfolyás, nem vesszük komolyan, pedig igenis, két-három napot otthon kell maradni, kipihenni a betegséget, hogy utána ne legyünk a különböző vírusoknak, baktériumoknak kiszolgáltatva” – üzeni a szakember azoknak, akik az enyhülés ellenére esetleg még küzdenek a betegséggel.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top