Család

“Szétmentünk, mert nem lehetett gyerekünk”

Van olyan, hogy egy pár biológiailag "nem illik össze", azonban egy másik párkapcsolatban minden probléma nélkül lehet gyermekük. A meddőség egy olyan erőpróba, amely akár nagyon meg is erősítheti a kapcsolatot, de az ellenkezője sem kizárt.
Szétmentünk, mert nem lehetett gyerekünk

Olvass tovább!
Párok, akiknek jót tett a szünet

Hat éve együtt voltunk és rettenetesen szerettünk volna gyereket. Az utolsó három évben orvostól orvosig jártunk, sehol semmi problémát nem találtak – mégsem sikerült teherbe esnem. Borzasztóan megviselte a kapcsolatunkat: kezdtük egymásban keresni a hibát. »Biztos azért nem, mert te…« – kezdődött el sokszor a mondat. Egyre feszültebbek lettünk, hétköznapivá vált a veszekedés, majd a férjem elköltözött. Átbeszéltük, aztán tettünk még egy próbát: párterapeuta, sok közös program – de a gyerek csak nem jött össze. Végül feladtuk: szétmentünk, mert úgy éreztük, hogy mindkettőnk életében fontos a baba, de erre együtt mi alkalmatlanok vagyunk.”

Olga és Péter története nem egyedülálló, sőt a folytatás sem: mára mindketten boldog házasságban élnek és született gyermekük. Csak nem egymástól. Vajon létezik olyan, hogy egy pár biológiailag nem illik össze, bármennyire is szeretik egymást?

Létezik immunológiai eredetű meddőség

Dr. Vereckey Attila
Dr. Vereckey Attila
Fotó: versysclinics.com

– Az immunológiai eredetű meddőség során az anya szervezete az embriót immunológiai szempontból „idegennek” értékeli, és nem engedi, hogy a méhbe beágyazódjon, vagy korai időszakban kilöki magából vetélés formájában. Mindkét esetben van lehetőség a probléma kezelésére, természetesen speciális szakemberek és kezelések igénybevételével. Létezik tehát olyan, hogy a párok biológiai szempontból eredetileg „nem illenek össze”, azonban egy másik párkapcsolatban minden probléma nélkül születhetne gyermekük. Azonban a lelki vonatkozást sem hagyhatjuk figyelmen kívül, ők ugyanis nem valaki mástól, hanem egymástól szeretnének gyermeket. Szerencsére ma már ez is orvosolható – mondja dr. Vereckey Attila, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet részlegvezető főorvosa.

Vagy megerősödik, vagy meggyengül a kapcsolat

– A meddőség diagnózisa nagyon komoly lelki megterhelést jelent, hiszen vannak olyan párok, akik már évek óta vágynak gyermekre. Az első beszélgetés fontos támpontot jelent, általában már a testbeszéd sokat elárul a párkapcsolat aktuális „állapotáról”. A fogamzási probléma általában vagy közelebb hozza a párokat egymáshoz, és kialakul egy küzdő nő – támogató férfi páros, vagy az évek óta tartó bizonytalanság meggyengíti a párkapcsolatot. Ez attól függ, hogy miként küzdenek meg a pár tagjai azzal az extrém mértékű nyomással, amely a fogamzási problémával járó, olykor évekig tartó bizonytalanság velejárója – mondja Higi Vera, a Versys Clinics pszichológusa.

Az első beszélgetést általában azzal nyitom, hogy egyszerűen megkérdezem a pártól, hogy hogyan élik meg ezt az időszakot, milyen érzésekkel érkeztek erre a beszélgetésre? Sokszor mindössze ennyi is elég ahhoz, hogy egy régóta lezárt szelep felnyíljon, és nagy megkönnyebbülést jelent számukra, amikor megoszthatják a kezeléssel kapcsolatos kérdéseiket, reményeiket, félelmeiket. Ilyenkor ugyanis nincs a részemről semmiféle elvárás, annyit osztanak meg velem, amennyit szeretnének, és ezt ők is érzik. Talán pont ez az oka annak, hogy a legtöbben nyíltan ki tudják fejezni azokat a gondolatokat, amelyek már régóta foglalkoztatták őket, de talán még egymásnak, vagy akár saját maguknak sem fogalmazták meg azokat. Jellemzően inkább a nők beszélnek, és a férfiak kiegészítik, pontosítják párjukat.

Mindig azzal dolgozunk, amit ők hoznak a beszélgetésbe, szóba kerülhetnek a fogamzási problémával kapcsolatos félelmek, vagy akár a környezet elvárásai is, de sokszor az is kiderül, hogy ez a helyzet még közelebb hozta őket egymáshoz. Nálunk az orvos, biológus és pszichológus csoport összedolgozik, hiszen egy komplex területről van szó. Az első pszichológiai tanácsadás pedig ingyenes, és a pár tagjai igény szerint stresszkezelő tanácsadásban is részesülnek. Emellett arra is lehetőségük van, hogy további lelki segítséget kérjenek dr. Süli Ágota pszichiátertől, pszichoterapeuta szakorvostól vagy tőlem, hiszen fontos, hogy igény szerint az egész folyamat során megkapják a szükséges lelki támogatást – mondja a pszichológus.

Fontos, hogy lelkileg összeillik a pár, vagy nem

– Nagyon jó kérdés, hogy egy pár lelkileg „összeillik-e”, vagy sem. Sok minden múlik azon, hogy miként tudják kezelni az óhatatlanul felmerülő nehézségeket a kapcsolatukban, hogyan reagálnak a külső és belső változásokra. Ha a fontos dolgokat meg tudják fogalmazni egymásnak, és még a nehéz érzéseknek is helyük van, akkor nagyon sokat tehetnek a kapcsolatukért. Sokan tartanak attól, hogy megosszák egymással a félelmeiket, azonban gyakran pont az segít, ha ezek a tartalmak „kimondódnak”, különösen, ha a pár másik tagja megérti, hogy ez a bizalom jele, nem pedig vádaskodás.

A férfiak általában nehezebben viselik, ha a párjuk elkezdi sorolni, hogy mi bántja őt, és általában megpróbálják „kihozni” őt ebből az állapotból. Ez teljesen érthető, hiszen a férfiak általában a racionálisabb problémamegoldásra vannak berendezkedve. Azonban a lelki logika máshogy működik, sokszor pont az jelenti a megoldást, ha hagyják, hogy a másik szó szerint kiöntse a lelkét, hiszen ami kint van, az már nem jelent belső feszültséget. Nem véletlenül mondják, hogy teher alatt nő a pálma, a meddőség ugyanis egy olyan – természetesen senki által nem kívánt – erőpróba, amely akár nagyon meg is erősítheti a kapcsolatot – véli a szakértő.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top