Diabétesz percek

Veszélyes tévhitek a diabéteszről

Bár nagyon gyakori betegség, mégis számtalan tévhit kering a cukorbetegség körül.

Ezek a városi legendák sokszor ártalmasak is, mert ezek alapján próbálják meg egyesek a saját magukat házi módszerekkel kúrálni vagy az életmódjukat kialakítani, hogy megelőzzék a betegség kialakulását. Az alábbi összeállítással a leggyakoribb, ártalmas tévhiteket szeretnénk eloszlatni.

Veszélyes tévhitek a diabéteszről

1. A cukorbetegség fertőző. 

Sokan azt hiszik, hogy ez elkapható betegség, ezért távolt tartják magukat a diabéteszestől. Ez felesleges, mert a diabétesz semmilyen körülmény között nem terjed át egyik emberről a másikra.

2. A cukorbeteg nem ehet cukrot vagy más édességet.
Megfelelő gyógyszeres kezelés és testmozgás mellett egyáltalán nem kizárt, hogy ehessen édességet egy cukorbeteg. A lényeg, hogy a betegség állapotának és a rendszeresen ellenőrzött vércukor szintnek megfelelő mennyiségben, körültekintő diéta keretében szabad cukrot fogyasztani.

3. Ha jók a vércukor eredmények és a beteg közérzete megfelelő, akkor nem kell a kontroll.
Még egy rutinos diabéteszes sem tudja műszer nélkül megállapítani, hogy milyen az éppen aktuális vércukor szintje. Attól, hogy nincsenek panaszai, még nincs jól, és mivel a diabétesz súlyos betegség, elengedhetetlen a rendszeres orvosi kontroll a pacienseknél.

4. Van, akinek a természeténél fogva magas a vércukor szintje, és ez így normális.
A magas vércukor nem normális jelenség. Átmenetileg megemelkedhet egészséges emberek vércukra is, de tartósan ez a szint nem maradhat a referencia értékek felett. Ha mégis így lenne, akkor diabéteszről van szó, vagyis az illető cukorbeteg.

5. A cukorbetegséggel nem lehet normális, átlagos életet élni.
Való igaz, hogy egy diabéteszesnek sokkal komolyabban oda kell figyelnie az életvezetése egyes részleteire, például a táplálkozásra, testmozgásra, inzulin beadására. Ez fegyelmezettséget és rendszerességet követel meg, de gyorsan megszokottá válik ez az életvitel, és kevés dologban fogja akadályozni a beteget.

6. A gyerekek kinőhetik a cukorbetegséget.
Sajnos ez sem igaz. 1-es típusú diabétesz esetében a szervezet inzulintermelő sejtjei elpusztulnak, és nem “nőnek vissza” soha többet. Így ez a betegségtípus egy életre szól. A 2-es típusú cukorbeteg gyerekeknél a pubertáskor után javulás állhat be vércukorszintjüknél, azonban valószínű, hogy mindig hajlamosak lesznek a magas vércukorszintre, ha nem mozognak eleget, vagy ha elhíznak, és idős korban újra előjön náluk a diabétesz.

7. A cukorbetegség gyógyítható.
Sajnos nem. Megfelelő életmóddal a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának veszélye jelentősen csökkenthető és az időben felfedezett diabétesz jól kordában tartható, akár vissza is fejleszthető bizonyos mértékben. Gyógyszerekkel a betegséget jól lehet kezelni, romlását meg lehet akadályozni, de a háttérben meghúzódó kiváltó okokat – főleg az 1-es típusnál – nem lehet meggyógyítani.

További információkat itt találsz

Veszélyes tévhitek a diabéteszről

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top